Peisazhet më të bukura në botë

Në një botë të dominuar nga imazhi, ai peshon shumë kur planifikoni një udhëtim. Kush nuk është joshur nga një peizazh dhe ka programuar gjithçka për të qenë aty? Përtej gjërave që mund të blejmë, pamjet, peizazhet, eksperiencat, janë ato që na motivojnë për të udhëtuar. Ato momente të pezulluara në afatin tonë personal.

Pra, le të shohim sot peizazhet më të bukura në botë. Ndoshta ju jeni me fat dhe tashmë keni takuar personalisht disa. Ose jo?

Mali Kirkjufell

Ky mal është në Islandë dhe gjej rastin të them se Islanda ka peizazhe tepër të bukura. Nëse ju pëlqen natyra që ju lë pa frymë, do të planifikoja një udhëtim që tani. Ajo njihet si "mal i kishës" dhe është në bregun verior të Islandës, afër qytetit të Grundarfjörour, vetëm dy orë me makinë nga kryeqyteti kombëtar.

Është më mirë ta njihni duke bërë turneun e plotë të Gadishullit Snaefellsnes dhe nëse merrni me qira një paketë, sigurisht që do të përfshihet sepse thuhet se Është mali më i fotografuar në vend. Mali pastaj ka 463 metros dhe figura e tij e prerë në qiell ka shërbyer gjithmonë si udhërrëfyes dhe shenjë për udhëtarët nga toka dhe nga deti. Në rrëzë të malit ka një liqen e cila, në ditët e kthjellta, pasqyron bukur Mt.

Gjithashtu, është një mal që ndryshon ngjyrën sipas stinës: E gjelbër në verë, kafe dhe e bardhë në dimër dhe vërtet mbresëlënëse në ditët kur dielli i mesnatës shkëlqen, rreth ekuinoksit të qershorit. Dhe për të mos përmendur nën dritat veriore drithëruese!Midis shtatorit dhe prillit.

Aty pranë, një shëtitje e butë larg, janë Ujëvarat Kirkjufellsfoss. Këto ujëvara kanë tre kërcime të vogla dhe një rrymë të butë, por diferenca në lartësi mes tyre është gjëja më e mirë për këtë. Nëse jeni të interesuar të ngjiteni, është e mundur ta bëni këtë dhe të shijoni pamje të mira, si në mal ashtu edhe në ujëvara.

Më në fund, një fakt: mali shfaqet në sezonin 7 të Game of Thrones, në episodin “Pas murit”.

Shkëmbinjtë e Moher

Ky peizazh i bukur dhe mbresëlënës është në irlandë dhe është pjesë e peizazhit të përgjithshëm të Burrenit. Ata shikojnë Atlantikun dhe vrapojnë përgjatë bregut për 14 kilometra. sipas gjeologjisë u formua rreth 320 milionë vjet më parë dhe sot UNESCO i ka të përfshira në Gjeoparkun Global të Burrenit.

Ata janë shkëmbinjtë më të famshëm në vend dhe janë gjithashtu ndër më të famshmit në botë. Ju mund të regjistroheni për Cliffs of Moher Experience, këtu kalon një ditë e tërë, dhe fëmijët nuk paguajnë hyrje. Aty eshte nje Rrjeti i shtigjeve 800 metra të sigurta dhe të shtruara që ju lejojnë të shijoni peizazhin, shikoni Ishujt Aran, Gjirin e Galway dhe Maamtaurks në distancë dhe madje edhe Kerry në distancë.

ofrohen shumë Vizita të drejtuara, për të mësuar rreth historisë së shkëmbinjve dhe vetë zonës, bregut perëndimor të Irlandës, pranë fshatit Liscannor, në County Clare. Mund të arrini atje me makinë, autobus, biçikletë, motoçikletë ose me makinë. Ose duke ecur gjithashtu.

Për ta bërë vizitën një ditë të mirë, gjithmonë mund ta vizitoni faqen zyrtare që përfshin parashikimin e motit dhe ju lejon të organizoheni më mirë. Është gjithashtu një ide e mirë për të vizituar shkëmbinjtë jashtë orarit të pikut, dhe padyshim, në lindje dhe perëndim të diellit, peizazhi është i veçantë.

Ju mund të paguani pranimin e plotë, i cili përfshin një vizitë në Qendrën e Vizitorëve dhe ekspozitën dhe teatrin e realitetit virtual, plus një shëtitje nëpër shtigje dhe qasje në Kullën O'Brien dhe tarracën e saj, një udhëzues audio, harta dhe informacion . Të gjitha për 7 euro.

Hallstatt

Ky peizazh liqenor është në Austri dhe është një kartolinë. Është në rrethin malor të Salzkammergut, pranë liqenit Hallstatt dhe afër disa minierave të mrekullueshme të kripës. Deri në shek.

Vendi është i bukur. Fshati ka një shesh të bukur me një shatërvan në mes, disa Kisha antike, në stilin gotik dhe neo-gotik, një kostum i bukur me 1200 kafka, një kullë e shekullit të XNUMX-të ku tani funksionon një restorant, vetë liqeni, i cili është simpatik dhe plot me peshq, ka edhe ujëvara dhe ndër më të rejat dhe numërimet turistike. të Vëzhgim me 5 gishta, me tokë transparente dhe në formë gishtash që dalin nga mali.

Së fundi, vizita në Minierat e kripës Ju nuk mund të humbisni. Thuhet se ajo është miniera më e vjetër e kripës në botë sepse tashmë ka shtatë mijë vjet shfrytëzim. Mund të arrish atje në këmbë ose me teleferik dhe ka një muze brenda.

Liqenet e Plitvicës

Këto liqene përrallore janë në Kroaci dhe formojnë një park kombëtar që është parku kombëtar më i vjetër në vend. UNESCO gjithashtu i ka përfshirë në listën e saj të Trashëgimia Botërorepo Liqenet janë në një zonë karstike në qendër të vendit, pikërisht në kufirin me Bosnjë-Hercegovinën.

Zona e mbrojtur ka gati 300 mijë kilometra katrorë, me liqenet dhe ujëvarat e saj. numërohen Liqenet 16 në total formimi i të cilit është rezultat i bashkimit të disa përrenjve sipërfaqësor dhe lumenjve por edhe nëntokësor. Nga ana tjetër, liqenet lidhen dhe ndjekin rrjedhën e ujit. Midis tyre ndahen nga diga natyrore travertine, të depozituara atje nga algat, myku dhe bakteret gjatë shekujve.

Këto pre natyrore janë shumë delikate dhe pothuajse të gjalla, duke bashkëvepruar gjatë gjithë kohës me ajrin, ujin dhe bimët. Kjo është arsyeja pse ata janë gjithmonë në rritje. Mund të thuhet se totali i liqeneve është i ndarë në dy sektorë, një i lartë dhe një i ulët. duke zbritur nga një lartësi prej 636 metrash në 503 metra në një distancë prej 8 kilometrash. Lumi Korona formohet nga uji që del nga liqeni në një lartësi më të ulët.

Dhe po, këto liqene kroate ata janë të famshëm për format dhe ngjyrat e tyre, jeshile, blu, bruz, ngjyrat ndryshojnë gjithmonë në varësi të sasisë së mineraleve në ujë dhe në varësi të dritës së diellit. Liqenet janë, nga ana tjetër, rreth 55 kilometra larg detit Adriatik dhe qytetit bregdetar të Senjit.

Salar de Uyuni

Amerika e Jugut ka peizazhe të pabesueshme dhe një prej tyre është në shtetin e vogël të Bolivi Kjo është një shkretëtira e madhe me kripë, më e larta në botë, me pak më shumë se 10 mijë e 500 metra katrorë sipërfaqe.

Banesa e kripës qëndron në 3650 metra lartësi dhe është në provincën Bolivian të Daniel Campos, në departamentin e Potosi, në malësitë e Andeve. Dyzet mijë vjet më parë këtu ishte një liqen, Liqeni Minchín, më vonë ishte një liqen tjetër dhe më në fund klima pushoi së qeni e lagësht dhe u bë e thatë dhe e ngrohtë, duke prodhuar kripë.

Duket se kripa përmban rreth 10 milionë tonë kripë dhe çdo vit nxirren 25 mijë tonë. Por sot kripa nuk është e vetmja gjë e rëndësishme, Uyuni gjithashtu ka litium dhe litiumi është thelbësor për bateritë e të gjitha pajisjeve tona teknologjike. Përveç kësaj, përdoret për të kalibruar satelitët sepse është pesë herë më i mirë se oqeani për të njëjtin qëllim.

Salar ka një trashësi që varion nga më pak se një metër dhe dhjetë metra dhe thellësia totale e saj është 120 metra, midis shëllirë dhe baltë. Është kjo shëllirë që ka ndër të tjera bor, kalium, magnez, natrium dhe litium.

Sigurisht, është një nga destinacionet turistike më të njohura në Bolivi dhe pa një pandemi rreth 300 mijë njerëz e vizitojnë atë çdo vit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)