Numri magjik i Kinës

Numrat magjikë të Kinës

Gjithkush ka një numër të preferuar, ose një numër që mban mend diçka të rëndësishme në jetën e njerëzve. Por për disa kultura, numrat janë shumë më tepër sesa thjesht figura, ato mund të jenë simbol i fatit., simbole që sjellin fat të mirë ose pikërisht e kundërta.

P.sh. në Kinë numri i tij magjik është 8. Por çfarë ka numri 8 që nuk ka asnjë numër tjetër? Ndoshta është forma, pasi nëse vendosni numrin 8 horizontalisht, bëhet simboli i pafundësisë. Një simbol shumë i rëndësishëm për shumë dhe gjithashtu për kinezët.

Por nëse doni të dini pse Kina ka një numër magjik dhe pse është ai numër dhe jo një tjetër, atëherë vazhdoni të lexoni sepse do të interesoheni për gjithçka që duhet t'ju them. Ndoshta më vonë pas kësaj edhe ju do ta përvetësoni këtë numër si magji për veten tuaj.

Numri magjik në Kinë

Kinë

Kina është një vend me shumë kulturë dhe histori pas saj. Thjesht duhet të marrësh parasysh të gjitha monumentet antike që ka dhe si ka një fe tradicionale që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Por ashtu siç kanë një histori të shkëlqyer, është gjithashtu një kulturë që beson shumë në bestytni. Njerëzit në kulturën kineze mendojnë se bestytnitë kanë fuqi të madhe dhe nuk duhet të injorohen. Çfarë nëse ato ekzistojnë, kjo është për diçka dhe kjo është arsyeja pse ato duhet të respektohen dhe të merren parasysh në jetën e njerëzve.

8 gusht 2008

Numri 8 në Kinë

Më 8 gusht 2008, domethënë më 08.08.08, përveç Olimpiadës, u zgjua një ndjenjë tjetër mes të gjithë banorëve të Kinës., ata ndienin një tërbim të caktuar diçka të papërshkrueshme për ta.

Shumë gjëra kanë ndodhur këtë ditë në Kinë që kanë të bëjnë me numrin tetë dhe me këtë ditë të papërsëritshme për ta. Kinezët donin të kujtonin 08.08.08/XNUMX/XNUMX si ditën më të rëndësishme të jetës së tyre dhe kjo është arsyeja pse ndodhën disa gjëra të pazakonta.

Në lojërat olimpike

Numri 8 është konsideruar gjithmonë nga kultura kineze si një numër që simbolizon fat të mirë, fat të mirë. Kjo është kështu sepse në gjuhën Mandarin, numri 8 tingëllon si "ba" dhe është shumë i ngjashëm me atë se si shqiptohet "pasurim". Ishte për këtë arsye që që Lojërat Olimpike u përuruan më 8 gusht 2008 në orën 8:8, 8 minuta e XNUMX sekonda. Gjithçka duhej të ishte perfekte!

Gratë shtatzëna që dëshironin të kishin fëmijët e tyre

Sidoqoftë, kjo nuk është ekscentriciteti i vetëm i kinezëve në lidhje me numrin 8. Në spitale, shumë gra që ishin shtatzënë u kërkuan mjekëve të tyre që t'i lindnin ose të bënin një prerje cezariane në të njëjtën ditë në mënyrë që fëmijët e tyre të mund të lindnin në atë ditë me fat të mirë. Por siç është e qartë, për shkak të shumë dëshirave të grave shtatzëna që fëmijët e tyre të lindin atë ditë, mjekët nuk iu dorëzuan kërkesave të tyre pasi që nuk është diçka e ligjshme për tu realizuar.

Shumë çifte u martuan

Por sikur të mos mjaftonte kjo që kam thënë deri më tani, duhet të theksohet se shumë çifte Pekingese, më shumë se 16.400 ishin martuar atë ditë. Objektivi ishte që data 08.08.08 të mund të paraqitej në certifikatën e tyre të martesës, diçka që çiftet menduan se padyshim do të sillte shumë fat në jetën e tyre martesore.

Kështu që të gjithë çiftet që dëshironin mund të martoheshin në këtë ditë rrethet e regjistrimit të martesave në rrethet kryesore të Pekinit (Chaoyang, Haidian, Dongcheng, Xicheng, Chongwen, Xuanwu, Fengtai dhe Shijingshan) ata hapën zyrat e tyre në orë 12-orëshe që shtriheshin jo më pak se gjashtë në mëngjes deri në gjashtë pasdite. Kishte gjithashtu një staf shtesë për të marrë pjesë në të gjitha kërkesat si fizikisht ashtu edhe në internet. Kështu që çiftet që dëshironin të martoheshin atë ditë mund të bënin kaq shpejt dhe pa pengesa.

Magjia e 8

Numri 8 top

Mund të thuash që 8 është numri magjik për kinezët, por është gjithashtu për shumë njerëz që mendojnë se 8 është simboli i pafundësisë dhe se ky numër mund të nënkuptojë çdo gjë që dëshiron të thotë. 8 është numri i fatit të mirë për shumë dhe pa dyshim magjik për kinezët.

Në astrologjinë kineze ka 8 shenja, në qeverinë e tyre ka 8 ministra perandorak, ata kanë 8 pika kardinale dhe gjithashtu ka 8 male kozmike të rëndësishme për ta. Shumë njerëz përpiqen të kenë numrin 8 të pranishëm në jetën e tyre në mënyrë që në këtë mënyrë, ata të kenë fat më të madh në jetën e tyre.

Numri 9 është gjithashtu i rëndësishëm

Numri 9 është magji në Kinë

Kinezët e lashtë i konsideronin numrat si një pjesë mistike të universit. Ndërsa një numër është i çuditshëm si 9, ai do t'i përkasë kategorisë "yang" që përfaqëson forcën dhe maskulinitetin. Në Kinën e lashtë numri 1 përfaqëson numrin fillestar, ndërsa numri nëntë përfaqëson pafundësinë dhe ekstremitetet, prandaj numri 9 shihet gjithashtu në shumë aspekte të jetës në Kinë. Për shembull, në pallatin mbretëror ose në manastire, dyert, dritaret, shkallët ose pajisjet shtesë që ekzistonin ishin gjithmonë shumëfish të nëntë ose një numër që përmbante 9.

Për kinezët, numrat çift i përkasin kategorisë së "ying" dhe ato të çuditshëm në "yang". Kinezët priren ta shohin jetën diametralisht. Pra, kur ndodh një ndryshim në jetë, ai zakonisht është rezultat i një ndryshimi në të kundërtën e tij. Një simbol si 9 që simbolizon gjymtyrët në kulturën kineze është gjithashtu një paralajmërim, një pikë kthese që duhet të merret parasysh për të mësuar, rritur, rilindur, ndryshuar dhe transformuar.

Në kulturën tradicionale kineze, numri nëntë gjithashtu ka një kuptim të madh. Një shembull tjetër është se dita e nëntë e muajit të nëntë ka qenë prej kohësh një festival shumë i rëndësishëm në Kinë. Isshtë festivali i njohur si Festivali Double Yang.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*