Punta Galera

Punta Galera

Nëse ka një vend në Spanjë që është sinonim i jetës së natës, festa, bare, disko dhe mjaltë të tjera, ai vend është Ibiza, një nga ishujt Balearik më të famshmit në botë. Ishulli mesdhetar është një bukuri e limaneve, plazheve dhe ujërave të kristalta, që ndodhet jo më shumë se 80 kilometra nga kontinenti.

Por Ibiza është më shumë se çfarë thotë fama e saj për të dhe ka qoshe që janë deti i bukurisë, si p.sh. Punta Galera. Le të zbulojmë sot bukurinë natyrore të këtij destinacioni në Ibiza.

Ibiza dhe bukuritë e saj natyrore

Ibiza

Siç thamë, ishulli është jo më shumë se 80 kilometra nga bregu dhe së bashku Me Menorca, Majorca, Formentera dhe disa ishuj ai formon arkipelagun e Ishujve Balearik. Këtu kanë kaluar disa popuj të lashtë, si fenikasit, punikët dhe romakët. Pastaj vandalët dhe bizantinët do të kalonin derisa arabët erdhën për të qëndruar dhe Jaime I i Aragonit mund t'i nxirrte ata vetëm kur filloi ripushtimi.

Që nga koha e sulmeve të piratëve, gjurmë të vazhdueshme, meqë ra fjala, mbetën në kulturën dhe arkitekturën e ishullit. Kohët e tjera do të vinin më vonë, as të qeta, trazirat politike, varfëria, emigracioni në Amerikë dhe lufta civile.

Punta Galera

Së fundi, rreth viteve '60 filloi të bëhej popullor në botën e udhëtimeve dhe hipive Dhe pastaj po, ishulli përjetoi rritje më të madhe ekonomike falë industrisë pa oxhaqe, siç e quajnë turizëm.

Dhe një nga qoshet e Ibiza që mund të vizitoni është Punta Galera.

Bukuria natyrore e Punta Galera

Pamje nga Punta Galera

Arritja në këtë cep të Ibiza-s nuk është një detyrë e lehtë, por ia vlen përpjekja e vogël që duhet bërë. Siç tregon emri i tij, është një gadishulli shkëmbor e cila del në Detin Mesdhe, duke parë drejt ishullit Conejera, dhe që ka një zonë banje. Për të folur me të vërtetë, liman quhet liman llosar dhe Punta Galera është pika, fundi që është përballë këtij limani.

Punta Galera Është brenda komunës së Sant Antoni de Portmany dhe afër Cala Salada. Pse quhet kështu? Në një epokë tjetër, funksiononte një gurore dhe galeritë mbërritën dhe u pritën nga një njeri që jetonte në gadishull dhe kujdesej për zonën. Detaje të tjera: Është i vetmi liman në ishull që ka këtë lloj formacioni shkëmbor.

Ne thamë se është një gadishull shkëmbor dhe kështu është, shkëmbinjtë janë të renditur në pllaka në nivele të ndryshme dhe kanë ngjyrë disi portokalli. Është mbi to që ju mund të shtriheni për t'u bërë banja dielli. Gadishulli është i rrethuar nga deti dhe një mjedis i bukur natyror.

Perëndimi i diellit në Punta Galera

Është rreth 20 metra e gjatë dhe gjerësia ndryshon sipas atyre platformave ose niveleve të shkëmbinjve që i japin formë. Duhet të keni parasysh, nëse do ta vizitoni, se këtu nuk ka asgjë fare. Kjo do të thotë, nuk ka asnje sherbim: nuk ka shezllone me qira, nuk ka çadra dhe nuk ka bar plazhi në pamje. Plazhi ka pamje nga perëndimi dhe nëse era fryn nga ai drejtim mund të krijojë dallgë të konsiderueshme, por nëse shkoni në verë era përgjithësisht fryn nga lindja, kështu që nuk ka dallgë.

Pra, nuk ka zgjidhje tjetër veçse të paketoni një çantë të mirë dhe ta mbani këtu me gjithçka që ju nevojitet, në varësi të kohës që vendosni të qëndroni. Mos harroni as disa pajisje zhytjeje, të paktën disa gota periskop, se ujërat janë transparente dhe do të notosh mes bimësie nënujore, shkëmbinjve dhe rërës së butë. Mesdita është kur ka dritë më të mirë për të shijuar shtratin e detit, plot me peshq shumëngjyrësh. Por kini kujdes për kandil deti!

pikë e galerisë

Po mendoni Si të shkoni në Punta Galera? Së pari ju duhet shkoni në San Antoni ose San Antonio Abad, siç njihet edhe ky qytet në perëndim të ishullit. Ajo gëzon një gji të gjerë, prandaj emri, dhe sot është një destinacion i mrekullueshëm turistik në Ibiza, me qendrën e tij urbane përballë detit, në perëndim, dhe vetëm 15 kilometra nga kryeqyteti i ishullit, qyteti i Ibizës.

Sapo të arrini këtu, nëse mbërrini me makinë, duhet të vazhdoni përgjatë rrugës për në Santa Agnès dhe pas dy kilometrash ecje, kthehuni majtas në devijimin e sinjalizuar. Kaloni përmes hyrjes së një urbanizimi dhe vazhdoni drejt Cala Salada derisa të shihni një shpat mjaft të gjatë. Dhe aty parkon makinën dhe në këmbë arrin në Punta Galera për vetëm pesë minuta. Edhe pse kjo rrugë e vogël duket e lehtë, nëse nuk keni shkelur kurrë këmbën në Ibiza, mund të jetë paksa e komplikuar për ju.

Punta Galera

Punta Galera nuk është e shënuar në shumicën e guidave që tregojnë se cilat plazhe duhet të vizitoni, dhe as kjo rrugë nuk ka një tabelë që e lajmëron, kështu që është e lehtë të gabosh dhe të vazhdosh gjatë. Por nëse bëni përpjekje dhe përqendroheni, rezultati është një destinacion jo aq i mbushur me njerëz dhe që këtu në Ibiza vlen floriri.

Tani, ata që mbërrijnë vazhdojnë të jenë më shumë si udhëtarë hipi ose, mirë, hipi modernë, ata që meditojnë, soditin qiejt, humbasin në perëndimin e diellit dhe madje besojnë pak te Buda. Kjo është arsyeja pse ju do të shihni një figurë të vetë Budës me disa oferta, ose njerëz që luajnë daulle kur perëndon dielli, të tjerë që praktikojnë joga dhe gjëra të tilla.

Nudizmi në Punta Galera

po ju mund të praktikoni nudizëm ose naturizëm? Po në fakt Punta Galera njihet si një plazh nudist shumë i njohur në Ibizapër dhe për të gjitha moshat. Me fjalë të tjera, ka njerëz lakuriq gjatë gjithë ditës, çifte, fëmijë, familje, të moshuar, por nëse doni një ambient më të qetë duhet të shkoni në mëngjes pasi janë më pak. Më pak njerëz dhe madje mund të notosh lakuriq, që është një nga përvojat më të mira në jetë. Wow po.

Punta Galera 6

Pasdite më shumë njerëz mbërrijnë dhe qëndrojnë derisa dielli perëndon për të shijuar spektaklin portokalli dhe të bukur, ngjyrat e të cilit pasqyrohen në shkëmbinj. Një kartolinë e bukur. Pra, tani e dini, herën tjetër që do të keni dëshirë të shkoni në Ibiza, sigurohuni që të vizitoni Punta Galera. Sigurisht, mos u bëni si turistë të tjerë budallenj dhe mos lini shkrime në shkëmbinj apo ndonjë gjë që ndot bukurinë natyrore të këtij vendi. Shijoni atë që ju jep natyra dhe përpiquni të lini shumë pak nga vetja gjatë vizitës suaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*