Parku Natyror Liencres Dunes

Park natyror Dunas de Liencres

El Parku Natyror Dunas de Liencres është një hapësirë ​​natyrore e vendosur në Cantabria, në zonën e bregut të djathtë të lumit Pas. Nëse do të vizitoni këtë komunitet, ju mund të kërkoni jo vetëm qytete për të ndaluar por edhe hapësira të bukura natyrore. Cantabria na ofron shumë atraksione, nga Shpellat Altamira në qytete si Santander ose Castro Urdiales. Përveç kësaj, ai na ofron zona të mbrojtura natyrore me bukuri të madhe siç është Parku Natyror Dunas de Liencres.

kjo park natyror u shpall në vitet tetëdhjetë, duke u bërë një zonë e mbrojtur në Cantabria. Ne do të shohim se çfarë mund të shohim në këtë Park Natyror të bukur të Dunave të Liencres. Kjo zonë është e vendosur në qytetin e Piélagos në grykëderdhjen e lumit dhe na ofron disa plazhe.

Historia e Parkut Natyror të Duneve Liencres

Bregu i Kantabrisë

Kjo hapësirë ​​natyrore u shpall një park natyror i mbrojtur në Dhjetor 1986. Ajo që përcaktoi se kjo zonë u shpall një zonë e mbrojtur ishte sistemi i dunave të saj. Ajo u përfshi gjithashtu në Rrjeti i Zonave të Mbrojtura Natyrore të Cantabria. Në 2004 ai gjithashtu u bashkua me vendet me rëndësi të komunitetit të rajonit biogjeografik të Atlantikut. Ai përfshin të gjithë parkun dhe shtrihet deri në grykëderdhjen e Pas.

Shërbimet e zonës

Nëse do të vizitojmë këtë park natyror mund të gjejmë shërbime të ndryshme që mund të jenë shumë të dobishme kur bëhet fjalë për të parë hapësirën. Aeroporti Santander është më pak se njëqind kilometra larg dhe stacioni hekurudhor më i afërt është Mogro, më pak se pesëdhjetë kilometra larg. Në qytetin e Piélagos ka edhe stacione taksi dhe autobusi. Në mjedis ka strehim të ndryshëm dhe gjithashtu zona parkimi për makina pranë pyllit me pisha dhe dunave, kështu që është një ide e mirë të shkoni me makinë. Në zonë ka rrugë të shënjuara dhe gjithashtu panele interpretuese. Shtë një vend i përshtatshëm për familjet dhe zakonisht është një vend i qetë pa një fluks të tepruar. Thjesht duhet të keni kujdes që të kujdeseni për hapësirën pa harruar që ajo është një hapësirë ​​e mbrojtur.

Parku Natyror

Plazhet e Liencres

Në zonën e parkut natyror mund të shijoni disa hapësira. Mund ta lini makinën në zonën afër pyllit me pisha. Në këtë vend ka një rrugë e vogël që të çon në dunat dhe plazhin. Ka një zonë pikniku, kështu që është vendi ideal nëse duam të pushojmë dhe të hamë si familje pasi ka disa tavolina. Ne mund të kalojmë një ditë në pyllin e pishave ose të zbresim në zonën e plazhit. Sido që të jetë, është një vend shumë i këndshëm në të cilin mund të ecësh jashtë në një ambient të qetë. Shtë një nga pjesët natyrale që mund të shijohet lirshëm, gjithmonë duke u kujdesur që të mos ndotet ose prishet hapësira. Shumë familje vendosin të kalojnë një pjesë të ditës në zonën e pyjeve me pisha që ofron hije dhe një hapësirë ​​të qetë për të ngrënë apo edhe pushuar.

Ekziston një park tjetër makinash në zonën e plazhit. Ky vend mund të ketë hapësirë ​​herët në mëngjes, por me kalimin e ditës në sezonin e lartë ai mbushet, pasi shumë familje vijnë në zonë për të shijuar plazhet. Ka dy plazhe që mund të vizitohen. Ajo e Canavalle është plazhi në të djathtë dhe karakterizohet nga mjaft erë dhe gjithashtu bymehet. Shtë një vend i zakonshëm për surfuesit, kështu që është një zonë për sportistët edhe pse nuk rekomandohet aq për familjet për shkak të valëve. Zona tjetër me rërë është Valdearenas, një vend me rërë të hollë dhe të artë me disa dallgë. Në këtë zonë duhet të kërkoni disa qoshe në të cilat fëmijët mund të lahen në mënyrë të sigurt pasi ujërat kanë tendencë të kenë valë rregullisht. Në mënyrë që të shohim zonën ka shëtitje nëpër duna dhe hapësira natyrore në mënyrë që të mund të shkojmë nga një vend në tjetrin.

Dunat e Liencres

La zona e dunës ka dy pjesë. Njëra prej tyre është pjesa e dunave të lëvizshme që lëviznin ngadalë në brendësi. Zgjerimi i tyre u ndal duke përdorur një pyll me pisha që i vendosi ata në atë zonë. Në këtë mënyrë, duna e lëvizshme mund të njihet lehtësisht dhe nuk është lëvizur më tej nga veprimi i erës, diçka që mund ta bëjë atë të zhduket me kalimin e kohës. Nga ana tjetër, ju keni zonën e dunave që ka disa bimësi dhe që ka mbetur e fiksuar në zonën afër plazhit. Possibleshtë e mundur të vizitohen të dyja dhe zakonisht është një vend që është argëtues për të vegjlit. Nga dunat ka një pamje të mrekullueshme të zonës së plazhit. Pamjet panoramike të dy plazheve na ofrojnë një zonë ideale për të ecur dhe për të bërë foto.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*