Pesë arsye për të vizituar Deltën e Ebros

Goja e Ebros

Ne do të propozojmë pesë arsye për të vizituar deltën e Ebros, një nga vendet më të bukura në bregdetin e Tarragona. Në grykëderdhjen e këtij lumi, i cili është më i madhi në Spanjë, grumbullohen sedimente nga të dy Vargmalet Kantabriane që nga Pyrenees dhe Sistemi iberik.

Ata kanë formuar një sipërfaqe prej më shumë se treqind kilometra katrorë që depërton pothuajse njëzet e dy në Detin Mesdhe, duke krijuar ekosisteme të ndryshme, të gjitha vlera e madhe ekologjike. Në fakt, për nga madhësia, është i treti në atë pellg detar pas ai i Nilit y Rhône. Është gjithashtu ligatina më e madhe në Katalonjës dhe një nga më të vjetrit Evropë, i dyti vetëm pas atë të Camargue në Francë y e Donanës, po ashtu, në España. Për të gjitha këto, ne do t'ju japim pesë arsye për të vizituar deltën e Ebros.

Për vlerën e saj të pallogaritshme ekologjike

Të Magjepsurit

Laguna e Encanyssada

Pas gjithçkaje që sapo ju shpjeguam, do të kuptoni vlerën e madhe ekologjike të deltës së Ebros, e cila në vitin 1962 ishte klasifikuar tashmë si një zonë me rëndësi maksimale ndërkombëtare midis ligatinave euro-afrikane. Njëzet vjet më vonë, Keshilli i Europës e deklaroi atë zonë me rëndësi evropiane nga bimësia e mjediseve të tyre të njelmëta. Dhe në vitin 1987 ai u njoh si Zona e Mbrojtjes Speciale për Zogjtë.

Por njohjet që na tregojnë rëndësinë e tij të madhe mjedisore nuk mbarojnë me kaq. Në vitin 1993, ajo iu shtua Konventa Ramsar dhe, tre vjet më vonë, ai mori Karta Evropiane për Turizmin e Qëndrueshëm. Është renditur gjithashtu si Parku natyror dhe në fund, tashmë në vitin 2013, u deklaruan ekosistemet e saj mesdhetare Rezervat Natyror i Biosferës.

Lidhur me këtë të fundit, delta Ebro ka kryesisht tre. Një prej tyre është pyll buzë lumit, me vegjetacionin e saj tipik të formuar nga bulevardet, alderët dhe marinat. Mund ta gjeni, për shembull, në ishulli i Budës, e cila ndodhet në pjesën lindore të deltës. Me mijëra hektarët e saj, është më i madhi në të gjithë Katalonjën.

E dyta është ajo që përbëhet prej saj zona të njelmëta, pra laguna me kallamishte dhe kallamishte. mes tyre, Las Ollas, Canal Viejo, Alfacada, Platjola dhe Encanyssada. Së fundi, njësia e tretë e peizazhit përbëhet nga dunat lëvizëse. Është gjithashtu më i ndjeshmi në zonë sepse varet nga afërsia me detin, erërat dhe veprimet njerëzore. Prandaj, ajo kërkon mbrojtje të veçantë. Janë zona në të cilat quhet një bimësi psamofilia që përshtatet me këto sipërfaqe. Lulëzojnë edhe bimë të tilla si kthetra e kripur dhe e maces.

Nga ana tjetër, siç ju kemi thënë, delta e Ebros është një zonë shumë e rëndësishme për shpendët. Ka pothuajse njëqind lloje që jetojnë në të. Por, në total, duke numëruar ata që mbërrijnë në migrimet e tyre, mund të shihni në deltën a treqind e gjashtëdhjetë ndër të cilat qëndrojnë flamingot.

Për plazhet e saj të bukura

Plazhi Trabukador

Plazhi Trabucador, një nga arsyet për të vizituar deltën e Ebros

Një tjetër nga pesë arsyet për të vizituar deltën e Ebros janë plazhet e saj të bukura. Ndoshta më i famshmi dhe më mbresëlënës është atë të Trabukadorit. Është një krah i madh rëre që ndan Detin Mesdhe nga një brendësi tjetër që përbën Gjiri Alfaques. Shquhet për rërën e artë dhe ujërat e qeta. Por, mbi të gjitha, ju ofron të mrekullueshme perëndimet e diellit. Gjithashtu, sepse është afër Laguna e Tancada, ju lejon të shihni lloje të shumta zogjsh.

Është gjithashtu spektakolare Plazhi Punta del Fangar. Për nga dimensionet e saj ngjan me një shkretëtirë në mes të ujërave dhe mbetet mjaft e egër. Megjithatë, ajo është e urbanizuar Plazhi i Ruimarit, e cila ka shtigje nëpër dunat e saj të bukura dhe të gjitha shërbimet. Gjithashtu ndodhet pranë Laguna e El Garxal.

Gjithashtu ofron shërbime të ndryshme Plazhi Arenal, e cila është shumë afër Flluskë dhe pjesa më e bukur e të cilit është ajo që është pranë Laguna Bassa de les Olles. Nga ana e saj, një nga Kënaqësitë është në San Carlos de la Rápita dhe mban flamurin blu. Për më tepër, ai është i përgatitur për personat me lëvizshmëri të reduktuar që ta përdorin atë.

Për shkak të aktiviteteve dhe ekskursioneve të saj, e treta nga pesë arsyet për të vizituar deltën e Ebros

Shtëpia e Kamxhikut

Casa de Fusta, një muze autentik ornitologjik

Ka shumë aktivitete që mund të bëni në deltën e Ebros, shumica e plazheve të saj ju ofrojnë mundësinë qira kayaks dhe anije të tjera rekreative. Gjithashtu, mundeni me qira biçikleta në qytete si Delta Town. Kjo është një nga mënyrat më të mira për të qarkulluar zonën, si për shkak se nuk është ndotëse ashtu edhe për shkak të numrit të rrugëve që mund të ndiqni. Përveç kësaj, ju keni mundësinë të zgjidhni katërcikleta. Megjithatë, ju gjithashtu mund të merrni me qira një varkë për t'u ndenjur për të vizituar deltën. Ky ishte mjeti tradicional i transportit në zonë dhe, siç tregon edhe emri i tij, përbëhej nga një varkë e drejtuar me një rrem të gjatë ose purtekë.

Një tjetër aktivitet shumë i zakonshëm në zonë është ai shikimi i zogjve. Ka disa kompani që ju ofrojnë këtë lloj ekskursioni, qoftë edhe me tregim për fëmijë. Por, nëse dëshironi që ata të shijojnë shumë, mund t'i çoni në Deltebre Wakepark, ku mund të shijoni këtë sport ujor.

Sigurisht, ndoshta ju preferoni një qetësi lundrim delta. Gjithashtu në këtë rast keni disa opsione. Si shembull, do të përmendim atë që ju çon për dhjetë kilometrat e fundit deri në gojë. Bëhet në varka të hapura me kapacitet për rreth njëqind persona dhe zgjat rreth nëntëdhjetë minuta.

Nga ana tjetër, ju keni disa muzeumet dhe qendrat e vizitorëve në lokalitetet e deltës që do t'ju lejojë të njihni më mirë këtë mrekulli natyrore. Ndër to do të përmendim Ekomuzeu i Deltebre; Delta Monature, e cila organizon edhe aktivitete çlodhëse dhe edukative; ai kopshti botanik ecoherbes ose muzeu i orizit Molí de Rafelet, ku mund të mësoni se si kultivohet në mënyrë artizanale në ujërat e deltës. Por, nëse ju pëlqen ornitologjia, vendi i duhur për ju është muzeu Shtëpia e Kamxhikut, i cili gjithashtu ka një këndvështrim për të parë zogjtë.

Për qytetet e saj të bukura

Ura e Ampostës

Ura e varur e Ampostës

Një tjetër nga pesë arsyet për të vizituar deltën e Ebros që ju tregojmë janë vendndodhjet e saj të mrekullueshme. Ne do të fillojmë duke folur për Ampost, e cila është më e dendura e populluar. Në të duhet ta shohësh kala të shekullit të trembëdhjetë dhe Kullat La Carrova dhe San Juan. Ne ju rekomandojmë gjithashtu që të shihni kisha të tilla si ato të La Asunción dhe San José. Por, mbi të gjitha, simboli i madh i Amposta është i tij urë pezullimi, një mrekulli inxhinierike e ndërtuar midis 1915 dhe 1921 nga José Eugenio Ribera.

Gjithashtu ju këshillojmë ta vizitoni San Carlos de la Rápita. Pjesa më e madhe e arkitekturës së saj është neoklasike nga koha e Karlos III. Ky është rasti i Plaza del Mercado, Los Porches, Glorieta dhe shatërvani Las Alamedas. Ju gjithashtu duhet të vizitoni kulla e gardiolës, e cila daton nga shekulli i XNUMX-të dhe është kurorëzuar nga një statujë e Zemrës së Shenjtë.

Nga ana tjetër, në Detebre ju keni dy nga muzetë që iu referuam më parë: atë interaktiv dhe modern në Ebre Terra dhe më klasikja Molí de Rafelet. Në Flluskë nuk mund të humbisni një shëtitje nëpër portin e saj simpatik dhe brenda Sant Jaume d'Aging ju mund të vizitoni Qendra e Interpretimit Las Barracas, me disa shtepi tradicionale ne zone. Së fundi, Delta Town Ai shquhet për rrugën e tij nga këndvështrimet Encanyssada dhe për mbetjet e kullës së San Juan.

Për të shijuar gastronominë e saj

Pastisset

Pastiset nga delta Ebro

Përfundojmë pesë arsyet për të vizituar deltën e Ebros që propozojmë duke folur për gastronominë e saj të hollë. Si mund të ishte ndryshe, baza e saj kryesore është orizin vendas. Mund ta shijoni në përgatitje të ndryshme. Për shembull, stil ushqim deti, me perime, po ashtu, nga delta, e zezë, e qëruar ose me gaforre blu. Ky i fundit mbërriti në Ebro jo shumë kohë më parë si një specie pushtuese, por është kthyer në një nga përbërësit e preferuar në kuzhinën e saj.

Sa i përket mishit, më i konsumuari është, kuriozisht, ai i rosës. Përgatitet edhe me oriz, ndonëse edhe gatuhet i pjekur ose i pjekur. Nga ana tjetër, nuk mungojnë butakët e shkëlqyer në deltë si midhjet, karkalecat, gocat e detit ose galeria amtare. Dhe, sa i përket peshkut, ai konsumohet shumë Ngjala del Ebro, e cila është bërë tymosur, në suc ose si ngjala xapadillo. Por përdoret gjithashtu gjerësisht ton blu i l'Ametlla de Mar, taban dhe peshk murg.

Nëse, nga ana tjetër, preferoni një sallam, ju rekomandojmë më tipiken: buding i zi orizi. Dhe, si mostra të ëmbëlsirave të tyre, mund të shijoni lloje të ndryshme koka, por edhe të pastissets. Lidhur me condonyat, është ftua i prodhuar në zonë dhe mund ta shijoni korquiñole bajame ose fëstëk ose një e shijshme gjizë me mjaltë Perelló (gjithashtu shumë i famshëm). Në fund, mund ta përfundoni vaktin tuaj me një gotë pije orizi.

Si përfundim, ne ju kemi dhënë pesë arsye për të vizituar deltën e Ebros, por ka shumë të tjera. Për shembull, e juaja moti i shkëlqyer, me temperatura gjithmonë mesatare. Por gjithashtu hotelet e saj të shumta dhe shtëpitë rurale që ju garantojnë një qëndrim të këndshëm ose, së fundi, banorët e saj mikpritës, gjithmonë të gatshëm për t'ju bërë të ndiheni rehat. E gjithë kjo për të mos përmendur afërsinë e historike dhe monumentale fshati i Tortoza, e cila është mezi tetëmbëdhjetë kilometra larg. Guxoni ta njihni këtë mrekulli natyrore.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*