Pishina natyrore pranë Madridit

Pishinë natyrale e Madridit

Ata prej nesh nga qytetet bregdetareNdonjëherë nuk jemi të vetëdijshëm se sa me fat jemi që kemi plazhe afër, ose relativisht afër, ku jetojmë. Njerëzit e Madridit nuk e kanë atë fat, por ata kanë një seri të diga, këneta dhe pishina natyrore shumë afër qytetit në të cilin mund të shijosh me familjen dhe miqtë dhe të heqësh atë nxehtësi mbytëse që shtrydh nga pranvera përmes kryeqytetit spanjoll.

Nëse jeni nga Madridi, me siguri i njihni këto pishina natyrore, por nëse keni lëvizur në kryeqytet shumë kohët e fundit Apo keni ndërmend ta bëni në muajt e ardhshëm dhe ende nuk e dini se ku janë këto cepa të mrekullueshëm të natyrës, këtu do t'ju tregojmë. Tjetra, ne ju tregojmë se cilat janë disa nga pishinat natyrore pranë Madridit që mund të gjeni. Mos e humb momentin tënd freskues të ditës dhe ndalo pranë njërit prej tyre. Ata janë të pajisur mirë dhe ka një atmosferë shumë të mirë.

Pishina natyrore Rascafría

Pishinat natyrore të Rascafría gjenden në Lugina e Paularëve. E tyre ujërat i saj kristalor por mjaft i ftohtëPrandaj emri i saj, kështu që të zhytesh në to për një kohë të gjatë mund të jetë një detyrë pothuajse e pamundur. Konkretisht, në vend do të gjejmë gjithsej tre pishina, e vendosur në kanalin e lumit Lozoya, dhe me një zonë e madhe e livadhit të gjelbër të ulen rehat ose të shtrirë mbi to. Kjo zonë lejon rekreacion dhe shoqëri me familjen dhe miqtë. Shtë një zonë shumë e rekomanduar për më të voglën e shtëpisë dhe gjithashtu mund ta gjejmë tavolina, tualete, kosha për të lënë gjithçka të pastër dhe të barabartë kioska...

La hyrje në pishinat natyrore të Rascafría është plotësisht falas dhe falasDo të duhet të paguajmë vetëm për parkimin e tyre, i cili kushton rreth 5 euro për një ditë të plotë. Të tijat orar Shtë nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 10:XNUMX dhe është e hapur çdo ditë gjatë muajve të verës.

Pishina natyrore Cercedilla

Pishina natyrore Cercedilla në Madrid

Pishinat natyrore të Cercedilla janë një tjetër mundësi mjaft e mirë për tu qetësuar kur nxehtësia godet. Nëse nuk jeni nga Madridi, duhet të dini se mund t'i gjeni në Lugina e Fuenfría, brenda mandatit komunal të Cercedilla pranë disa mbetjeve që mbeten të Rrugës së vjetër Romake.

Ata janë të njohur gjerësisht si Pishina natyrore Las Dehesas dhe shkoi krijuar në 1978 me ujëra krejtësisht natyrore. Aktualisht ata duhet të trajtohen me klor për gjendjen e tyre të mirë dhe ruajtjen.

Ky vend gjithashtu ka një kompleks rekreativ i quajtur Las Berceas në të cilën mund të gjejmë një zonë bar-pikniku, zona lëndinash, banjo, dhoma zhveshjesh dhe madje edhe një infermier, për raste urgjente.

Në kundërshtim me rastin e mëparshëm, hyj në këtë pishinë natyrore nëse keni një Coste, konkretisht ato janë 5,50 euro për kokë gjatë ditëve të punës dhe 6,50 euro në fundjavë dhe pushime. Fëmijët nën 14 vjeç, si dhe ata mbi 65 vjeç do të duhet të paguajnë vetëm 3,50 euro. Të tijat orar Shtë nga ora 10 e mëngjesit deri në 10 të natës dhe ato hapen deri më 31 gusht.

Këneta e San Juan

Kjo kënetë është mjaft e klasik mes Madridit, si vendas ashtu edhe mikpritës të cilët janë gjatë verës në qytetin spanjoll. Kjo ndodhet 70 kilometra nga Madridi, midis San Martín de Valdeiglesias, El Tiemblo, Cebreros dhe Pelayos de la Presa dhe ka një total prej 14 kilometra me ujë për t’u zhytur.

Jo vetëm që lejohet larja plotësisht, por gjithashtu mund të praktikoni disa Sportet e ujit. Sidoqoftë, nëse ajo që ju shqetëson është se këto zona nuk janë të kufizuara qartë në ato të banjës (sepse shkoni me të mitur) nuk duhet të shqetësoheni, pasi ato dallohen qartë. Sigurisht, duhet të bëni kujdes të veçantë me të vegjlit, pasi këneta ka zona që arrijnë e thellë deri në 70 metra.

Ka pak hapësirë ​​për të qenë me peshqirin dhe pajisjet e tjera të banjës, prandaj ju rekomandojmë që të shkoni herët në ditët më të nxehta, pasi ka tendencë të mbushet dhe mund të mos gjeni vend. Përveç kësaj, në disa limane më të largëta mund të shijoni një zona nudiste.

Pishinë natyrore Riosequillo

Pishina natyrore në Riosequillo (Madrid)

Pavarësisht nga emri, kjo pishinë natyrore përmban ujë dhe shumë ... specificallyshtë posaçërisht në Lozoya Shkaba dhe është një nga më të mëdhenjtë në Madrid. Ajo merr emrin e Riosequillo sepse merr ujin nga rezervuari që mban të njëjtin emër.

Un ujë të ftohtë nga rreth 4.500 metra katrorë dhe trajtohet me klor, por mjaft e pastër dhe e pastër kristalore. Shtë një nga pishinat më të plota që mund të gjejmë sepse ka një mbyllje në të cilën mund të shijojmë pushim dhe piknik, banjë, dhoma zhveshjesh, një bar plazhi, fushë futsali dhe madje edhe një nga basketboll. Ne gjithashtu mund të kemi një zonë të kufizuar të lojërave për fëmijë. Kapaciteti i tij është rreth 2.000 njerëz kështu që strehon mjaft njerëz.

  • Data e hapje: Nga 25 qershori deri më 28 gusht
  • Vend pika e takimit: rruga Madrid-Irún, km 74
  • Orar orari i punës: e hëna deri të premten nga 11:30 në mëngjes deri në 20:30 pasdite. Të shtunave, të dielave dhe pushimeve nga ora 11:00 deri në 21:00 pasdite
  • Ata mbyllen të hënave jo në pushime dhe të martave pas pushimeve të hënave.

L bileta për fëmijët janë 2 euro dhe për të rriturit 3 euro gjatë ditëve të javës dhe 3,50 euro në fundjavë.

Ju nuk do të keni më justifikime për të mos marrë pjesë në një nga këto pishina natyrore në Madrid rastësisht ... Nuk janë plazhe, por për nxehtësinë, sikur të ishin! A dini ndonjë pishinë natyrore në Madrid që nuk kemi përmendur?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*