Huanglong, pellgje shumëngjyrësh dhe Trashëgimi Botërore

Kina ka shumë site që UNESCO i ka deklaruar Trashëgimia Botërore dhe një prej tyre është ai që shihni në fotografi: një zonë shumëngjyrëshe dhe e mrekullueshme e quajtur Huanglong. Nëse doni të njihni Kinën dhe të shkoni përtej Pekinit, Shanghay dhe Hong Kong, atëherë hapat tuaj duhet t'ju çojnë në Sichuan.

Nuk është një destinacion i rehatshëm ose i afërt, por midis udhëtimit dhe peisazheve që do t'ju presin kur të mbërrini, padyshim që do të jetë një aventurë e madhe në jetën tuaj. Hasshtë një Trashëgimi Botërore që nga viti 1992 dhe duhet ta shihni personalisht për të zbuluar pse.

Zona e Interesit Historik dhe Skenik Huanglong

Siç thashë më lart është në sichuan, brenda vargut malor Minshan, rreth 300 kilometra nga kryeqyteti i Sichuan Chengdu, dhe 144 kilometra në jug të Jiuzhaigou. Nga ana tjetër, ajo është pjesë e Rezervatit Skenik Huanglong dhe parkut kombëtar me të njëjtin emër.

Fotot ju tregojnë një faqe që duket si diçka nga një përrallë. Ylli është një përroskë, thirrja Gryka e Verdha e Dragoit, i cili udhëton pak më shumë se tre kilometra e gjysmë dhe nga një distancë i ngjan një dragoi të artë sinus. Dhe është se ka depozita të kalciumit të gazuar, disa shtresa, të gjitha nëpër pyjet dhe akullnajat e luginës. Kanë formuar pellgje në lartësi të ndryshme dhe ka ujëvara që i lidhin ato.

Turi kryesor i pellgjeve të arta dhe ujëvarave fillon në një tempull të lashtë Budist që është lart në luginë dhe përfundon në një pellg të bukur të quajtur Pellgu i Vizitorëve. Ngjyrat e vendit ndryshojnë në përputhje me kohën e vitit por edhe format sepse pellgjet janë më të mëdha ose më të vogla apo edhe me nuanca të ndryshme midis të verdhës, kafe, blu dhe jeshile në varësi të nxehtësisë apo ftohtë.

Gjeologjia e vendit është formuar gjatë shekujve. Depozitat e mineraleve janë depërtuar në tokë dhe i kanë krijuar ato pishina natyrore të pranverës së nxehtë me thellësi të ndryshme. Uji rrëshqet nga njëra në tjetrën dhe madje ka gërmuar shpella në të gjithë luginën. Ka gjithashtu maja në të dy anët e përroit dhe të njëjtit lumë që rrjedh midis pellgjeve dhe përgjatë rrjedhës së tij vazhdon të kujtojë vizitorët pse faqja quhet Quebrada del Dragon Amarillo.

Nga ana tjetër, kjo pjesë e Kinës është shtëpia e shumë specieve, mes tyre edhe ato Gjigandi Panda dhe Majmuni i Artë. Nuk është se do t'i shihni këto kafshë me siguri, por ata jetojnë këtu dhe kjo i shton vlera peizazheve. Nuk ka të bëjë vetëm me pellgje, vendi ka shumë vende të bukura: ekziston një Ujëvarë e lartë 14 metra, shpella, duna, tempuj dhe shumë pellgje shumëngjyrëshe me emra te zbukuruar. Të gjithë të përqafuar nga majat e përjetshme të bardha që janë midis 1700 metra dhe 5588 metra në lartësi, akullnajat përfshirë. E gjithë zona ka rreth 60 mijë hektarë.

Sot qeveria ka ndërtuar një Shteg prej druri 4.2 kilometra që kalon përgjatë tokësose travertin dhe kjo i lejon vizitorët ta vlerësojnë atë në një shëtitje katër orëshe. Gjithashtu, në sezonin e lartë ka një teleferik.

Si arrini në këtë cep të Kinës? Epo ju merrni një tren ose autobus në Pekin për t'ju çuar në Chengdu. Nga Stacioni Jiuzhaigou në këtë qytet ju merrni një autobus për në Parkun Kombëtar Huanglong. Koha e parë e nisjes së autobusit është në 7 të mëngjesit, zgjat tre orë e gjysmë dhe niset për në qytet në 3, 3:30 pasdite. Imshtë e domosdoshme të kontrolloni oraret.

Ka edhe autobusë që lidhin Chengdu me Aeroportin Huanglong dhe nëse jo mund të merrni një taksi. Llogaritni udhëtimin në katër orë nga Jiuzhaigou. Ju gjithmonë mund të regjistroheni për një turneMë i popullarizuari është turneu shtatë-ditor që kalon nëpër Jiuzhaigou dhe Chengdu, i cili zakonisht përfshin një turne shëtitjeje në Songpan, i cili është rreth 56 milje larg.

Hyrja në park kushton rreth 30 dollarë për të rritur në sezonin e lartë dhe shumë më pak, 10 dollarë, në sezonin e ulët. Sezoni i pikut zgjat midis 1 Prillit dhe 15 Nëntorit dhe parku është i hapur nga ora 8 e mëngjesit deri në 5 pasdite. Muajt ​​më të mirë për të vizituar, të paktën më të ngrohtët, janë qershori korrik dhe rraskapitja, megjithatë ngjyrat okër dhe të arta të vjeshtës janë të bukura sepse ato reflektohen në ato qindra pellgje në një mënyrë unike.

Padyshim, dimri gjithashtu ka sharmin e tij pasi ka dëborë kudo përveç në pellgjet e ujit të nxehtë, kështu që ju mund ta imagjinoni atë lojë me ngjyra. Përveç se vendi është i ngrirë, është për të bërë fotot më të mira. Siç mund të mendoni, muajt më të ngrohtë janë korriku dhe gushti, gjatë të cilave temperatura është rreth 16ºC. Nëse shkoni nga dhjetori në shkurt, temperatura është 1ºC ose më pak. Sezoni i shiut është nga maji deri në gusht dhe këtu mëngjeset dhe pasditet janë të mjegullta. Mos harroni se është një luginë dhe se temperaturat gjithmonë ndryshojnë.

Kur planifikoni vizitën, përpiquni të organizoni gjithçka për të filluar shumë herët, sepse parku me siguri do t'ju marrë gjatë gjithë ditës. Shtegu që përmenda më parë kalon 4 kilometra përpjetë dhe më pas mund të merrni një teleferik për të bërë anasjelltas. Këshillohet që të sillni ushqim, këpucë të rehatshme, ujë dhe diçka që largon shiun. Për fat të mirë, ekziston një zonë e dyqaneve dhe banjove, por ju duhet të sillni tuajat për të shmangur pagimin e më shumë dhe po, letër higjienike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*