Blerja në Kinë: Tregjet e Shangait (Pjesa 1)

Kush nuk i pëlqen të bëjë pazar? Përgjigja është pa dyshim të gjithë. Me këtë rast ne kemi vendosur të zgjedhim brenda qyteteve të tjera Kinë, Një Shanghai të njohim tregjet e tyre dhe të blejmë gjithçka që duam. A jeni gati për të filluar turneun?


kredi: Birrë 127

Para fillimit të itinerarit tonë sot duhet të bëjmë të qartë se termi "treg" në Kinë është i përshtatshëm për një hapësirë ​​ku mund të gjejmë shumë produkte të së njëjtës kategori. Për shembull, nëse duam të blejmë bizhuteri, atëherë do të ishte një ide e mirë të shkonim në tregun e perlave, nëse duam të blejmë rroba, do të ishte një ide e shkëlqyeshme të shkonim në tregun e pëlhurave, e kështu me radhë me produkte të ndryshme . Duket si një strategji e mirë për të arritur konkretisht atë që po kërkojmë, a nuk mendoni?


kredi: emiana

Së pari ne do të shkojmë në Tregu Tai Dong. Shtë një treg antik. Sigurisht, gjëja qesharake është se ju nuk do të gjeni domosdoshmërisht objekte të shtrenjta nga shekulli i kaluar. Në Shangai, antikitet mund të kuptohen si objekte që u prodhuan vitin e kaluar. Mbani në mend, ju nuk do të paguani kosto të larta duke menduar se malli është shumë i vjetër kur në të vërtetë nuk është më shumë se një vit i vjetër. Nëse dëshironi të bëni blerjet tuaja në këtë treg, duhet të shkoni pranë Rrugës Xizang Nan. Shtë e nevojshme të tregohet se është një treg që shërben vetëm gjatë ditës, nga ora 9:30 e mëngjesit deri në perëndim të diellit. Çfarë objektesh mund të gjejmë këtu? Një seri suveniresh me fytyrën e Maos, foto të vendit, sende prej porcelani, shkopinj, ndër të tjera. Mund të blini ose nëse preferoni të ecni është gjithashtu e vlefshme. E vetmja gjë që mund t'ju sigurojmë është se nuk do të mërziteni. Sigurisht, një këshillë është të negociosh dhe të bësh pazar çmimet, me siguri që do të marrësh një zbritje të madhe. Mos harro.


kredi: JoeBorn

Së dyti ne do të vizitojmë Tregu i Perlave. Isshtë një treg me shumicë për këtë lloj bizhuteri. Mund të gjeni një shumëllojshmëri të gjerë të perlave, pavarësisht nëse ato nxirren nga uji i ëmbël ose nga deti. Përveç perlave, mund të gjeni edhe disa gurë të çmuar dhe kristale të zbukuruara. A guxoni të blini ndonjë prej tyre? Ndoshta pavarësisht se nuk janë të vërteta, ato duken si një dhe do t'ju kushtojnë vetëm disa dollarë. Sigurisht, mos harroni të negocioni, ndoshta mund të merrni më shumë përfitime. Nëse dëshironi të arrini këtu, duhet të shkoni në ndërtesën e Parë të Azisë të Bizhuterive, pikërisht në katin e tretë. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se orari i punës është nga 10 në mëngjes deri në 6 pasdite.


kredi: xhevahire

Një vend tjetër për të blerë perlat mund të gjendet në Hong Qiao. Shtë një treg posaçërisht për turistët. E mira është që orari i hapjes është mjaft i gjatë pasi hap dyert nga ora 10 e mëngjesit deri në 10 të natës. Mjaftueshme për ta kaluar atë plotësisht dhe për të zgjedhur margaritarin tonë të preferuar.


kredi: gradë zero

Kina është një parajsë për objektet e falsifikuara. Dëshironi të blini rroba, lodra, çanta, orë dhe madje bizhuteri nga marka të njohura me çmime shumë të lira? Atëherë le të shkojmë në Tregun Yatai Xinyang. Për të arritur këtu duhet të shkoni në Muzeun e Shkencës dhe Teknologjisë, pranë stacionit të metrosë Pudong. Orët e funksionimit janë nga 10 në mëngjes deri në 6 pasdite.     

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*