Blerja në Singapor

Nëse nuk keni qenë ende në Azi, Singapori është një nga opsionet më të mira për të filluar. Jo vetëm sepse nga ky qytet keni qasje të lehtë në të gjithë Azinë Juglindore, por edhe sepse është një qytet modern, i pastër dhe në të njëjtën kohë plot kontraste.
Unë kam qenë në Singapor nja dy herë vetë, dhe për mendimin tim ka tre aktivitete që nuk mund të humbasësh në këtë qytet: pazar, ngrënie dhe dalje natën. Sot do të flas për vendet më të mira për të bërë pazar në Singapor.

Rruga e kopshtit

Kjo është rruga kryesore e Singaporit, ku janë përqendruar qendrat tregtare më luksoze. Mund të gjeni bizhuteri, qilima persiane dhe afgane dhe marka kryesore të modës si Armani, Gucci dhe Valentino.
Si të arrini atje: Me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionet Orchard, Somerset ose Dhoby Ghaut.

Rruga Arabe

I njohur gjithashtu si Kampong Glam, është zemra e komunitetit islamik në Singapor. Këtu mund të gjeni të gjitha llojet e pëlhurave me një çmim të volitshëm, ndërsa lëvizni midis pazareve.
Si të arrini atje: me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionin Bugis.

India e Vogël

Lagja indiane e Singaporit është padyshim më e gjalla në qytet. Alwaysshtë gjithmonë e mbushur me njerëz, dhe disa dyqane nuk mbyllen kurrë. Midis aromave të kerrit mund të blini bizhuteri në ar, argjend dhe bronz. Ju gjithashtu mund të gjeni kostume tipike indiane të tilla si punababis dhe saris. Në disa nga këto dyqane mund të gjeni çmimet më të mira në Singapor.
Si të arrini atje: me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionin Little India.

Lagje e kinezëve

Kudo që të shkoni do të gjeni dyqane kineze, dhe Singapori nuk është përjashtim. Në Chinatown mund të blini fruta ekzotike. mjekësia tradicionale, mëndafshi, ari dhe bizhuteritë. Ju gjithashtu mund të blini produkte artizanale.
Si të arrini atje: me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionin e Chinatown.

Rruga Bugis

Fjala 'Bugis' i referohet një grupi etnik indonezian i njohur për përfshirje në pirateri. Më parë kjo rrugë ishte e njohur për të pasur një jetë të natës intensive. Sot është një rrugë e mbuluar plot tezga dhe dyqane. Mund të gjeni rroba dhe xhinse të stilistëve.
Si të arrini atje: me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionin Bugis.

Geylang Serai

Kjo zonë është në mes të një fshati tradicional Malaj. Para-kolonial në dukje, ju mund të gjeni erëza, muzikë pop, zanate dhe peshk, ndër të tjera.
Si të arrini atje: me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionin Paya Lebar.

Sheshi Marina

E vendosur në rrethin e biznesit, Marina Square ka rreth 250 dyqane. Disa prej tyre janë dyqane shumë të specializuara si ai që shet vetëm të brendshme Calvin Klein.
Si të arrini atje: me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionin e Bashkisë.

Parada e Parkway

Këtu mund të gjeni më shumë se 250 dyqane që ofrojnë veshje për fëmijë, veshje lëkure dhe veshje sportive. Ju gjithashtu keni restorante etnike, llixha dhe një Starbucks.
Si të arrini atje: me autobus, linjat 15, 31,36,76,135,196,197,966,853

Qyteti i Raffles

Qendra Tregtare Raffles City është e lidhur me Hotel Raffles. Ju mund të gjeni rroba projektuesi, një supermarket gustator, tezga ushqimesh dhe restorante etnike.
Si të arrini atje: me MRT (metro) mund të ndaleni në stacionin Raffles Place.

Fshati Holland

Singapori fillimisht u kolonizua nga Hollandezët, dhe më vonë u mor nga Britanikët. Fshati Holland është një nga vendet e strehimit të të huajve, ku mund të shijoni bare verë dhe restorante cilësore.
Si të arrini atje: me autobus, linjat 7 dhe 106 nga Bulevardi Orchard.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Veronikë dijo

    Përshëndetje

    Kam në plan të blej rroba në internet në Singapor dhe do të doja të më rekomandonit një që është përgjegjës dhe ofron cilësi dhe një çmim të mirë ...

    Përshëndetje!

  2.   Fernando dijo

    pershendetje ju lutem nese dikush mund te me kontakto per te eksportuar bizhuteri prej argjendi te veshur me ar ose bronzi ne Singapor