Oxhaqe zanash

Imazhi | Pixabay

Gjeologjia është kapriçioze dhe më e larmishme sesa mund të duket në shikim të parë. Një shembull i kësaj janë oxhaqet e zanave, të njohura gjithashtu si hoodoo, demoiselle coiffée ose piramidat.

Këto janë formacione shkëmbore që qëndrojnë gjatë sikur të ishin rrokaqiejt e Nju Jorkut. Kullat prej guri të gdhendura nga era, shiu dhe akulli që mund të kalojnë 40 metra të larta dhe format e fantazisë së të cilave na kujtojnë botët e tjera që në të vërtetë mund të vërehen edhe në tonën. Këto lloje të kolonave shkëmbore nuk janë ekskluzive për një zonë të vetme të planetit. Ato mund të shihen në vende të ndryshme. Ne ju tregojmë se ku!

Kapadokia (Turqi)

Kapadokia është një nga vendet më të veçanta që ekziston në Turqi. Natyra dhe historia përzihen për t'i dhënë vizitorit momente të paharrueshme. Një nga sekretet që mban kjo rajon janë oxhaqet e zanave që kanë dhënë lindjen e disa prej peizazheve natyrore më të bukura në vend.

Një legjendë tregon se Kapadokia ishte e banuar nga zanat dhe njerëzit. Sindikatat e përziera ishin të ndaluara për të mirën dhe vazhdimësinë e të dy specieve, një rregull që nuk ndiqej gjithmonë. Sipas kësaj historie, një herë një zanë dhe një burrë u dashuruan aq shumë sa që ata nuk mund të hiqnin dorë nga ndjenjat e tyre. Pastaj, mbretëresha e zanave bëri një vendim drastik: ajo i shndërroi zanat famëkeq në pëllumba dhe u vodhi burrave aftësinë për t'i parë. Sidoqoftë, ata ishin në gjendje të qëndronin në kujdesin e zogjve.

Një gjë që duhet të mbani mend kur shikoni oxhaqet e zanave në Turqi është se ato mund të gjenden në vende të thata dhe të thata si shkretëtirat. Për këtë arsye, në rajonin e Kapadokisë ka shembuj spektakolarë të oxhaqeve të zanave në veçanti afër Aktepe, që ndodhet në veri të Kapadokisë. Sidoqoftë, nuk mund të humbasësh as zonat e Uçhisa-s ose të Luginës së Palomar-it.

Parku Kombëtar Bryce Canyon (Shtetet e Bashkuara)

Imazhi | Pixabay

E vendosur në jugperëndim të shtetit të Utah dhe afër qytetit të Kanab është Parku Kombëtar Bryce Canyon, i cili duket se është marrë nga një mbretëri fantazie. Ndoshta askund në botë nuk është më i dukshëm erozioni natyror sesa në këtë pjesë të Shteteve të Bashkuara perëndimore.

Era, uji dhe akulli gërryen zemrën e pllajës Paunsaugunt për të zbuluar një shkretëtirë të oxhaqeve të zanave ose xhuxhëve. Vendasit amerikanë besonin se oxhaqet e zanave kishin të bënin me qeniet antike të ngurtësuara nga perënditë.

Kjo i dha shkas një amfiteatri të bukur të rrethuar nga shkëmbinj dhe kulla guri që mund të hulumtohen mbi kalë ose në këmbë. Natën është e përshtatshme të shikosh qiellin sepse ky është një nga vendet më të errëta të planetit ku mund të shohësh yjet me një qartësi më të madhe.

España

Imazhi | Pixabay

Në Luginën Ebro ka disa oxhaqe zanash, posaçërisht në një vend të quajtur A Peña Sola de Collas në rajonin Aragonese të Vilave Cinco. Pa lënë të njëjtin komunitet autonom, në Alto Gállego mund të shihni kolona guri në një cep të njohur si Señoritas de Arás si dhe në rajonin Campo de Daroca në Biescas.

Vende të tjera në Spanjë ku ka edhe oxhaqe zanash është në shkretëtirën Bárdenas Reales, në Castildetierra (Navarra).

Francë

Imazhi | Pixabay

Edhe pse duket e pamundur, jugu i Francës ka akoma sekrete për të zbuluar për udhëtarët. Në rajonin Pyrenees-Orientales, ku ndodhet qyteti i Perpignan, ndodhet Les Orgues d'Ille sur Têt, një formacion mbresëlënës shkëmbi me pamje nga mali Canigou që është skalitur nga uji dhe era përgjatë shekujve.

Peisazhi i Orgues d'Ille sur Têt ka struktura prej guri që duket se janë gdhendur nga një skulptor anonim, siç janë oxhaqet e zanave. Ajo i ngjan një amfiteatri me mure të prera në kolona të mëdha. Peisazhi është i thatë dhe megjithëse oxhaqet e zanave duket se nuk shqetësohen për vite me radhë, e vërteta është se ato janë më të brishta sesa shfaqen sepse uji i shiut dhe era gradualisht i modulojnë dhe i transformojnë në diçka të re.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*