pak dru

Qyteti i Maderuelo

pak dru

Qyteti Segovian i Maderuelo është i vendosur në një kodër në fillim të Draprat e lumit Riaza dhe i rrethuar nga Rezervuari i Linares. Ajo jetoi kulmin e saj në shekullin e XNUMX-të, pasi u ripopullua dyqind vjet më parë si një zonë kufitare midis të krishterëve dhe myslimanëve. Pastaj ra në rënie. Por ajo ka arritur të ruajë pamjen e saj mesjetare dhe një mjedis të privilegjuar.

Për gjithë këtë, është Kompleksi Historik-Artistik dhe një vend magjik që duhet të vizitoni nëse udhëtoni në provincën e Segovia. Si një anekdotë, do t'ju tregojmë se seriali 'Tierra de lobos' është filmuar atje. Nëse doni ta dini, ne do t'ju udhëzojmë nëpër vendet e saj më të shquara.

Çfarë të shohësh në Maderuelo

Monumentet e Maderuelo i përgjigjen kryesisht Art romanik. Sidoqoftë, si territor kufitar që ishte, ata gjithashtu vlerësohen në to Elementet Mudejar. Ne do t'ju tregojmë ato më të spikaturat.

Harku i Vilës së Maderuelo

O dera e përparme në Maderuelo në perëndim, gjendet në një nga pjesët e pakta të murit mesjetar që ruhen aktualisht. Isshtë një hyrje në formën e një qemeri që, nga jashtë, tregon një hark gjysmërrethor. Ai ende ka pjesën e pasme, një hapje më të vogël që çonte në hendek, si dhe dyert dhe bulonat e trasha prej druri.

Harku i Vilës

Harku i Vilës

Sheshi San Miguel

Pasi të jeni në fshat, do të arrini në këtë shesh, i përshtatur nga shtëpi mesjetare. Fasada e dy prej tyre është romane dhe ajo e një të tretës është gotike. Gjithashtu, në një do të shihni stemën e shtëpisë Villena, e cila u përgjigjet kanoneve rokoko.

Kisha e San Miguelit

Muret e kësaj ndërtese shërbyen si një mur në pjesën perëndimore të Maderuelo. Isshtë një tempull Romane e ndërtuar mbi një vetmitar të mëparshëm të së cilës është ruajtur këmbana rrethore. Përveç kësaj, në shekullin e XNUMX-të u shtua edhe një nef tjetër drejtkëndëshe duke arritur kulmin në një syth i vogël. Brenda, shumë i matur, do të gjeni harqe gotike dhe varrime të ndryshme të familjeve të shquara në zonë.

Kisha e Santa Maria

E ndërtuar me një përzierje të hirit, tullave dhe muraturave, është një tenxhere e vërtetë shkrirjeje e stileve arkitektonike. Por, mbi të gjitha, është tempulli i vetëm në të gjithë provincën e Segovia që ruan elemente të stili kalifal. Ai imponon lartësinë e naosit të tij qendror, i cili gjithashtu kryesohet nga një kambanore me pesë kambana. Dallohen edhe dritaret Mudejar në njërën nga anët e saj. Nën atriumin e saj janë alcacer dhe barbican, i cili kishte një funksion mbrojtës për popullsinë.

Foto e kishës së Santa Maria

Kisha e Santa Maria dhe Barbican

Kulla e kalasë

Isshtë gjurma e fundit e kalasë që mbronte hyrjen nga veriu. Sidoqoftë, përsëri mund të vëzhgoni paraqitjen katrore të kalasë. Përveç kësaj, në nëntokën e saj mund të shihni një cisternë. Që nga viti 1949 është Pasuri me interes kulturor.

Dera e Lagjes

E quajtur kështu sepse ishte hyrja në lagjen hebraike të Maderuelo, ishte gjithashtu hyrja në qytet përgjatë shtegut që ngrihej nga përroi i Moralejos. Accessshtë një hyrje e harkuar me dy harqe gjysmërrethore në skajet e saj. Gjithashtu, e bashkangjitur në derë, do të shihni një ndërtesë që më parë shërbente si Kulla e vigjilencës dhe që shërbeu gjithashtu si një hotel pelegrinësh.

Monumentet përreth Maderuelo

Gjithashtu jashtë fshatit mund të shihni monumente me vlera të mëdha. Isshtë rasti i Ura e Vjetër, të cilën disa ekspertë e konsiderojnë si të kohës romake, megjithëse duket mjaft mesjetare. Hiddenshtë fshehur pjesërisht nga ujërat e rezervuarit të Linares. Prandaj, për ta parë mirë, duhet të shkoni gjatë sezonit të thatë.

Po kështu, jashtë Maderuelo është vetmitari i Veracruz, kataloguar si Monumenti Kombëtar që nga viti 1924. Ai i përgjigjet mënyrës së ndërtimit të templarëve dhe brenda ishte një nga setet më të rëndësishme piktore romane në të gjithë Castile. Kur vetmia u shpronësua për të bërë rezervuarin e Linares, këto afreske u dërguan në Muzeun Prado.

Pamje e vetmitarit të Veracruz

Vetmia e Veracruz

Gjithashtu ia vlen të afrohesh me vetmia e Castroboda. Isshtë nga shekulli i XNUMX-të dhe u ndërtua nga vetë banorët për të shërbyer si një tempull për shenjtin mbrojtës të qytetit.

Trashëgimia natyrore

Nëse i pasur është kompleksi monumental i Maderuelo, edhe më shumë është ai natyral. Siç ju kemi thënë tashmë, qyteti është i rrethuar nga rezervuari i Linares, ku mund të notoni ose të bëni Janjije. Por, mbi të gjitha, në qytetin Segovian the Parku Natyror Hoces del Río Riaza, me muret e saj imponuese mbi kanion. Atje jane të tjerët në provincën e Segovia, por ndoshta këto drapër janë më mbresëlënësit.

Parku ka një të madhe pasuria botanike në të cilën shquhen pemë të tilla si elm, plep dhe hirit të rrethuara me bimësi buzë lumit. Por, në thelb, është një mrekulli nga pikëpamja ornitologjike. Në fakt, ajo strehon një rezervë raptori, me një nga popullatat më të mëdha të shkabës së griffon në vendin tonë.

Ju mund të shijoni disa shtigje shëtitjeje Përreth zonës. Një nga më të volitshmet për rrugën e saj të shkurtër (mezi pesë kilometra) është ajo rrethore që fillon dhe mbaron në Maderuelo, duke udhëtuar përgjatë bregut të majtë të Riaza. Një mundësi tjetër është rruga që fillon nga qyteti dhe përfundon në vetmitën Hornuez.

Draprat e Riazës

Parku Natyror Hoces del Río Riaza

Çfarë të hani në Maderuelo

Një nga mjetet kryesore aktuale të ekzistencës së qytetit Segovian është turizmi. Prandaj, ajo ka disa hotele dhe restorante rurale. Gastronomia e zonës përkon me atë të gjithë krahinës së Segovia, me pjata të tilla si derri i vogël ose qengji i pjekur, Fasule të gatuara nga La Granja ose troftë segoviane.

Ju gjithashtu do të gjeni në fshat sallamë të mrekullueshëm të bërë në shtëpi, vezë të fërguara të kërpudhave sezonale ose disa gropa të shijshme derri. Dhe, për ëmbëlsirë, shijoni një të mirë Ponche Segoviano, e cila nuk është një pije, por një tortë e hollë që ka një tortë sfungjeri me shurup, marzipan dhe krem.

Cila është koha më e mirë për të vizituar Maderuelo

Qyteti Segovian ka një klimë të ftohtë në dimër. Disa ditë regjistrohen temperatura prej disa gradë nën zero. Reshjet nuk janë shumë të bollshme, por ato janë më të larta se ato të pjesës tjetër të Castile. Nga ana tjetër, verërat janë shumë të nxehta, veçanërisht korrik dhe gusht, me temperatura mesatare gati tridhjetë gradë Celsius. Prandaj, jepen datat më të mira për të udhëtuar në Maderuelo në muajt prill, maj, shtator dhe tetor.

Si të shkoni në Maderuelo

Nëse udhëtoni me makinën tuaj, duhet të dini se rruga që të çon në qytetin Segovian është rruga SG-945 dhe se brenda vilës mund të parkosh. Nga ana tjetër, nëse preferoni të udhëtoni me autobus, do të duhet të shkoni më parë në kryeqytetin e Segovia. Nga atje ju keni një vija e rregullt, megjithëse zgjat rreth dy orë dhe ka vetëm një udhëtim në ditë. Përveç kësaj, ajo largohet në 14 pasdite. Prandaj, ne nuk e rekomandojmë atë për një vizitë turistike.

Në përfundim, pak dru Oneshtë një nga ato qytete që i keni shumë afër qytetit tuaj dhe që meritojnë një vizitë. Shkoni përpara dhe afrohuni pranë tij dhe shijoni rrethinat dhe monumentet e saj.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*