Begur: festa dhe tradita që nuk mund të humbisni

pije

Ato kryesore festat dhe traditat e Begurit Ato festohen në periudha të ndryshme të vitit. Megjithatë, si në shumë vende të tjera në España, shumica janë të përqendruar në muajt e verës.

Ky është rasti i dy festivaleve kryesore të qytetit, të cilat zhvillohen për nder të patronëve të tyre. Vera është gjithashtu koha kur zhvillohet një nga ngjarjet më interesante dhe kurioze në zonë: Panairi Indian. Më pas do t'ju tregojmë festat dhe traditat e Begurit që nuk mund t'i humbisni.

Festivalet kryesore

Kisha e Shën Pjetrit

Kisha e San Pedro, një nga shenjtorët mbrojtës të Begur

Ne ju flasim për to në shumës sepse, ndryshe nga ajo që ndodh në qytetet e tjera ku ka vetëm një, Begur ka dy. Domethënë, popullsia katalanase ka dy patronët, të cilëve u bëhet haraç përmes festimeve. Eshte per Shën Pjetri dhe Shën Riparuar.

Aktivitetet për nder të të parit zhvillohen në fund të qershorit, konkretisht rreth ditës së tij, e cila është e njëzet e nënta. Nga ana tjetër, ato që festojnë Santa Reparada zhvillohen në mes të shtatorit. Si në disa data ashtu edhe në të tjera, qyteti është i mbushur me vizitorë që vijnë të tërhequr nga aktivitete të ndryshme. Për shembull, koncerte, parada, evente për fëmijë sigurisht, mesha dhe homazhe për shenjtorët.

Festa dhe tradita të tjera fetare në Begur

Sa Tuna

Sa Tuna ka festat e veta të shenjtorëve, përveç atyre të Begurit

Komuna e Begurit gëzon edhe festa të tjera fetare që tradicionalisht përkojnë me modelet e qyteteve që e përbëjnë atë. Kështu, festival esclanyà Është fundjava e parë e gushtit dhe atë të Sa Tunës më vonë po të njëjtin muaj.

Nga ana tjetër, në verë organizohen edhe ndryshe tregjet dhe panairet tradicionale që tërheqin shumë vizitorë në qytet. Mes tyre ka një zeje shumë të bukur nga zona. Por, përveç kësaj, midis festivaleve dhe traditave të Begurit ka dy evente shumë të suksesshme: Panairi Indianos dhe festivali i filmit.

Panairi Begur Indianos

Panairi Indian

Panairi Indianos, një nga festivalet dhe traditat kryesore të Begurit

Gjatë shekullit të XNUMX-të, shumë begurë emigruan në Amerikë të përpiqet të bëjë një pasuri. Disa ia dolën mbanë dhe u kthyen në qytetin e tyre si njerëz të pasur. Për të treguar forcën e tyre, ata ndërtuan shtëpi luksoze që njihen si shtëpi indiane nga origjina e banorëve të saj. Ky nuk ishte një fenomen i vetëm i Begurit. Në të gjithë Spanjën ka këto lloj shtëpish të shpërndara në qytete të ndryshme. Për shembull, ka edhe shumë Asturias y Galicia.

Por, duke u kthyer në Begur, ai emigracion dhe kthimi i mëvonshëm ishte shumë i rëndësishëm. Aq sa në qytet ka Qendra e Interpretimit të Indianëve të Katalonjës. Nëse e vizitoni, do të mësoni për aventurat e atyre emigrantëve që kontribuan në përparimin e qytetit. Dhe gjithashtu mund të bëni një turne me udhëzues nëpër shtëpitë që ata kanë ndërtuar.

Por, në lidhje me festat dhe traditat e Begurit, ajo që ne jemi të interesuar tani t'ju tregojmë është se qyteti katalanas feston Panairi Indian. Ajo zhvillohet në fillim të shtatorit dhe gjatë tij qyteti transportohet në të kaluarën për t'u treguar si në kohën kur ata njerëz u kthyen.

Janë festuar tregjet tradicionale dhe përfaqësohen Skena nga jeta e përditshme pastaj. Edhe vendasit vishen me kostume të periudhës që t'i ngjajnë atyre indianëve. Produktet jashtë shtetit shiten në tezga dhe ka gjithashtu ekspozita, shfaqje dokumentare, konferenca dhe madje edhe koncerte muzikore Karaibe. Jo më kot, shumë prej këtyre begurëve emigruan në Kubë.

Festivali i filmit

kostumet e periudhës

Njerëzit visheshin në periudhën si në kohën e indianëve

Është ngjarja tjetër e madhe kulturore që festohet në Begur. Këtë vit do të arrijë në edicionin e nëntë, që kur filloi në vitin 2015. Quhet Begur Costa Brava Film Fest dhe festohet në mes të tetorit. Po kështu, ai ka natyrë ndërkombëtare dhe i dedikohet, mbi të gjitha COMEDIA.

Në fakt, seksioni zyrtar, në të cilin filmat prezantohen në konkurrim, ka për bosht tematik këtë zhanër. Megjithatë, ajo ka gjithashtu seksione të dedikuara për kinemanë e prodhuar në vendet e Mesdheut, Film i shkurter dhe te filma për fëmijë dhe familje.

Në të njëjtën kohë zhvillohen edhe aktivitete të tjera paralele. Për shembull, koncerte, ekspozita dhe punëtori filmike. Po kështu nuk mungojnë homazhet për figurat e artit të shtatë dhe konkurse si skenarë. Me pak fjalë, është një ngjarje që ka marrë rëndësi me kalimin e edicioneve dhe që, çdo vit, merr personazhe të shquar dhe të njohur.

Homazh për Carmen Amaya

Monument për Carmen Amaya

Monument i Carmen Amaya në Begur

Në kohën e saj, kërcimtarja e njohur Carmen Amaya i kaloi vitet e fundit në Begur. Konkretisht, ai jetonte në fermën e Mas d'en Pinc, një nga ndërtesat më unike në qytet që strehon edhe një kullë mbrojtëse të shekullit të XNUMX-të. Është një nga ato që mund të shihni në Begur, por ne nuk duam të devijojmë nga tema jonë.

Carmen Amaya ishte gjithmonë shumë e përkushtuar ndaj ngjarjeve kulturore që zhvilloheshin në Begur. Për më tepër, ai mori pjesë në to në mënyrë altruiste. Për këtë arsye Këshilli Bashkiak e ka deklaruar vajza e adoptuar të qytetit dhe emërtoi me emrin e tij një nga shëtitoret e qytetit. Ai gjithashtu bleu shtëpinë e sipërpërmendur në fermë për ta kthyer atë në një hapësirë ​​kulturore. Në këtë, përveç ekspozitave të tjera, ka edhe një që i kushtohet jetës së balerinit.

Po kështu, çdo vit haraç për Carmen Amaya. Është një festival flamenco që bashkon figurat kryesore të zhanrit dhe zhvillohet në mes të nëntorit. Filloi të festohej në vitin 2018 dhe ato data u zgjodhën që të përkonin me përvjetorin e vdekjes së artistit, i cili vdiq më 19 nëntor 1963.

Si përfundim, ne ju kemi treguar kryesore festat dhe traditat e Begurit. Na mbetet vetëm të flasim shkurtimisht me ju për të gastronom. Ndër pjatat tipike që mund të shijoni në qytet janë ato të gatuara me të peshk shkëmbi, të cilët kanë edhe disa konferenca. Por edhe të tjera të zakonshme për pjesën tjetër të Kosta Brava. Për shembull, oriz, peshk murg me perime ose patina me patate. Dhe, në mesin e ëmbëlsirave, brunyolët janë ëmbëlsira të shkëlqyera dhe koka e karotës është një tortë e shijshme. Vazhdoni dhe shijoni gjithçka që ju ofron Begur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*