Një vizitë në Odaiba, gjëja më e re në Tokio

Odaiba nga Ura e Ylberit

Tokio është kryeqyteti i Japonisë dhe një nga qytetet më të mira në botë për të shkuar si vizitor. Shtë i pastër, i zoti, efikas dhe shumë i sigurt. Ai gjithashtu ka bare dhe restorante të panumërta, shumë dyqane rrobash, shumë muze dhe shumë e shumë natë dhe kulturë. Përzierja perfekte.

Japonia nuk është një vend shumë i madh dhe unë do të thoja që tre javë ose një muaj është mjaftueshëm për të shkuar nga veriu në jug. Por ju duhet t’i kushtoni kohë Tokios sepse kjo ju bën të dashuroheni aq shumë sa nuk doni ta lini atë. Mes tradicionales dhe më modernes, ky megalopolis është i ndarë midis së kaluarës dhe të ardhmes së tij dhe na ofron një sërë përvojash të shkëlqyera. Një nga ekskursionet që unë rekomandoj të bëj më shumë është një vizitë në Odaiba, ishulli artificial.

Odaiba, destinacioni i fundit

Odaiba 1

Kur vura për herë të parë në Japoni vite më parë kjo ishte në pelena, kështu që këtë vit, kur isha atje, nuk e kisha atë në rrugën time turistike, pothuajse nuk e vizitova sepse ishte pak larg. Djali im këmbënguli dhe falënderon zotin sepse u duk si një vizitë e shkëlqyer për të gjitha ato që përfshinte, jo vetëm për vetë ishullin.

Odaiba Isshtë një ishull artificial që është në Gjirin e Tokios dhe kjo filloi të ndërtohej në fund të shekullit të XNUMX-të në anën tjetër të urës së Ylberit. Në pjesën perëndimore të ishullit ka qendra tregtare, tarraca me pamje të mirë, muze, restorante dhe një plazh nga e cila keni një pamje të bukur të perëndimit të diellit dhe urës së madhe dhe madhështore. Ekziston edhe një Një rrotë 155 metra e lartë dhe do të jeni në gjendje të mendoni për ndërtesën moderne të kanalit privat televiziv Fuji TV.

Akuaciteti

Dhe nëse doni të bëni një banjë në një onsen tradicionale këtu në Odaiba është ndërtuar një vërtet i madh. Burimi i ujit mineral është më shumë se një mijë metra nën tokë, le të kujtojmë aktivitetin vullkanik dhe sizmik të ishujve japonezë, kështu që nëse jeni në Tokio dhe nuk do të shkoni larg dhe doni të përjetoni atë onsen, mund të përfitoni nga vizita juaj në Odaiba.

Si të shkoni në Odaiba

Odaiba 1

Kjo është pyetja. Kur shikon hartën e Tokios e kupton atë nuk është pas qoshe. Gjithashtu, nëse keni Japoninë e Hekurudhës së Japonisë, e kuptoni që funksionon vetëm për një pjesë të udhëtimit dhe se do të duhet të paguani vetë për një udhëtim në metro dhe udhëtimin me anije. Por që distanca dhe shpenzimi nuk ju trembin.

Udhëtimi në Odaiba është pjesë e gjërave më të mira për këtë turne. Udhëtimi me anije nuk është mënyra e vetme për të arritur në Odaiba, ekziston edhe një tren i ngritur që nuk mbulon JRP dhe që është më i shpejtë. Por meqenëse është një shëtitje, këshilla ime është shkoni me anije dhe kthehuni ose ecni (po), ose me tren. Ju keni më të mirën nga të dy botët. Sigurisht, duhet të jesh shumë i ftohtë, sepse shëtitja është gjatë gjithë ditës.

Skelë Asakusa

Në rastin tim unë mora Treni i linjës Yamanote për në stacionin Kanda dhe prej andej mora Metro linja Ginza deri në stacionin Asakusa. Seksioni i parë me tren u mbulua nga JRP dhe metro duhej të paguante për të (170 jen). Dhjetë minuta më vonë ju jeni në Asakusa. Shtë zona e tempullit, tregu shumëngjyrësh tradicional dhe në anën tjetër të lumit është gjigandi Tokyo Skytree dhe Muzeu Asahi.

Varkë për në Odaiba

I kushtova dy ditë kësaj zone të Tokios sepse megjithëse dikush ka ndërmend të përfitojë dhe të bëjë gjithçka brenda një dite vetëm, nuk është e mundur. Më shumë sepse udhëtimi në Odaiba kërkon kohë. Kështu që një ditë vizitoni Asakusa dhe atraksionet e saj dhe ditën tjetër ose një tjetër afroheni atje por drejtoheni për në Odaiba. Këtu, buzë lumit, ndodhen zyrat e varkave ku blen biletën dhe pret anijen. Ju mund të merrni Autobusi ujor Tokio ose shërbimi i Vija e lumit Sumida.

Varkë për në Odaiba 2

Kur mbërrita, i pari ishte nisur tashmë me disa varka të shkëlqyera të quajtura Himiko, ato duken si buburreca çeliku dhe qelqi, kështu që unë u vendosa për atë më tradicionalen në Vijën e Lumit Sumida. Kjo varkë me kuvertë dhe vende të brendshme shkon drejt e në Hama Rikyu, duke ecur, atje ne ndërrojmë anije dhe me një të re arrijmë në Odaiba në pesë minuta të tjera lundrimi. Shtë një udhëtim shumë i bukur.

Nën urën e Ylberit

Brenda varkës mund të hani mëngjes dhe pamjet e qytetit janë spektakolare. Alsoshtë gjithashtu spektakolare kaloni nën urën e Ylberit dhe afrohu me Odaiba. Ju e kuptoni sa i madh është Tokio. Kam paguar 1260 jen.

Çfarë të shohësh në Odaiba

Statuja e Lirisë në Odaiba

Ndërsa i afroheni ishullit, pasi kaluat nën urë dhe panë një ishull ku në shekullin e XNUMX-të japonezët vunë një bateri kundër Commodore Perry që nuk u përdor kurrë, anija ankorohet dhe udhëtimi hyn në një fazë tjetër. Ju mund të merrni një hartë për të kaluar, megjithëse të gjithë drejtohen drejt të njëjtit vend: në brendësi.

Ju do të shihni riprodhimin e Statuja e Lirisë dhe shumë ndërtesa moderne që janë ndërtuar mjaft të larta, përfshirë sheshet. ndërtesa moderne e TV Fuji Somethingshtë diçka për të parë, e madhe me shkallët e saj lëvizëse që duket se nuk kanë fund. Ekziston edhe stacioni i trenit elektrik dhe vetëm pak më larg Madhësia e jetës gundam. Çfarë makinerie! Gundam është një nga seritë më të njohura dhe klasike në anime dhe të jesh atje është diçka që është e pavlefshme.

Odaiba 3

Rreth Gundam ka një litar, por ju mund të ecni midis këmbëve të tij dhe kur bie nata, ajo ndizet. Ajo gjithashtu lëviz. Spectacshtë spektakolare! Pas është prapa DiverCity Tokio Plaza, një qendër tregtare që është mezi tre vjet e vjetër, dhe dylli është Ujori Odaiba, një qendër tjetër tregtare. Për të parë kukulla mëndafshi ka Kuvertë Plazhi i Tokios me Muzeu i Dyllit Madame Tussauds, The Legoland Disocvery dhe një park i shkëlqyeshëm gastronomik.

Gundam 2

Personalisht udhëtimi im përfundoi në Gundam sepse e vërteta është se në Tokio ju ecni shumë dhe unë isha i vdekur. Gjithashtu, qendrat tregtare më mbushin, kështu që dita ime u bë pas Asakusa-s dhe udhëtimit të bukur me anije. Unë qëndrova në rrugën e kthimit, kështu që pushova pak në diell, në plazh dhe pyesja veten për rrugën e kthimit: do të ishte ecja apo me tren?

Kthimi nga Odaiba

Treni Yurikamone

Gjëja më e mirë që mund të bëni është shkoni dhe vini në Odaiba në një mënyrë tjetër. Ka tre mënyra, në të vërtetë: tren, varkë ose këmbë. Ideja ime origjinale ishte të ecja mbrapa, duke kaluar shtegun për këmbësorë në Urën e Rainbow-t. Duhet të jetë çmenduri! Nëse ndiheni sikur është ajo që ju rekomandoj më shumë sepse duhet të jetë fantastike (do të jetë tjetra). Sigurisht, biçikletat nuk lejohen. Isha i lodhur, prandaj morëm trenin. As nuk pendohem.

Ecni në urën e Ylberit

Ajo quhet Yurikamone dhe është një tren i ngritur që lidh ishullin me stacionin Shimbashi të linjës Yamanote ose me stacionin Toyosu të metrosë Yurakucho. Shërbimi është i shpeshtë, ka pak karroca dhe duhen vetëm 15 minuta me një kosto prej 320 jen. Nuk është i mbuluar nga JRP. Udhëtimi është i bukur, kaloni urën e Ylberit dhe ofroni pamjet më të mira të qytetit dhe Tokyo Bay dhe po, qëndroni në këmbë sepse nuk është diçka për të humbur.

Ju gjithashtu mund të përdorni Rinkai Line ose të ktheheni me anije, por gjithçka varet nga mjetet e transportit që keni përdorur më parë. Më në fund, nëse keni dyshime me Odaiba dhe e bëni atë vetëm për Gundam apo jo edhe aq, mos e lini anash. Odaiba është e mrekullueshme!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*