Ora e pallua në Shën Petersburg

orë pallua

Një nga qytetet më të bukura në Rusi është Shën Petersburg. Në të vërtetë nuk mund të krahasohet me Moskën, ato janë krejtësisht të ndryshme edhe pse duhet t'i njihni të dyja. Shën Petersburg është i njohur si Venecia e Veriut, për kanalet, urat dhe pallatet e tij, dhe ishte qyteti i preferuar i Pjetrit të Madh.

Pallatet këtu janë shndërruar në Muzeun Hermitage, një muze shtetëror me famë botërore. Midis koleksionit të tij të gjerë dhe të pasur të objekteve të artit është mrekullia e automatizuar që shihni në foto: Ora e pallua. Shtë një orë që është ndërtuar në 1777 nga një mjeshtër orëndreqës anglez me emrin James Cook.

El Ora e pallua ajo arriti në Rusi në 1797 dhe ishte në pushtetin e Princ Potemkin për një kohë, nga shoqëruesi i atëhershëm i Katerinës së Madhe. Ka tre zogj këngëtar, një pallua, një gjel dhe një buf, dhe është një vepër arti e orës antike, e fundit nga ato robotë të fillimit të shekullit të XNUMX-të.

Së pari këndon bufi, pastaj pallua që përdredh qafën në të njëjtën kohë dhe shpalos bishtin me pendë dhe së fundmi është karin. Një cikël muzikor dhe lëvizjeje që përfaqëson fundin e natës dhe lindjen e diellit. Numri i mrekullueshëm Ora e Pallua Perterburgut fshihet në një kërpudhë dhe një dhelpër dhe krijesa të tjera dallohen gjithashtu midis gjetheve metalike. Një bukuri.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*