Parqet më të mira të ujit në bregdetin spanjoll

Aqualandia në Benidorm (Alicante)

Aqualandia në Benidorm (Alicante)

Vera po vjen dhe bashkë me të edhe temperaturat e larta. Ndërsa pushimet arrijnë, është e përshtatshme të dini se ku janë më të mirat Parqe uji për të luftuar nxehtësinë mbytëse në Spanjë gjatë këtij sezoni. Këtu janë disa nga ato më të njohurat për të kaluar një ditë freskuese në ambiente të hapura në vende si Benidorm, Ishujt Kanarie ose Katalonja.

Ata që ndodhen në gadishull hapen midis majit dhe qershorit dhe mbyllin dyert e tyre nga fundi i shtatorit. Ata që ndodhen në Ishujt Kanarie janë të hapur gjatë gjithë vitit, por në varësi të sezonit, orari i hapjes dhe mbylljes është i ndryshëm.

Benidorm (Komuniteti i Valencias)

  • Aqualandia (Benidorm) Në bregdetin e Mesdheut është ky park me tema që hapet gjatë verës. Në fund të majit do të jetë e hapur për publikun nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 19:30 gjatë gjithë sezonit. Ajo mbyllet më XNUMX shtator. Ishte parku i parë ujor në këtë qytet të famshëm turistik Alicante. Aqualandia ka pesëmbëdhjetë tërheqje të shkëlqyera të ujit të përshtatura për çdo moshë dhe intensitet. Rrëshqitja më e lartë në Evropë dhe rrëshqitja më e lartë e kapsulës në botë janë në Aqualandia.
  • Aqua Natura (Benidorm) Ky park ujor hapi dyert e tij më 15 maj dhe do të ofrojë shërbimet e tij deri më 31 tetor në kohë të ndryshme. Gjatë qershorit, korrikut, gushtit dhe shtatorit hapet në 10.30 të mëngjesit dhe mbyllet në orën 18.30 të pasdites. Nga 15 deri më 31 maj dhe muajin tetor do të jetë i hapur nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 17 të pasdites. Isshtë një park ujor 40.000 metra katrorë që u ofron vizitorëve aktivitete të shumta për të bërë pasi ka një pishinë valësh, rrëshqitje, pishinë për fëmijë, vendpushim të farit dhe solarium-SPA.

Katalonjës

Costa Caribe Aquapark Portaventura

Costa Caribe Aquapark Portaventura

  • Parku Ujor Costa Caribe (Salou) Shtë park ujor i të famshmit Port Aventura. Ai hapi dyert e saj të Shtunën 23 maj dhe do të mbyllet në 20 Shtator. Nga 20 qershori deri më 6 shtator mund të shijoni këto lehtësira nga ora 10.30:19 deri në orën XNUMX:XNUMX pasdite. Në Parkun Ujor Costa Caribe të PortAventura Ju mund të shkoni në rafting, të rrëshqisni rrëshqitës marramendës ose të relaksoheni në një karrige në kuvertë, duke u kënaqur me përzierjen e murmuritjes së valëve që arrijnë në rërë. Ka shumë bare dhe restorante për të rimbushur bateritë tuaja.
  • Bota e Ujit (Lloret de Mar) Ky park i vendosur në Gerona hapi dyert më 18 maj. Gjatë muajit qershor dhe nga 1 deri në 13 shtator, do të jetë i arritshëm nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 18.30 pasdite. Muajt ​​e korrikut dhe gushtit do të jenë të hapur deri në orën 19:XNUMX pasdite. Water World ka një sërë atraksionesh që synojnë si fëmijët ashtu edhe të rriturit. Këtu të gjithë do të jenë në gjendje të shijojnë atraksione të ndryshme të tilla si: pishina valësh, lumenj të shpejtë, rrëshqitje, kamikazes dhe shpatet fantastike të buta.
  • Aquopolis Costa Dorada (La Pineda) Më 15 maj, ky kompleks ujor i vendosur në Tarragona u hap për publikun. Orët e ofruara nga hapja e tij deri më 30 qershor dhe nga 1 deri në 20 shtator do të jenë nga ora 11 e mëngjesit deri në ora 18 pasdite. Ajo që dallon Aquopolis Costa Dorada nga pjesa tjetër e parqeve të ujit në zonë është se ajo ka një delfinari ku mund të bashkëveproni me delfinët. Për pjesën tjetër, ka tërheqje uji si për fëmijë ashtu edhe për të rritur. Disa nga më të njohurit për fëmijët janë Xhungla Qesharake ose Minipark, por të rriturit mund të marrin një tronditje në Kamikaze dhe Splash.

Ishujt Kanarie

Parku Siam

Parku Siam

  • Parku Siam (Adeje) Ata me fat që jetojnë në jug të Tenerife mund të shijojnë këtë park ujor gjatë gjithë vitit. Sezoni i verës filloi më 1 maj dhe do të mbarojë më 31 tetor, me një orar nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 18 pasdite. Pjesën tjetër të vitit, ky orar zvogëlohet me një orë, nga ora 10 e mëngjesit në 17 të pasdites. Siam Park ka atraksione argëtuese për të gjithë familjen. Një nga më të njohurat është e saj pishinë valësh ku mund të surfosh. Ata kanë valën më të madhe artificiale në botë me lartësi 3 metra!
  • Costa Martianez (Porto de la Cruz) Nëse jetoni në pjesën veriore të ishullit Tenerife, mund të shijoni këtë kompleks të konsideruar si një park temë nga 1 qershori deri më 15 shtator nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 19 pasdite. Pjesa tjetër e vitit ato hapen nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 18 pas dite, me përjashtim të 24 dhe 31 Dhjetorit, të cilat mbyllen në 15 pasdite. Costa Martínez ka një liqen artificial me rreth 27.000 metra kub ujë deti që përmirëson katër pishinat e tjera për të rritur dhe tre për fëmijë, të gjitha me paraqitje dhe bukuri origjinale. Një gamë e gjerë bare, restorante dhe kioska i jep kompleksit një vitalitet të veçantë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*