Cedar, pema kombëtare e Libanit

Cedar Tree në Liban

Kedri është simboli kombëtar i Libanit, i cili shfaqet në flamurin e tij në një sfond të bardhë dhe i rrethuar nga dy vija të kuqe. Edhe vetë emri i vendit duket se vjen nga fjala Luban, që do të thoshte "mal me parfume", një nga karakteristikat e tij më të vlerësuara është aroma e fortë që lëvorja e pemës jep.

Fatkeqësisht pyje të harlisur kedri që shfaqen në përshkrimet e vendit nga historianët e lashtë janë zhdukur gjatë shekujve. Shkretëtirëzimi ka bërë një rrugë të gjatë që nga ato kohëra të vjetra. Kedrat që janë ende në këmbë janë objekt i mbrojtjes së veçantë nga autoritetet, si për vlerën e tyre natyrore ashtu edhe për ngarkesën e tyre kulturore. Një pjesë e mirë e këtyre të mbijetuarve të fundit është përqendruar në shpatet e malit Liban, një lartësi që dominon Bejrutin, kryeqytetin e vendit. Shtë pylli i famshëm i kedrit Bechare.

Karakteristikat e kedrit të Libanit

Gjethet e kedrit

Kedri është bima e përsosur për të qenë simboli kombëtar i libanezëve, ashtu si Shtë një pemë e gjatë, e bukur që jep gjithashtu një aromë shumë të këndshme. Ky është një halor me rritje shumë të ngadaltë, vendas në Lindjen e Mesme, që i përket familjes Pinaceae (Pinaceae) dhe emri shkencor i së cilës është Cedrus libani. Jeton në rajone malore, duke qenë mbi të gjitha midis 1300 dhe 1800 metra mbi nivelin e detit.

Arrin një lartësi deri në 40 metra dhe, si shumica e haloreve, ka gjethe me gjelbërim të përhershëm. Këto janë jeshile të thella, të ngurta, të gjata deri në 10 cm. Trungu është me diametër 2-3 metra të trashë. Ka një dru shumë cilësor, aq sa mund t’i rezistojë kohës me shumë pak dëmtime. Në fakt, ajo ishte vlerësuar shumë në kohërat antike. Sipas Biblës, mbreti Solomon e përdori atë për të ndërtuar të famshmen Tempulli i Solomonit.

Nëse flasim për frutin, koni, ka një formë sferike dhe ka gjatësi rreth 10cm. Brenda janë fara, të cilat do të mbin pasi të keni kaluar disa muaj në temperatura të ulëta, gjatë pranverës.

Kjo është një bimë që lehtë i qëndron temperaturave të larta dhe magjive të thata, por megjithatë mund të ketë një kohë të keqe nëse dimri është shumë i ashpër ose nëse toka është e lagur përgjithmonë.

Përdorimet e kedrit të Libanit

Fruta kedri

Ky është një halore që, që nga kohërat antike, është kultivuar kryesisht për drurin e saj. Me të, bëhen mobilje me cilësi shumë të mirë, të cilat janë shumë të qëndrueshme. Cfare ka me shume, është shumë e lehtë për të punuar, kështu që me të mund të krijoni instrumente muzikorë, lodra, skulptura, etj.

Një përdorim tjetër është si një bimë zbukuruese. Megjithëse është në rritje të ngadaltë, mbajtja e tij e çrregullt e bën atë një specie shumë interesante për ta pasur në kopshte të mëdha, ose si një mostër e izoluar ose e mbjellë në rreshta, si një mbrojtje. Një tjetër cilësi e tij është se, ndryshe nga kedrat e tjerë, mbështet tokat gëlqerore, kështu që nuk është e nevojshme të duhet t'i jepni minerale shtesë (të tilla si hekuri) për rritjen dhe zhvillimin e tij janë optimale.

Lartësia e kedrit

Ka nga ata që madje e kanë atë si bonsai, duke arritur ekzemplarë vërtet spektakolarë që kalohen nga brezi në brez. Duke pasur gjethe mjaft të vogla, është e mundur të punohet pa u ndërlikuar shumë me plehrat, dhe pasi që mund të jetojë për rreth 2.000 vjet, ka mjaft kohë për të pasur një pemë shumë, shumë të suksesshme në shtëpi. Cfare ka me shume i reziston krasitjes shumë mirë dhe mund të jetojë pa probleme në një tenxhere të ngushtë, natyrisht, me kusht që t'i jepet kujdesi i duhur.

Por përveç këtyre përdorimeve interesante, ne gjithashtu duam të theksojmë se ai ka veti medicinale që nuk mund të injorohen.

Karakteristikat medicinale të kedrit të Libanit

Lloji i Kedrit Libani

Kedri përdoret mbi të gjitha si antiseptik, pasi ndihmon në luftimin e infeksioneve. Mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar reaksione alergjike të lëkurës. Por gjithashtu do t'ju ndihmojë të lehtësoni simptomat e bronkitit, gripit dhe ftohjes, temperaturës së ulët, ndalimit të diarresë dhe / ose të vjellave, trajtimit të gjakderdhjes dhe së fundmi, por jo më pak e rëndësishmja, do të sprapsë dhe eliminojë parazitët e dëmshëm të brendshëm (krimbat) që mund të kanë

Për këtë, praktikisht përdoret e gjithë bima: hoxhallarët, rrënjë, kore y fara. Metoda e përgatitjes është e thjeshtë, pasi ju duhet vetëm t'i gatuani dhe të bëni një infuzion. Sigurisht, për plagët do të jetë shumë më e këshillueshme që të merrni disa gjethe të reja nga pema, t'i shtypni ato në një pastë të hollë dhe t'i vendosni ato në një leckë direkt në lëkurë. Në këtë mënyrë, ajo do të shërohet shumë më herët sesa pritej.

Edhe pse nëse shkoni atje ju rekomandoj ta merrni vaj esencial kedri, e cila gjithashtu do t'ju ndihmojë të zmbrapsni insektet, të cilat nuk dëmtojnë kurrë që të jeni në gjendje të shijoni më shumë pushimet tuaja.

Çfarë mendonit për kedrin e Libanit? Bimë interesante dhe kurioze, apo jo?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*