Pamjet më të mira me pamje nga Barcelona

Pikëpamjet në Barcelonë

Pikëpamjet janë një vend i bukur për të soditur diçka në distancë dhe në një lartësi të caktuar. Ato na japin një këndvështrim tjetër dhe mundësinë për të bërë fotografi të bukura dhe të paharrueshme. Sa herë që ekziston një i tillë, duhet të përfitoni prej tij.

Për fat të mirë Barcelona ka disa, kështu që le të shohim sot pamjet më të mira me pamje nga Barcelona.

Pamja e Kullës Urquinaona

Barcelona e pakufizuar

Pikëpamja e parë në listën tonë të pamjet më të mira me pamje nga Barcelona është kjo ndërtesë moderne. Bëhet fjalë për një ndërtesa zyre në stil racionalist Është ndërtuar në vitet '70. Ai është 70 metra i lartë dhe ka 22 kate dhe ndodhet midis Plaza de Urquinaona dhe Calle Róger de Llúria, shumë afër Plaza de Cataluña, në qendër.

Që nga marsi i këtij viti, këndvështrimi që është këtu është këndvështrimi i parë me audio guidë dhe hyrje në qytet: është Barcelona e pakufizuar. Nga ky këndvështrim në Barcelonë mund të shijoni 360º shikime, si të perëndimit të diellit ashtu edhe të profilit të natës të qytetit.

Guida audio ofron shpjegime për ndërtesën dhe qytetin, me fakte kurioze dhe pika referimi arkitekturore. Ndërsa ky informacion është për të rriturit, fëmijët gjithashtu kanë mundësinë të bashkohen me një udhërrëfyes për fëmijë.

Pranimi i përgjithshëm kushton 12 euro për të rritur Përvoja e natës, 24 euro dhe perëndimi i diellit, 22 euro.

Parku Guell

Park Guell

Ky park i gjelbër është një nga më të famshmit në Spanjë dhe në vetë qytetin. Ai zë shumë nga kodrat Tres Creus dhe Carmel dhe është një vend vërtet i bukur që, që nga viti 1984, është gjithashtu një sit i Trashëgimisë Botërore. Ajo mban firmën e Gaudít.

Palma, shpella natyrore, stalaktite, sheshi i madh dhe dekorimet e tij, gjithçka mban nënshkrimin e padyshimtë të Antonio Gaudí, kështu që është një vend i tmerrshëm dhe nëse ngjiteni në majë (mos harroni se është në një kodër), vendi bëhet në një këndvështrim natyror me pamje të mirë të Barcelonës.

Eclipse Bar, Hotel W

Eclipse Bar

Është e zakonshme që ndërtesat e larta ose hotelet në to të kenë gjithmonë bare ose restorante që ofrojnë pamje të mrekullueshme. Ndodh në Nju Jork dhe ndodh këtu në Barcelonë. Ky është rasti i Hotel W.

Ne katin e 26 te pallatit ndodhet Eclipse Bar dhe mund të shkoni dhe të pini një pije në perëndim të diellit ose të shkoni të kërceni ose të merrni pjesë në një festë, me shpresë. Nuk është e lirë, por me pamje dhe ambiente të tilla ia vlen investimi.

Sot lokali është i mbyllur për rinovime, por nuk kalon shumë kohë për t'u rihapur.

Pallati Kombëtar

Pamje nga Pallati Kombëtar

Nga tarraca e kësaj ndërtese publike imponuese, ose më mirë nga dy tarracat e saj, pamjet e Barcelonës janë të mrekullueshme. Ndërtesa është selia e Muzeut Kombëtar të Artit të Katalonjës, që meriton një vizitë të veçantë.

e tyre dy tarraca - belveder ofrojnë një pamje të gjerë të qytetit, të º 360, për të shijuar dhe fotografuar ndërtesat dhe peizazhet e saj të bukura. Ju do të mund të shihni ndërtesat e fshatit Olimpik, Kullën Agbar dhe sigurisht, Sagrada Familia.

këto pikëpamje hapur nga e marta deri të shtunën nga ora 10:8 deri në orën 10:3, dhe të dielave dhe festave nga ora XNUMX:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX.m. Qasja e tij përfshihet në hyrjen e përgjithshme prej 2 euro.

Kopshtet Turó de Putxet

Kopshtet Turo

Edhe një herë një vend i gjelbër dhe i freskët, pa ndotje ndërtesash e makinash dhe akoma më mirë, pa aq turizëm sa Park Güell. Unë po flas për kopshtet Turó de Putxet ose parkun Putxet, në një kodër 178 metra të lartë.

Kjo zonë e qytetit shërbeu si strehë për familjet e borgjezisë së Barcelonës dhe u zhvillua si kopsht vetëm në vitet 70. Ka një observator gjeodezik, një stacion meteorologjik, një zonë pikniku, një zonë për lojëra për fëmijë, një tjetër për shëtitjen e qenve, tavolina ping-pongu, banja dhe sigurisht, një vëzhgim.

Të gjitha të rrethuara nga shumë bimësi, mes kedrave, pishave, lisave, parajsave, akacieve dhe ullinjve.

Barcelo Raval

Barcelo Raval

Është emri i një hoteli, Hotel Barceló Raval, i cili që prej saj Tarracë u ofron vizitorëve dhe mysafirëve pamje të mrekullueshme të Barcelonës së bukur. ndodhet ne katin e 11-te nga ndërtesa C dhe është një tarracë e mrekullueshme për të parë perëndimin e diellit me një pije në dorë.

Tarraca - belveder hapur gjatë gjithë vitit por ju mund të përfitoni nga mëngjeset e së dielës për të shkuar dhe shijuar brunch-in e servirur nga hoteli, me një DJ live. Mëngjesi në fakt shërbehet poshtë, në BLounge, por kur të keni mbaruar, mund të ngjiteni në tarracë për t'u çlodhur dhe për të tretur.

Dhe sigurisht, gjatë natës është gjithashtu e mundur të shijoni tarracën. Orari është nga 11 e mëngjesit deri në 1 pasdite. Adresa është në Rambla del Raval, 17-21.

Pikëpamja e Turó de la Rovira

Pikëpamja e Barcelonës

Gjatë Luftës Civile Spanjolle kjo faqe ishte një këndvështrim i natyrshëm dhe i privilegjuar. Kanë 262 metra lartësi dhe një vizion bujar 360º. Vendi ishte gjysmë i braktisur për një kohë të gjatë, kështu që iu nënshtrua një procesi të përmirësimit të asaj që kishte mbetur këtu që nga ajo kohë. Kishte një bateri të vjetër kundërajrore dhe disa nga kazermat në lagjen Canons, për shembull.

Para disa vitesh ndërhyri Muzeu Historik i Qytetit dhe u krijuan hapësira të reja ekspozimi, me historinë e etapave të ndryshme të qytetit në to (periudha e luftës, paslufta, zona etj.).

teleferiku i portit

Teleferiku i Barcelonës

ky teleferik Shkon nga kulla e San Sebastian, në plazhin e Barcelonetës, në këndvështrimin Miramar de Montjuic, 70 metra i lartë., duke kaluar pranë Kullës së Haume I. Në total, ajo mbulon 1292 metra në një udhëtim dhjetë minutash.

Po, nuk është shumë, por pamjet janë të mrekullueshme gjatë gjithë turneut. Teleferiku daton nga vitet 20 të shekullit të kaluar, ai u mbyll në kohën e Luftës Civile Spanjolle, për t'u rihapur në vitin 1963.

Ka orare te ndryshme pune, ne varesi te periudhes se vitit, dhe cmimi vajtje-ardhje prej 16 euro. Ka bileta për të blerë bileta në të dy hyrjet dhe mund të bëni udhëtimin në të dy drejtimet, të ngjiteni në Barceloneta dhe të zbrisni në Montjuic ose anasjelltas. Tani për tani Kulla e Jaime I është e mbyllur.

Pikëpamja e Kullës së Collserola

Kulla Collserola

Kjo është një kulla e telekomunikacionit e cila është në Cerro de la Vilana, rreth 445 metra lartësi. Është ndërtuar në vitin 1990, kur do të zhvilloheshin Lojërat Olimpike dhe është struktura më e lartë në qytet dhe në Katalonjë.

Është një kullë stil futuristik me pamje qe ndodhet ne katin e 10-te. Është projektuar nga britaniku Norman Foster. Duhet thënë se pikëpamjet e ofruara nga këndvështrimi i tij janë të ngjashme me pikëpamjet e Tibidabo, por janë shtrirë në 360º.

La pedrera

Tarracë La Pedrera

Është ndërtesa ikonë laike projektuar nga Antonio Gaudi, Casa Milà për të cilën flitet aq shumë. E vërteta është se nga çatia e tij mund të shihet edhe qyteti. Ashtu është, nga kati i fundit keni një pamje 360º të qytetit të bukur.

Nga këtu lart mund të shihni rrugën në këmbët tuaja dhe disa nga ndërtesat e tjera më të shquara në Barcelonë, pak siluetën e Sagrada Familia (vepër të cilës Gaudi i dha veten), midis oxhaqeve dhe kolonave të ventilimit të vetë shtëpia, të cilat e zbukurojnë shëtitjen me format e tyre kurioze.

Parku argëtues Tibidabo

Parku Tibidabo

Tibidabo është kodra më e lartë e Collserola dhe ofron pamje të mrekullueshme të Barcelonës. Sipër ndodhet parku argëtues, i vetmi i këtij lloji në qytet. Nëse dëshironi të argëtoheni duke luajtur lojëra e kështu me radhë, mund të vini këtu dhe të sodisni qytetin në këmbët tuaja.

Tarraca e rërës

Tarraca e rërës

Ky këndvështrim tjetër që ne e shtojmë në listën tonë të këndvështrimeve më të mira me pamje nga Barcelona Është në sheshin e vjetër të demave të qytetit, megjithëse prej saj ka mbetur vetëm fasada origjinale. Tarraca shikon Montjuic dhe ka edhe një kupolë që shërben si strehë dhe strehë për ngjarje dhe shfaqje.

Pikëpamja ofron Pamje 360º mbi Plaza de Espanya dhe në drejtim të kundërt ju mund të shihni parkun Joan Miró dhe skulpturën e saj të famshme. Në këndvështrim janë vendosur edhe restorante dhe bare dhe mund ta ngjitni atë duke përdorur shkallët e brendshme, të cilat janë falas për t'u përdorur, ose ashensori për të cilin paguani, por vetëm 1 euro.

Bazilika e Familjes së Shenjtë

Kullat e Sagrada Familia

Natyrisht, ju keni pamje të mira nga kullat e kësaj kishe. Dizajni origjinal i kishës përbëhej nga 18 kulla që përfaqësonin 12 Apostujt plus Virgjëreshën Mari, Jezusin dhe katër ungjilltarët. Por vetëm tetë prej tyre morën formë: katër Apostujt e Fasadës së Lindjes dhe katër Apostujt e Fasadës së Pasionit.

Nëse një ditë përfundojnë të gjitha kullat, kjo do të jetë kisha më e lartë në të gjithë botën. Por ndërkohë nuk mund të ndalosh ngjitjen e atyre që janë ndërtuar. Në biletën e përgjithshme për të vizituar Sagrada Familia ju keni akses në kullat e përfshira dhe ju mund të zgjidhni se cilat do të ngjiteni. Kulla e vetme që u ndërtua nën mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë të Gaudi është Torre de la Natividad, dhe të dyja janë krejt të ndryshme.

Kulla e Lindjes ka pamje nga lindja dhe pastaj ju keni pamje të bukur të qytetit dhe maleve përreth tij. Nga ana e tij, Kulla e Pasionit është ndryshe, më e thjeshtë dhe shikoni në perëndim kështu pamja shkrep drejt detit Mesdhe. Në të dyja kullat mund të ngjitesh me ashensor, më keq po ose po zbresësh në këmbë. Shkallët e zbritjes janë të gjata dhe të ngushta, në një spirale.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*