Piramidat e Egjiptit, historia dhe misteri

Kompleksi Piramidat Giza

Kur isha fëmijë unë doja të isha një Egjiptolog dhe megjithëse në fund përfundova duke studiuar Komunikimin Egjipti mbetet në zemrën time përgjithmonë. Piramidat e Egjiptit janë një nga misteret më të mëdha të Njerëzimit Dhe megjithëse ka njerëz që mendojnë se i dinë sekretet e tyre, e vërteta është se ata ende kanë mistere.

Ju nuk mund ta vizitoni Egjiptin pa njohur piramidat. Ato janë sinonime. Ne po flasim për tre piramidat më të rëndësishme pasi vlen të kujtohet se ato nuk janë të vetmet dhe se me sa duket ka më shumë se njëqind piramida në Egjipt. Dhe sa vjeç janë me të vërtetë? Shtë një pyetje që ka shumë përgjigje, varet se kë bëjmë. Arkeologët do t'ju tregojnë se ato janë ndërtuar kryesisht midis periudhave të Mbretërisë së Vjetër dhe të Mesme dhe se më e vjetra prej tyre daton rreth vitit 2600 para Krishtit. 

Nëse në vend të kësaj pyesni një arkeolog më të hapur për interpretime të reja, ata do t'ju thonë se ka piramida, tre më të rëndësishmet për shembull, ajo e Keopsit, Khafren dhe Menkaure, të cilat janë shumë më të vjetra dhe se në realitet ajo që shihni në Egjipt është një aftësi ose inxhinieri në rënie sesa në rritje. Cfare mendoni ju A jeni nga ata që besojnë në civilizime jashtëtokësore ose njerëzore, por para-diluviane?

Kompleksi Piramidat Giza

Piramidat egjiptiane

Në pllajën e Gizës ndodhen tre piramidat më të famshme në Egjipt: Cheops, Khafre dhe Menkaure. Përreth tij janë disa ndërtesa të tjera, midis piramidave dhe tempujve më të vegjël dhe një Muri të Madh, Muri i Turmës. Jashtë saj, janë zbuluar rrënojat e një lloj qyteti që ende po gërmohen. Megjithëse në fillim u spekulua se ato mund të ishin kazermat e ndërtuesve të piramidave, sot sugjerohet se aty jetonin marinarët dhe ushtarët që përdorën portin.

edhe një seri vrimash ose pusesh në formën e anijeve janë zbuluar rreth Piramidës së Madhe. Sigurisht, nuk ka gjurmë të tyre, por në vitet 50 u gjet një pus i ri, thonjtë e katërt dhe shumë të rëndë dhe shumë të rëndë prej guri u shfaqën në të dhe pas katërmbëdhjetë vjet hulumtimi dhe konservimi u formua në një varkë mbi 40 metra e gjate Sot ekziston një muze në lidhje me këtë pus dhe ndërsa po ndërtohej, në vitin 2011, u gjet një pus tjetër. E mrekullueshme!

Piramida e madhe

Piramida e Keopsit

Piramida më e popullarizuar në botë është Piramida e Keopsit, e njohur gjithashtu si Piramida e Madhe. Konsiderohet më e vjetra dhe më e madhja e treshes. Ideja që ka depërtuar më shumë tek specialistët, bazuar në një emër të gdhendur në një dhomë të brendshme që e lidh drejtpërdrejt me dinastinë e katërt dhe me Faraonin Khufu, është se piramida ishte varri mbretëror dhe se u deshën rreth njëzet vjet për t'u ndërtuar, që ndodhi rreth vitit 2600 para Krishtit

Piramida e Keopsit fillimisht ishte e mbuluar me gurë të gdhendur në mënyrë të përsosur që përshtaten së bashku dhe, me sa duket, ishin ngjitur me një lloj çimentoje. Rezultati ishte një sipërfaqe e lëmuar, e barabartë. Brenda Piramidës së Madhe ka tre dhoma, më e ulta është gdhendur në tokë vetë poshtë strukturës piramidale. Tashmë në piramidë janë të ashtuquajturat Dhoma e Mbretit dhe Dhoma e Mbretëreshës.

Nëse i lëmë mënjanë këta emra disi pompozë, modeli i brendshëm i tij nuk i ngjan asaj të një varri dhe për atë arsye është një mister. Për më tepër, një trup ose një sarkofag mbretëror nuk u gjet kurrë brenda tij dhe ajo që quhet "sarkofag" është një kuti e trashë prej guri drejtkëndëshe.

Piramida e Khafre

Piramida e Khafre

Kjo është piramida e dytë më e lartë në Giza dhe besohet se është varri i Faraonit Khafre që mbretëroi në Egjipt 2500 vjet para Krishtit. isshtë i lartë 136.4 metra edhe pse fillimisht ishte rreth dhjetë metra më i lartë. Isshtë bërë me blloqe guri gëlqeror me peshë më shumë se dy tonë secili. Ka një kënd ndërtimi më të mprehtë se ai i Piramidës së Madhe dhe pasi është ndërtuar në tokë më të lartë se Piramida e Madhe ajo madje duket më e gjatë.

Duket se Piramida e Khafre u përdhunua nga hajdutë mijëra vjet më parë. As ajo nuk ka veshjen origjinale, edhe pse me sa duket kjo vjedhje ka ndodhur në shekullin e shtatëmbëdhjetë sepse një rekord nga ajo kohë flet për ata gurë të butë dhe me ngjyra të lehta. Kur eksploruesi italian Belzoni mbërriti në 1818 ai zbuloi se nuk kishte asgjë në dhomën e brendshme përveç një sarkofagu të hapur. E vërteta është se në rrethinat e kësaj piramide të dytë kishte edhe një kompleks tempujsh, çuditërisht të ruajtur aq sa të mund ta imagjinonim: një tempull mortor me një oborr të kolonuar, kamare me statuja, depo dhe një vend të shenjtë.

Piramida e Menkaure

Piramida e Menkaure

Kjo është piramida më e vogël nga të treja dhe besohet se ishte varri i Faraonit Menkaure. Isshtë i lartë 61 metra, megjithëse fillimisht arriti 65 metra e gjysmë dhe është i ndërtuar me gur gëlqeror dhe granit të kuq. Nuk dihet mirë kur është ndërtuar sepse nuk dihet kur ky faraon mbretëroi i besueshëm.

Një eksplorues anglez zbuloi në mes të shekullit të 14-të në një dhomë të brendshme mbetjet e një sarkofagu prej druri me emrin Menkaure dhe kockat e njeriut. Teknika Carbon XNUMX përcaktoi se kockat janë më pak se dy mijë vjet të vjetra, kështu që ato nuk i përkasin faraonit. Më tej brenda, u gjet një tjetër sarkofag i bazaltit por nuk mund të shihet sepse kur ai po udhëtonte me anije përmes Mesdheut për në Angli anija u mbyt.

Teori të tjera origjina e Piramidave të Gizës

Piramidat dhe alienet

Deri këtu ka informacionin që ka për Piramidat e Gizës. Dikush zgjedh nëse do t'i besojë verbërisht fjalës së arkeologëve, të cilët nganjëherë supozojnë shumë, ose nëse duhet të jetë i hapur për interpretime të tjera që jo gjithmonë vijnë nga ajo botë "e çmendur" e paranormalëve dhe alienëve. Ka shumë shkencëtarë, gjeologë, astronomë, fizikanë, të cilët kanë studiuar piramidat dhe kanë mendime të tjera.

Duhet të keni një mendje të hapur: Egjipti, Sumeri, civilizimi Maja, na tregoni që qeniet njerëzore kanë arritur ndonjëherë një nivel të caktuar njohurish rreth elektricitetit, elektromagnetizmit, metalurgjisë, mjekësisë, kimisë, elektrokimisë dhe hidraulikës, për shembull. Nëse ekzistonte një civilizim amë që ishte origjina e asaj njohurie dhe një ditë e bukur ajo u zhduk ose nëse ajo njohuri erdhi nga yjet në momentin që ne nuk e dimë. Por as nuk duhet të refuzoni ta merrni parasysh.

Në ditët tona Ekzistojnë dy teori paralele shumë interesante rreth Piramidës së Madhe: njëri thotë se mund të ketë qenë një impiant gjenerues i energjisë elektrike dhe një pjesë tjetër e një antene gjigante për të komunikuar me diçka ose dikë që ndodhet në atë që ne e quajmë Konstelacioni Orion (në lidhje me të cilën ndodhen piramidat). Cfare mendoni ju

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*