Panda Bear: mes dashurisë dhe terrorit

Ariu Panda u ngjit në një pemë

Vendi më i madh në botë, Kina, ka një kafshë vendase që konsiderohet pothuajse një hyjnore: Ariu Panda, një gjitar mishngrënës me origjinë nga ky vend lindor. Ata janë shumë të vizituar në kopshte zoologjike, jo vetëm lokale, por në shumë qendra të tjera ndërkombëtare. Ariu Panda është aq popullor saqë është logoja e fondit botëror që mbron kafshët, WWF.

Dihet mirë se kjo kafshë aktualisht rrezikon të zhduket. Shumë herë mund të duket si një kafshë e qetë dhe e pafajshme, por herë të tjera mund të bëhet një nga më të rrezikshmet që ekzistojnë në planetin tonë tokë.

Ariu panda

Ariu Panda në kopshtin zoologjik

Ariu panda është një kafshë e bukur dhe e madhe që duket si një kafshë e mbushur gjigante, por është shumë më tepër sesa paraqitja.. Ariu panda ka një oreks të pangopur për bambu, zakonisht ha gjysmën e ditës: gjithsej 12 orë duke ngrënë. Ai zakonisht ha gati 13 kilogramë bambu për të përmbushur nevojat e tij ditore dietike dhe këput rrjedhjet me kockat e kyçit të dorës, të cilat janë të zgjatura dhe funksionojnë si gishtat e mëdhenj. Ndonjëherë pandat mund të hanë gjithashtu zogj ose brejtës.

Pandat e egra shpesh jetojnë në rajone malore të largëta të Kinës qendrore. Kjo pasi në këto zona ka pyjet më të larta të bambusë dhe ata e kanë këtë bimë në një mënyrë të freskët dhe të lagësht, diçka që ata e duan. Pandat mund të ngjiten dhe të ngjiten lart për t'u ushqyer kur bimët janë të pakta, të tilla si në verë. Ata zakonisht hanë të ulur, në një qëndrim të relaksuar dhe me këmbët e shtrira. Edhe pse duken të ulur, ato nuk janë pasi janë alpinistë ekspertë të pemëve dhe notarë shumë efikasë.

Ari i ri panda

Arinjtë pandas janë të vetmuar dhe kanë një nuhatje shumë të zhvilluar, veçanërisht tek meshkujt për të shmangur takimin me të tjerët dhe kështu të qenit në gjendje të lokalizojnë femrat dhe të jenë në gjendje të çiftëzohen në pranverë.

Kur femrat mbeten shtatzënë, shtatzënia e tyre zgjat pesë muaj dhe ata lindin një këlysh ose dy, megjithëse nuk mund të kujdesen për dy në të njëjtën kohë. Foshnjat Panda janë të verbra dhe shumë të vogla në lindje. Foshnjat Panda nuk mund të zvarriten deri në tre muaj, megjithëse lindin të bardhë dhe shpesh zhvillojnë ngjyrimin bardh e zi më vonë.

Sot ka rreth 1000 panda në të egra, rreth 100 jetojnë në kopshte zoologjike. E gjithë ajo që dihet sot për pandat është falë atyre që janë në robëri pasi pandat e egra janë të vështira për t'u arritur. Megjithëse sigurisht, vendi më i mirë për një ari panda, si për çdo kafshë, është në habitatin e saj dhe jo në një kopsht zoologjik.

Armiku i pandës

Ariu Panda duke ecur

Ata zakonisht nuk kanë shumë armiq pasi që zakonisht nuk ka grabitqarë që duan t'i hanë ata. Edhe nëse armiku i tij kryesor është njeriu. Ka njerëz që duan të gjuajnë panda për lëkurat dhe ngjyrat e tyre unike. Shkatërrimi njerëzor rrezikon habitatin e tyre natyror dhe ky është kërcënimi më i madh dhe i ka shtyrë ata në prag të zhdukjes.

Një tjetër armik mund të jetë leopardi i borës. Shtë një grabitqar që mund të vrasë këlyshë panda kur nëna shpërqendrohet t’i hajë ato. Por kur nëna është atje, leopardi nuk guxon të sulmojë, sepse e di që do të mposhtet lehtë.

A sulmojnë pandat?

Ariu Panda duke ngrënë bambu

Sulmet panda janë të rralla pasi shmangin njerëzit dhe vendet ku ata jetojnë. Një panda e egër rrallë ka kontakt me një qenie njerëzore, megjithëse një panda e zemëruar sepse është provokuar ose sepse të vegjlit e saj janë shqetësuar mund të sulmojë për të mbrojtur veten.

Në kopshtet zoologjike, arinjtë panda janë të adhurueshëm, por megjithëse është e rrallë, ata mund të sulmojnë nëse ndihen të pushtuar ose të shqetësuar. Edhe nëse duken si një arush pelushi, ata duhet të respektohen po aq sa çdo kafshë tjetër e egër.

Lajmet në lidhje me ariun panda Gu Gu

Ariu Panda i varur në një pemë

Në disa raste lajmet që vijnë për Arinjtë Pandas janë të pabesueshme. Shumë e kanë të vështirë të tretet që kjo kafshë në dukje e padëmshme është kaq e vështirë. Një lajm i tillë është ajo që i ndodhi 28-vjeçarit Zhang Jiao. Djali i tij e lëshoi ​​lodrën e tij aty ku ishte Ariu Panda me emrin Gu Gu, dhe kur u përpoq ta rikuperonte atë, ai pësoi një sulm të rëndë prej tij.

Z. Jiao vuajti ndërsa kafsha kafshoi këmbën, por më e habitshmja nga të gjitha është se ai nuk bëri absolutisht asgjë për t'i kundërvënë dëmit. Pse? Epo sepse si shumë orientale, ka respekt të madh për Ariun Panda, të cilin ai e konsideron si një thesar kombëtar. Ai thotë se ata janë të lezetshëm dhe është i kënaqur që ata janë gjithmonë duke ngrënë bambu nën pemë. Çfarë qëndrimi për më befasues!

Gjëja më kurioze nga të gjitha është që nëse kopshti zoologjik dëshiron, ai mund të marrë masa ligjore kundër Zhang Jiao për hyrjen në një zonë të kufizuar për njerëzit, siç është zona e Ariut Panda.

Ariu panda Gu Gu

Ariu Panda me foshnjën

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se Bear Gu Gu tashmë erdhi me një histori sulmimi të qenieve njerëzore. Një vit para kësaj incidenti të dhimbshëm me Zhang, kafsha në fjalë sulmoi një minoren prej vetëm pesëmbëdhjetë vjetësh për ngjitje në kufijtë e vendit ku ishte kafsha. Dhe nja dy vjet më parë, ai sulmoi një të huaj të dehur sepse e përqafoi.

pa dyshim kafshët janë instiktive dhe nuk sulmojnë për qejf por sepse ata ndihen të frikësuar dhe kjo është forma e tyre e vetme e mbrojtjes. Sidoqoftë, për të gjithë ata që menduan se Panda Bear ishte një lloj kafshe e mbushur, një qenie e qetë dhe e ëmbël, ata tashmë kanë parë që është më mirë të qëndrojnë vigjilent dhe të respektojnë udhëzimet e kopshteve zoologjike.

A e dini se për rreth 100 dollarë mund të keni një Panda Bear nga afër dhe të ndërveproni me të? Po, thuhet se janë rritur mirë dhe të trajnuar në një vend rezervë ata janë shumë miqësorë. Por është më mirë ndonjëherë lërini të qetë dhe të lirë të mos pësojë një nga sulmet e tij, i cili mund të përfundojë duke bërë kërdi gjatë gjithë jetës së tij, ose më keq, fatalitete.

Ju tashmë jeni paralajmëruar, vizitoni ata, por ju lutem, me shumë kujdes dhe dashuri.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Me ndrikullën time dijo

    Një post i shkëlqyeshëm! Unë e kam lexuar me nipin tim 8 vjeç sepse kemi dyshime nëse panda do të sulmonte njerëzit.
    Urime për një botim kaq të plotë, na ka ndihmuar të mësojmë shumë për pandat! Faleminderit! 🙂

  2.   Theo dijo

    Shkrim shumë i mirë, e vërtetë shumë e mirë, unë gjithashtu isha shumë kurioz nëse pandat mund të ishin armiqësore, megjithëse padyshim që ato mund të jenë nga familja ursidae gjithsesi, një ari me peshë më shumë se 200 kg mund t'ju dëmtojë shumë me një goditje të vetme të putrës së saj e vërteta, nga rruga Kina është vendi me territorin më të madh të pushtuar nga njeriu, por jo më i madhi që do të ishte Rusia