Një shëtitje përgjatë Costa Dorada: Çfarë të shohësh dhe çfarë të bësh

Kosta Dorada

Dëshironi të bëni një shëtitje të shkëlqyeshme përgjatë Kosta Doradës? Isshtë një nga zonat më të njohura të gjeografisë Spanjolle dhe gjithashtu një nga më interesantet. Ndodhet në jugperëndim të Barcelonës dhe ka plazhe pa fund, si dhe vendpushime që e bëjnë atë edhe më interesant, nëse është e mundur.

Por është e vërtetë që Kjo zonë është shumë më tepër se plazhet dhe prandaj, rruga kulturore, plot histori e madje edhe legjenda, afrohet për të. Prandaj, nuk mund të humbni gjithçka që mund të vizitoni dhe gjithashtu atë që mund të bëni në pushimet tuaja. Do t’i keni të gjitha në majë të gishtave tuaj! A jeni gati ta shijoni?

Tarragona, një nga pikat më të rëndësishme fillestare në Costa Dorada

Ka disa zona të mbuluara nga Costa Dorada, por pa dyshim, Tarragona zë vendin e parë. Mund të themi për të se Duket si një muze në ajër të hapur, falë gjithçkaje që ka për të na treguar në të ashtuquajturat rrënojat e Tarraco. Ne do të bëjmë disa hapa pas në kohë për të zbuluar ura, kulla si ajo e Scipios dhe madje edhe murin e tij të vjetër, i cili nuk kthehet në kohën romake. E gjithë kjo formon një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike, me xhevahirë të vërtetë, të cilat duhet të dihen. Përveç kësaj, ju nuk mund të humbni vizitën tuaj në Katedralen e Santa Tecla, Mirador del Mediterráneo ose Portin.

Plazhet më të mira në Costa Dorada

Një shëtitje përgjatë plazheve të saj

Ne kaluam nga udhëtimi në kohë te kthimi në të tashmen dhe zbulimi i të gjitha plazheve të saj. Sepse është një zonë ku brigjet e rërës do të jenë gjithmonë të pranishme, të kombinuara me ato ujëra kristalorë që i duan aq shumë. La Pineda është një nga plazhet e përsosura, më shumë se dy kilometra të gjatë ku mund të praktikoni sërf ose zhytje. Cala Fonda, i njohur gjithashtu si Waikiki, ndodhet në veri të Tarragona dhe është një nga më të qetë. Ndërsa Santes Creus Beach, ku pamjet e tij dhe pasqyrimi i detit, do t'ju bëjnë përshtypje. Për një ditë jashtë me familjen dhe i rrethuar nga pyjet me pisha është Plazhi Cap Roig.

Resort apo Camping?

Aventura e një udhëtimi nganjëherë fillon me akomodimin që kemi kërkuar. Sepse nëse flasim për plazhet që përbëjnë këtë vend, vendpushimet, me shumë detaje, do të jenë protagonistët. Por nëse doni të kërkoni diçka më ekonomike, praktike dhe për të gjithë familjen, mund të zgjidhni edhe një Camping Costa Dorada. Në këtë mënyrë ju do të jeni gjithmonë në një ambient më të qetë dhe natyrisht, ju mund të shijoni fshatin dhe plazhin kur ju pëlqen me të gjitha shërbimet në dispozicion.

Çfarë të shohësh në Tarragona

Një vizitë në parkun temë Salou

Sepse përveç plazheve dhe shumë turizmit, Salou gjithashtu ka Parku tematik PortAventura World. Pra, mund të jetë një nga vizitat më të detyrueshme, veçanërisht nëse shkoni me fëmijët tuaj. Sepse në këtë mënyrë ju mund të shijoni të gjitha atraksionet si familje dhe për ta do të jetë një nxitje. Sigurisht, Salou ju ofron gjithashtu vende aq të veçanta sa kalaja Torre Vella, nëse dëshironi të shijoni pjesën më kulturore të vendit.

Jeta e Gaudí në Reus

As nuk mund të humbasësh shëtitjen nëpër Reus, pasi është djepi i Gaudí dhe gjithçka që përfshin. Meqenëse për disa vjet ai jetoi në këtë zonë dhe sot është një kujtim i shkëlqyer i artistit, në secilin cep të saj. Ju mund të shijoni atë që ishte shtëpia e tij si dhe Qendrën Gaudí, e cila është një qendër interpretimi që ndodhet në Plaza del Ayuntamiento. Në të, ju mund të gjeni objekte personale të artistit dhe gjithashtu, ka një dhomë me riprodhime të punës së tij.

Ne do të shkojmë me Rrugën Cistercian!

Shtë një rrugë që mund ta bëni ose në këmbë ose me biçikletë nëse ju pëlqen më shumë. Në këtë rrugë keni tre ndalesa të detyrueshme që janë tre manastire: Vallbona, Poblet dhe Santes Creus. Një zonë më se e përsosur për të zbuluar pasurinë e saj të arkitekturës, e cila është e dukshme, por edhe në gastronomi dhe natyrisht, në zanate. Prandaj, është një tjetër nga ato opsione që kur vizitojmë Kosta Dorada, janë gjithashtu në itinerarin tonë.

Rruga e manastireve

Lundroni në Delta Ebro

Vizita në parkun Delta del Ebro është një tjetër nga pikat themelore te konsiderosh. Meqenëse në të do të zbuloni lloje të shumta të kafshëve. Por përveç kësaj, ajo ju ofron një tjetër nga përvojat e këndshme që ju mund të shijoni dhe të mbani mend gjatë gjithë jetës suaj: Një udhëtim me varkë nëpër Delta Ebro. Epo, ju mund të përdorni grykën e një prej lumenjve më të rëndësishëm, duke shijuar natyrën dhe plazhet e saj. Ju keni itinerare që janë rreth një orë, deri në pothuajse një ditë. Në cilën zonë do të filloni pushimet tuaja?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*