Parqet më të mira të ujit në SHBA

Parqet më të mira të ujit në SHBA

Nëse ka diçka që karakterizon Shtetet e Bashkuara në kohë nxehtësie, ato janë parqet e tyre tematike, ato kanë shumë dhe me cilësi shumë të mirë, por sikur të mos mjaftonte kjo, ajo ka disa parqe tematike që janë më të vizituarat në botë . Këto parqe uji në SHBA mund të vizitohen në çdo kohë të vitit pasi që ata kanë shërbime të specializuara për të shmangur ftohjen.

Por kur nxehtësia godet, nuk ka asgjë më të mirë dhe më freskuese sesa të notosh në një pishinë. Megjithëse një banjë është një pishinë është vërtet freskuese, në shumë raste njerëzit po kërkojnë gjithashtu emocione. Nëse po shkoni në një udhëtim në Shtetet e Bashkuara dhe doni të mposhtni nxehtësinë dhe gjithashtu të keni një kohë të shkëlqyeshme, atëherë nuk mund të humbisni këtë listë të parqeve më të mira të ujit në SHBA. Do të kaloni shumë mirë dhe gjithashtu do të kënaqeni sikur të ishit përsëri fëmijë. Sikur të mos mjaftonte, parqet e ujit ofrojnë tërheqje që të ndalojnë zemrën dhe gjithashtu ofrojnë argëtim familjar. Nga mbajtëset e rrotullave të ujit te rrëshqitjet e ujit, nuk mund të humbni asnjë nga cepat e tij.

Arka e Noes ose Noeut Ark

Parku Ujor i Arkës së Noes në Wisconsin

Ky park ujor është i vendosur në Wisconsin Dells dhe është parku më i madh ujor në vend, quhet Arka e Noes për këtë arsye dhe i përgjigjet emrit të tij me një numër të madh tërheqjesh uji që të marrin frymën sa më shpejt që të hysh përmes derës. Llogari me asgjë më pak se 51 rrëshqitje, dy pishina valësh dhe një imitues surf.

Ajo gjithashtu ofron aktivitete për të gjithë familjen, por nëse jeni një kërkues i tronditjes, mund të shkoni për lojërat e tij ekstreme, përfshirë bishtin e akrepit që i dërgon turistët në një rrëshqitje që është pothuajse vertikale në një lak të prirur. Ju gjithashtu mund të kaloni nëpër Black Anaconda, e cila është si një slitë rul uji dhe është më emocionuesja në Amerikë.

Sikur të mos mjaftonte edhe kjo ju keni restorante të shkëlqyera për të rimbushur bateritë tuaja dhe të jesh në gjendje të hash ushqime lokale si gjizë djathi ose të zbulosh salcat e saj të mrekullueshme dhe të papërsëritshme. Pa dyshim, ky park ujor është një nga më të rekomanduarit për t’u vizituar.

schlitterbahn Waterpark

Parku ujor Schlitterbahn në Kansas

Ky park ujor është i vendosur në Kansas City dhe do të habiteni nga rrëshqitjet e tij të larta. Ai ka një veçanti të quajtur Verruckt, i cili është rrëshqitja më e lartë në botë dhe do të të marrë frymën përpara se të hidhesh poshtë saj. Ai gjithashtu ka disa rrëshqitje ku turistët e saj mund të kërcejnë në të njëjtën kohë ato arrijnë shpejtësi të mëdha.

Por nëse nuk jeni në lartësi ekstreme dhe preferoni të qëndroni në nivelin e detit, ky park ujor gjithashtu ju ofron lumenj argëtues të baticës për të shijuar ujin. Ju gjithashtu mund të shijoni dallgët sikur të ishit në një det të ashpër dhe madje hidheni poshtë një kanioni ose shijoni një park të shkëlqyeshëm.

Përveç kësaj, nëse nuk do të mjaftonte kjo, ju mund të kërkoni një bar në pishinë për të pasur mundësinë të pushoni në ujërat e tij të nxehta ndërsa shijoni një pije për t'ju ndihmuar të rimbushni bateritë përpara se të vazhdoni aventurën tuaj në këtë park ujor.

Bota ujore o Ujë Botë

Bota e Ujit në Denver

Ky park ujor është i vendosur në Denver, ka afër 40 atraksione uji dhe Dita Botërore e Ujit bëjnë një aheng të madh për të përkujtuar rëndësinë e ujit. Mile High Flyer është një slitë e shkëlqyeshme për ujë dhe është një nga atraksionet e yjeve të parkut për shpejtësinë dhe intensitetin e tij.

Stuhia është një e shtënë unike në një udhëtim me gomone ku pilotët zbresin një tub në errësirë ku rikrijohet një stuhi e madhe. Vizitorët priren ta pëlqejnë shumë sepse bubullimat e mëdha, shkrepjet e dritës, shiu rikrijohen dhe e gjithë kjo i bën turistët të ndihen të çorientuar dhe të hutuar.

Nëse jeni të interesuar për shpejtësinë, atëherë nuk do të jeni në gjendje të shmangni kalimin përmes Turbo Racer që do të duhet të zbuloni kur të hyni në parkun e ujit dhe të filloni të zbuloni gjithçka që ka për ju.

e bardhë Ujë Park

park uji i bardhë në missuri

e bardhë Ujë Parku mund ta gjeni në Branson. Ky park ujor është më i vogël se parqet e tjera të këtyre karakteristikave siç janë ato të përmendura më lart, por nuk do t’ju ​​lërë indiferentë për gjithçka që ofron. Uji i tij i bardhë kompenson përmasat e tij dhe gjithashtu ka atraksione shumë të organizuara, dhe gjëja më e mirë ... është se ai ka aktivitete për të gjithë familjen, gjithashtu për të vegjlit.

Ka një rrëshqitje të quajtur KaPau që ka një zbritje me një rënie prej 70 gradësh dhe me një kthesë që do të heqë lemzën tuaj. Por ato gjithashtu kanë atraksione për të gjitha moshat, kështu që ju gjithashtu mund të shijoni, për shembull, Splashaway Cay me gejzerë dhe qitës uji që do t'ju ndihmojnë të shijoni secilin nga cepat e tij. Por ka diçka që zakonisht i quan shumë turistët për të shkuar në këtë park ujor në vend që të shkojnë në një park tjetër, dhe ky është orari. Gjatë muajve korrik dhe gusht, parku ujor i lojërave është i hapur deri në dhjetë të natës nga e enjtja deri të shtunën.

Ujë Shteti SHBA

Ky park zbavitës është i vendosur në Williamsburg, Virginia dhe është një nga parqet më të mirë me temë që mund të gjeni sot. Kjo do t'ju lejojë të shijoni përvojën e mungesës së peshës në disa prej atraksioneve të saj, siç janë garat me rafting poshtë një kodre për t'u kthyer menjëherë në një mur gjigand të pjerrët që do t'ju marrë frymën. Ju gjithashtu mund të shkoni me tre miq në Akuazoid e cila është projektuar për më të guximshmit.

Parku dëfrim është për më të guximshmit dhe ju mund të shijoni mbështjellësit e tij me rrota. Padyshim, është një park i mrekullueshëm për njerëzit që duan të shijojnë ujin dhe gjithashtu diellin. Kështu që ju mund të shijoni dhe të pushoni rreth atraksioneve, aventurave dhe aktiviteteve të tij që ju ofron. Ju gjithashtu mund të shijoni dhe të jeni pjesë e shfaqjeve të drejtpërdrejta që zhvillohen në kohë të ndryshme, ideale për fëmijët.

Tani nuk keni asnjë justifikim, ju keni një listë të shkëlqyeshme për të zgjedhur parkun ujor që i përshtatet më mirë personalitetit tuaj ose interesave të familjes tuaj, për ta shijuar atë në një mënyrë të madhe!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*