Perëndimet e diellit më të mira në Karaibe

Imazhi | Pixabay

Nuk është e lehtë të arrihet një konsensus kur vendoset se cilat janë perëndimet e diellit më të mira në Karaibe. Ndërsa është e vërtetë që ka disa vende që arrijnë pothuajse unanimitet total; Faqet e tjera janë të lidhura me kujtimet tona të një pushimi fantastik ose për shkak të natyrës së tyre spektakolare, ato shpesh shfaqen në rrjetet sociale shpesh.

Tulum (Meksikë)

Në bregdetin e Shtetit të Quintana Roo është Tulum i njohur si qyteti i agimit nga Majat të cilët menduan se ishte një vend fantastik për të filluar ditën duke parë diellin duke lindur mbi detin Karaibe. Edhe perëndimi i diellit në Tulum është po aq i bukur. Mijëra vizitorë largohen nga këtu për të zbuluar plazhet e tij të mrekullueshme me blu bruz, cenotet e tij ku mund të zhytesh, dhe mbi të gjitha, rrënojat e saj maja, një tempull guri buzë detit që befasoi spanjollët kur arritën në këto brigje.

Havana Kuba)

Një nga pamjet më të bukura të perëndimit të diellit në Havana gjendet në këndvështrimin nga Parku Historik Ushtarak Morro-Cabaña. Pjesë e asaj që ishte ndoshta kompleksi mbrojtës më imponues në perandorinë Spanjolle. Ky park ushtarak në zonën e Havanës së Vjetër, përbëhet nga dy fortesa të forta: El Morro, me farin e tij emblematik dhe La Cabaña, një bastion ushtarak i njohur për pamjet e tij në Malecón dhe për ceremoninë e gjuajtjes me top ku ushtarët me uniforma ushtarake shekulli i XNUMX-të rikrijojnë shkrepjen e një topi mbi portin e Havana-s që tregonte mbylljen e portave të murit.

Imazhi | Pixabay

Punta Cana (Republika Dominikane)

Nëse jeni adhurues i natyrës dhe fotografisë, do të jetoni një moment të paharrueshëm duke parë perëndimin e diellit në Punta Cana. Këtu është e pashmangshme të zgjasni ditën duke shijuar plazhet e mrekullueshme të Karaibeve dhe të mendoni për të gjitha nuancat që merr qielli kur dielli shkon poshte, peson disfate, deshton. Nuk është rastësi që perëndimi i diellit Punta Cana është ndër më të mirët në botë. Asgjë më mirë sesa ta shijosh një pije në plazh.

Isla Margarita (Venezuelë)

Playa Caribe është e vendosur në Isla Margarita, vetëm pesë minuta nga qyteti i Juan Griego. Isshtë një mjedis i bukur me male dhe pemë kokosi ku mund të vëzhgoni një nga perëndimet e diellit më të mira në Karaibe. Ky plazh ka ujëra të cekëta dhe valë mesatare, e cila është perfekte për surfim.

Aktivitete të tjera për të bërë në Playa Caribe janë shëtitje me varka të shkurtra të shoqëruara nga peshkatarë vendas ose sporte ujore siç janë udhëtimet me banane.

Imazhi | Pixabay

Xhamaika

Atmosfera e relaksuar e Xhamajkës është atmosfera ideale për të shijuar një perëndim dielli në mes të Karaibeve. Ka vende të panumërta për të zgjedhur kur bëhet fjalë për zgjedhjen e vendit më të mirë të perëndimit të diellit. Ju mund të zgjidhni të drejtoheni në majë të Lover's Leap, i cili është një vend i famshëm bukurie me pamje nga Plazhi i Thesarit, duke siguruar pamje të pabesueshme. Nga ana tjetër, Negril është mbase vendi më i njohur për të parë perëndimin e diellit. Sigurohuni që të vizitoni Raf's Café për të parë diellin kur perëndon nën tingujt qetësues të reggave.

Barbados

Nëse dëshironi të shëtisni nëpër shtrirje të pafund të rërës së butë, të darkoni në një restorant perfekt buzë plazhit me një koktej, ose thjesht të gjeni një vend të qetë për t'u ulur dhe për të marrë në rrethinë ndërsa perëndon dielli, ju jeni i sigurt që të jeni dëshmitarë të një perëndimi diellor spektakolar në ishulli i Barbados. Possibleshtë e mundur të shihni një perëndim të bukur të diellit nga Miami Beach, The Gap, ose kudo tjetër përgjatë shëtitores në Bregun e Jugut, por drejtohuni në ndonjë nga plazhet fantastike të Bregut Perëndimor për të parë më të mirën që ofron Barbados.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*