Pantelleria

qilar

Me një sipërfaqe prej tetëdhjetë e katër kilometra katrorë, ishulli i Pantelleria (ose Pantelleria, në spanjisht) është një nga xhevahiret jugore të Itali. I përket krahinës së Trapanit, në zonën e Sicilia. Por është gjithashtu rreth shtatëdhjetë kilometra nga bregu afrikan.

Për këtë arsye, historia e saj ka qenë e lidhur ngushtë me botën evropiane sa edhe me botën arabe. Ky i fundit e ka emërtuar Bent Riahcfare do te thote "vajza e erës". Ndërsa italianët e kanë quajtur "perla e Mesdheut". E gjithë kjo do t'ju japë një ide se sa e bukur është Pantelleria. Por, që ta dini më mirë, ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju ofron.

Si është ishulli Pantelleria?

Bregdeti Pantelleria

Bregdeti vullkanik i Pantelleria

Ky ishull nuk është gjë tjetër veçse pjesa e shfaqur e një vullkani të madh. Për këtë arsye, shkëmbinj të këtij lloji janë të shumtë në tokën e saj. Po kështu, brigjet e saj janë një varg limanesh dhe shkëmbinjsh midis rrjedhave të lavës dhe florës së tipit mesdhetar. Më vonë, ne do të flasim për mrekulli natyrore çfarë nuk shkon me të

Por, tani do t'ju shpjegojmë se ai paraqet një Klima mesdhetare shume e bukur. Kjo sepse erërat e forta që fryjnë në të dhe që i kanë dhënë emrin në arabisht, lejojnë që temperaturat të jenë gjithmonë të buta. Vlerësohet veçanërisht në verë, kur nxehtësia godet vërtet.

Nga ana tjetër, plazhet e ishullit nuk janë me rërë, por shkëmbinj vullkanik dhe hi. Por kjo nuk i bën ato më pak të bukura dhe të këndshme. Ata kanë platforma të lëmuara për t'u shtrirë dhe për t'u bërë banja dielli. Midis tyre, ato të Martingale, Balata dei Turchi o Faraglione.

Sa i përket ujërave, Pantelleria shquhet për të deti parajsë. Kjo ka disa shtretër deti spektakolar, me livadhe me Posidonia dhe koralet (duke përfshirë ato të rralla koral i zi). Nëse ju pëlqen zhytja në skuba, në këto brigje do të gjeni vendin tuaj ideal. Mund të gjesh edhe mbetje anijesh të vjetra si amfora apo spiranca.

Arkitektura tipike e ishullit

dammusi

Një dammuso, ndërtimi tipik i Pantelleria

Për shkak të kontrollit të dyfishtë që evropianët dhe arabët kanë ushtruar në ishull, arkitektura tradicionale që do të shihni në Pantelleria bazohet në të dyja kulturat. Megjithatë, ai është anuar më shumë nga e dyta. Duke xhiruar fushat e ishullit, do të shihni të çuditshme mure të thata, funksioni i të cilit është mbrojtja e agrumeve, dhe gjithashtu të ashtuquajturat kopshte panteska. Të dy kanë origjinë afrikane.

Gjithashtu, vëmendja juaj do të jetë dammusi, emri i dhënë shtëpive tipike të ishullit. Kanë formë kubike me çati të bardha me kupolë të mbështetur në harqe. Ato përbëjnë të ashtuquajturat lagjet fshatare, të cilat janë gjithsej njëmbëdhjetë dhe ende i mbajnë emrat e tyre në arabisht. Për shembull, Khamma o gadir.

Nga ana tjetër, ishulli nuk ka monumente të mëdha. Në një masë të madhe, kjo ndodh sepse ato u shkatërruan gjatë Luftës së Dytë Botërore. Megjithatë, ajo është ruajtur Kalaja e Barbacane, e cila ndodhet në grykëderdhjen e portit të Pantelleria. Është një kështjellë e stilit të Rilindjes me një planimetri pothuajse katrore dhe dy kulla, njëra në terrenin e parakalimit dhe tjetra e lirë.

Për disa vite, ajo ka strehuar Muzeu Arkeologjik, ku mund të shihni copat e gjetura në depozitat e ishullit. Më të rëndësishmet janë park sesé dhe mbetjet e të vjetrës Kosira. Nëse vizitoni këtë muze, kushtojini vëmendje të veçantë të ashtuquajturve tre Krerët e Pantelerisë. Këto janë koka mermeri që datojnë nga shekulli i parë pas Krishtit dhe me një bukuri të madhe plastike. Ata përfaqësojnë Julius Cezari, perandorit Tito tashmë agrippina, gruaja e Germanicus dhe nëna e Kaligula.

Nga rruga, ky nuk është i vetmi muze që mund të shihni në Pantelleria. Ju gjithashtu keni ai i Detit Sebastiano Tusa y Punta Spadillo vullkanologjike. Megjithatë, mrekullitë kryesore që të ofron ishulli kanë të bëjnë me natyrën e tij.

Bukuria imponuese natyrore e Pantelleria

panteleria kapitale

Pamje e qytetit të Pantelleria, kryeqyteti i ishullit

Pantelleria është një ishull i vogël. Siç ju kemi thënë, ajo ka një sipërfaqe prej tetëdhjetë e katër kilometra katrorë. Prandaj, për të lëvizur rreth tij, mund të marrësh me qira një makinë të vogël ose edhe një skuter. Megjithatë, ajo përshkohet edhe nga shumë shtigje historike që ju lejojnë të vlerësoni natyrën e saj në të gjithë shkëlqimin e saj.

Duke qenë se disa kanë rrugë gjarpëruese, ju këshillojmë t'i bëni me një hartë për të mos humbur. Por, në çdo rast, bërja e këtyre rrugëve do t'ju lejojë të zbuloni mrekulli si ato që ju tregojmë më poshtë.

Parku Natyror Montaña Grande

Arat e mbjella në Pantelleria

Fushat e fermave në ishull me mur të thatë

Gjithashtu i quajtur Parku Kombëtar i ishullit Pantelleria, ka një sipërfaqe prej afërsisht gjashtë mijë e pesëqind hektarë që klasifikohen në tre zona. Të gjitha ato kanë vlera të mëdha natyrore dhe peizazhore, por njëra ka edhe vlera historike dhe të tjera bujqësore. Në çdo rast, nëse kaloni nëpër të, do të shihni florën tipike të pastrim mesdhetar si dëllinja dhe mërsina. Por do të gjeni gjithashtu, në zonat më të larta të saj, pisha, dushqe ose shqopë.

pikërisht nga mal i madh, që i jep emrin, keni disa mbresëlënëse pamje nga kanali sicilian dhe perëndim të diellit spektakolar. Sa i përket faunës, zogjtë me bukuri të madhe folezojnë në park për shkak të ngjyrës së tyre, si p.sh. Cinciarella algerina ose bekamoskino, por ka edhe zvarranikë si gjarpri patkua. Deri jo shumë kohë më parë, mund të shihje edhe një lloj gomari vendas në ishull. Megjithatë, për fat të keq, ajo është zhdukur plotësisht.

Pasqyra e Venusit dhe zona të tjera termike

pasqyra e Venusit

Liqeni pasqyrë i Venusit në Pantelleria

Me këtë emër poetik quhet një liqen që ndodhet në veri të ishullit. Ashtu si ajo, ajo është me origjinë vullkanike dhe ushqehet nga burimet termike. E gjithë kjo gjithashtu i jep një ngjyrë të veçantë. Mund të laheni në të dhe të merrni përfitimet që ju sjellin balta dhe algat e saj termofile.

Nuk është e vetmja pikë termike e Pantelleria. Është një tjetër nën Malin e Madh, për të cilin sapo ju treguam. është i njohur Favara e madhe, e cila arrihet nga një shteg ecjeje. Në mënyrë të ngjashme, në zonën e gadr ka gropa të hapura me temperatura rreth pesëdhjetë gradë Celsius.

Rrjedha llave, monumente natyrore dhe fusha pjellore

Harku i Elefantëve

Harku i famshëm i Elefantit, simbol i Pantelerisë

Monumenti më i njohur natyror i Pantelleria është i ashtuquajturi Harku i Elefantëve. Në fakt, është një nga simbolet e ishullit. Ndodhet në verilindje, afër Cala Levante. Emrin e ka për faktin se shkëmbi duket se bie në det ku formon harkun dhe krijon një imazh që, në fakt, të kujton trungun e një pakidermi që është zhytur në ujë.

Në fakt, limani ku ndodhet është rezultat i një shpërthimi vullkanik dhe forma e tij është për shkak të rënies së llavës në ujë. Por nuk është e vetmja zonë e ishullit me rrjedha llave. Spektakolare është Khagiar Mesdhetare Slick, pikërisht, një rrjedhje llave prej tre kilometrash që tashmë është mbuluar nga bimësi e bollshme. Është gjithashtu një vend ku mund të shihni lepujt dhe me pak fat, breshkën e njohur greke. Zona e Balata dei Turchi, i cili zbret në plazhin homonim të përmendur tashmë dhe ku kishte një gurore obsidiani.

Nga ana tjetër, të ashtuquajturat Mistria e Ghirlandës ai njihet edhe si "kopshti i Pantelleria". Është një fushë shumë pjellore e mbrojtur nga era nga malet. Këtu, ndër të tjera, rriten edhe hardhitë që prodhojnë verën e famshme të ishullit dhe mbrohen nga muret e thata që përmendëm më parë.

Por, përveçse të vlerësoni të gjitha mrekullitë natyrore që ju ofron Pantelleria, duhet ta provoni kënaqësitë gastronomike. Nuk kemi nevojë t'ju kujtojmë se sa mirë hani në përgjithësi Itali dhe jugu nuk bën përjashtim.

Gastronomia e Pantelerisë

Sallatë panteske

Një nga sallatat tipike Pantelleria

Ne kemi përmendur tashmë verërat që prodhohen në ishull dhe që janë të famshme në të gjithë Itali. Midis tyre, Passito, Zibbibo dhe Spumante. por edhe popullore Moskato, e cila është bërë me një shumëllojshmëri të rrushit Muskat të Aleksandrisë, tipike për Pantelleria. Gjithashtu të famshme janë kaperi që përftohen në fushat e tyre. I kombinuar me djathë tuma, edhe vendase, bëjnë sallata të shijshme.

Për sa u përket pjatave tipike, duke pasur parasysh gjendjen e tij si ishull, peshku luan një rol themelor në to. Shumë nga varietetet e tij bëhen thjesht në skarë. Por përgatit edhe një të shijshme kus cous shoqëruar me perime të ndryshme. Por, nëse flasim për Italinë, gatimet me makarona duhet të jenë të shumta. Ne ju rekomandojmë të provoni ravioli amari, të cilat përgatiten me një mbushje me gjethe nenexhiku dhe gjizë. Është gjithashtu shumë i mirë pesto pantesca e papërpunuar. Është një recetë që kërkon spageti, kaperi, ullinj dhe açuge, si dhe djegës, sherebelë dhe vaj ulliri.

Ndikimi në Pantelleria i Kuzhina arabe. Për shembull, shihet në merghez, e cila është një lloj salsiçe shumë pikante me speca. Më në fund, mund ta përfundoni vaktin tuaj me ëmbëlsira si gjizë, sheqer dhe ravioli kanelle ose testimi i mustazzolla, e cila gjithashtu vjen nga Afrika. Në rastin tuaj, ai ka përbërës të tillë si bollgur, mjaltë, kanellë ose portokall të ëmbëlsuar.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar gjithçka që duhet të dini për të udhëtuar Pantelleria, ishulli i bukur në jug të Itali. Na mbetet vetëm t'ju themi se është një vend aq i mrekullueshëm sa është zgjedhur si destinacion pushimi nga shumë yje të filmit dhe futbollit. Guxoni ta takoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*