Paraty, në bregdetin verior të Brazilit

parat

Bregu verior i Brazilit, mbi ekuator, përtej Rio de Janeiro, fsheh plazhet më të mira dhe më të ngrohta. Midis tyre është Paraty, një qytet bregdetar simpatik i vjetër që është brenda shtetit të Rio dhe origjina e të cilit daton që në gjysmën e dytë të shekullit XVII.

Në shekullin e XNUMX-të, porti i Paraty ishte shumë i rëndësishëm sepse ari nga Minas Gerais vinte nga këtu në mënyrë më të sigurt sesa nga Rio. Ai dinte të bëhej pjesë e Rruga e Arit në atë kohë të kolonisë. Për fat të mirë hijeshia e saj është ruajtur dhe që nga vitet 70 të shekullit të XNUMX-të është një popullor destinacion turistik në Brazil.

Si arrini atje? Nga São Paulo ose nga Rio de Janeiro mund të arrini atje me autostradë. Udhëtimi është katër orë (po, është më tej se Buzios). Por udhëtimi nga San Pablo është pak më i gjatë dhe zgjat gjashtë orë. Bestshtë më mirë të hysh përmes aeroportit të Rio dhe të lidhesh nga atje. Lindja njerëz brazilianë Ai zotëron një plazh të bukur, por është i bukur në vetvete: me rrugë me kalldrëm dhe ndërtesa të vjetra.

Paraty Ka një qytet të vjetër ekskluzivisht për këmbësorë. Ka autobusë që ju çojnë në Trindale, një fshat afër me plazhe të bukura. Aty pranë janë ujëvarat, një fortesë e shekullit të XNUMX-të dhe një pjesë e vogël e ishujve për t'u vizituar. Ju mund të bëni shëtitje me varkë, zhytje, snorkeling, trekking ose kayaking. Ku te qendrojme

En Paraty Ka shumë posada, akomodimet që përfshijnë mëngjesin, por nëse ju pëlqen të pushoni qëndroni më mirë në periferi të qendrës.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*