Hiruela

Hiruela

Brenda territorit të Komuniteti i Madridit Aty quhet një komunë e vogël dhe piktoreske Hiruela. Shumë pak njerëz jetojnë këtu, nuk ka as njëqind banorë, por është një vend shumë i bukur që mund ta vizitoni.

Sot, pra, do të mësojmë më shumë për La Hiruela.

Komuniteti i Madridit

Logoja e Komunitetit të Madridit

Nëse nuk jeni spanjoll dhe po na lexoni, me siguri keni dëgjuar për Komunitetin Valencias ose Vendin Bask, por a keni dëgjuar për Komunitetin e Madridit? Është një tjetër nga bashkësitë autonome spanjisht, në këtë rast ndodhet në nënpllajën jugore të Rrafshnaltës Qendrore (relievi më i vjetër në Gadishullin Iberik, një bllok mjaft i madh që është rreth 600 metra mbi nivelin e detit).

Komuniteti i Madridit Kufizohet me ato të Toledos, Guadalajara, një pjesë të Cuenca në Castilla-La Mancha dhe provincat e Sogovia dhe Ávila, në Castilla y León.. Është njëkrahinor ndaj nuk ka deputet. e dukshme, kryeqyteti është qyteti i Madridit, në të njëjtën kohë kryeqyteti i vendit. Kujdes, nuk është një komunitet shumë i vjetër, është formuar në fund të viteve ’70 të shekullit të kaluar dhe më parë ka qenë pjesë e Castilla la Nueva.

Harta e Komunitetit të Madridit

Nëse mendojmë për numrin e banorëve, Komuniteti i Madridit Është i treti në listë, por më i denduri i populluar. Është një nga vendet më të pasura në vend dhe me shumë thesare artistike dhe urbane që tërheqin vizitorë nga e gjithë bota.

La Hiruela është këtu dhe megjithëse kemi thënë se shumë njerëz jetojnë në Komunitetin e Madridit, e vërteta është kjo La Hiruela është komuna e tretë më pak e populluar nga të gjitha ato që e përbëjnë atë.

Hiruela

Pamje të La Hiruela

Popullsia ishte pjesë e Komunitetit të Villa y Tierra de Sepúlveda dhe në fillimet e saj quhej Hiruela e Buitragos. Ishte gjatë gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të që, së bashku me popullsitë e tjera lokale, ajo u bë e pavarur nga Colmenar de la Sierra dhe u integrua në provincën e Guadalajara. DHE që nga viti 1838 ka qenë pjesë e Madridit.

Komuna e La Hiruela Ndodhet brenda Rezervës së Biosferës Sierra del Rincón, në kufirin verilindor të Sierra Norte de Madrid. Ai shtrihet midis kodrave, pranë shpatit lindor të Sierra de Somosierra, në pellgun e lumit Jarama. Rezerva është më pak se njëqind kilometra nga Madridi, midis masivëve Ayllón dhe Somosierra, me gjashtë komuna brenda: La Hiruela, Montejo de la Sierra, Prádena del Rincón, Horcajuelo de la Sierra, Pueblo de la Sierra dhe Madarcos.

Hiruela

Ky rezervat zë një sipërfaqe prej 15.231 hektarësh dhe është një rezervë e njohur nga UNESCO që nga viti 2005.. Ka peizazhe të mrekullueshme, ekosisteme të pasura dhe të ruajtura mirë, sepse në vendet ku ka një lloj shfrytëzimi është gjithmonë përdorimi i praktikave të zhvillimit të qëndrueshëm. Këtu ka plot pyjet e pishave dhe dushkut, dhe ekziston i vetmi pyll ahu në Komunitetin e Madridit.

Ky pyll ahu mund të vizitohet, por në grupe të vogla dhe vetëm me një guidë, ndaj nëse ju pëlqen ideja duhet të rezervoni. Nuk është e nevojshme ta bëni këtë paraprakisht, 50% e rezervimeve jepen në të njëjtën ditë personalisht, në zyrën e Rezervës në Montejo de la Sierra. Por sigurisht, ju mund ta bëni atë me telefon ose nga faqja e internetit.

Hiruela

Nuk dihet shumë se kur u shfaq proto-qyteti i La Hiruela, por Besohet se vendbanimet e para kanë ndodhur pas Reconquista. Ka pasur gjithmonë shumë autonomi dhe sot mund të thuhet se është një nga qytetet më piktoreske dhe më të ruajtura në Sierra Norte. Shtëpitë e saj të thjeshta prej guri, të rregulluara në blloqe të projektuara mirë, me rrugë të vogla e të ngushta që hapen në fusha dhe pemishte, janë një kënaqësi për t'u parë.

Çfarë duhet të shihni dhe të bëni në La Hiruela

Mulliri La Hiruela

Në listën tonë të asaj që duhet parë në La Hiruela, e shkurtër por interesante, nuk mund ta lëmë jashtë Muzeu Etnografik – Mulliri i Miellit. Në fakt, në katin e sipërm të mullirit të vjetër ka një muze që nga viti 2002 ku mund të shijoni stilin e jetesës lokale. Do të shihni, për më tepër, veshje të periudhës, mjete fermash dhe objekte tipike blegtorale.

Edhe brenda Një shtëpi klasike, rurale, lokale e shekullit të XNUMX-të është rikrijuar, i cili është hartuar në mënyrë inteligjente me katër boshte tematike: puna, festa, pushimi dhe takimi. Fqinjët kanë dhuruar objekte, fotografi e gjëra të tjera dhe teksa kaloni nëpër kantier dëgjon një zë që tregon dhe gjallëron dhomat, duke i dhënë shkëlqim kësaj trashëgimie kulturore që zakonisht nuk njihet aq shumë.

Zona e rekreacionit e mullirit La Hiruela

Dhe sigurisht, qershia mbi tortë është ai vetë. Mulliri i miellit, edhe pse së pari ju duhet të shihni Bletari tradicionale. Për më tepër, pranë mullirit dhe lumit Jarama ka një zonë rekreative, pikërisht në kufirin me Guadalajara, ideale për të pasur një piknik nën hijen e pemëve dhe në tavolina prej druri të rregulluara mirë për këtë.

Dhe kaq, me këtë vizitë ju tashmë keni një vështrim të mirë të asaj që La Hiruela është për sa i përket historisë dhe zakoneve. Ky muze dhe mulli janë në Calle Herrerías Nº2 dhe janë të hapura të premteve dhe të shtunave nga ora 10:3 deri në orën 10:2, dhe të dielave dhe festave nga ora XNUMX:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX.

Peizazhet e La Hiruela

Një tjetër gjë interesante që mund të dimë, nëse kemi fatin të zbarkojmë në La Hiruela me kohë, është Festivali Pero Harvest. Festivali vlerëson bujqësinë vendase, ndërkohë që njeh punën shekullore të fqinjëve kur bëhet fjalë për ruajtjen, ruajtjen dhe promovimin e prodhimeve bujqësore të pemë frutore, mes tyre e bukura por. Jo, nuk është një pemë dardhe, por përkundrazi, një shumëllojshmëri mollësh me një aromë dhe shije të shkëlqyer.

Hiruela

Por është mbreti i kulturave lokale gjithmonë, dhe sipas asaj që thonë, La Hiruela ishte shumë e famshme për të, deri në atë pikë sa shitej në tregun La Cebada, në vilë dhe konsumohej në oborr dhe në familjen mbretërore. Nëse vizitoni për festivalin, atëherë do të shihni një treg aretesanal me shumë tezga dhe gjithashtu shumë aktivitete: degustime me mollë, receta tipike të bëra me varietete të ndryshme të këtij fruti, demonstrim i teknikave të shartimit, shëtitje nëpër pemishte, shëtitje në pjesën e pasme. gomarët, shëtitjet (ka disa rrugë), lojëra tradicionale për fëmijë, vallëzime malore, muzikë popullore, teatër, vizita në mulli dhe muze, bletari, Bashkia, shkolla e vjetër, sot Bar-Social, Shtëpia e Mësuesit dhe Shtëpia e Priftit…

Hiruela

Së fundi, ju gjithashtu mund të bëni Vëzhgimi astronomik gjatë natës. Po, bëhet fjalë për të kaluar disa orë në Sierra del Rincón për të mësuar rreth qiellit dhe yjeve me ndihmën e një teleskopi astronomik, monitorëve Starlight dhe dylbive të astronomëve. Për 15 euro.

Së fundi, Si të shkoni në La Hiruela?  Në një orë e gjysmë me makinë ju lidhni Madridin me La Hiruela përgjatë rrugës autostrada A-1. Asgjë të mos ju ndalojë të bëni këtë ekskursion të vogël turizmi rural në Hiruela.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*