Planifikoni një udhëtim të shkëlqyeshëm në Maltë

Udhëtoni për në Maltë

Malta është një nga ato destinacione që janë ideale për pushime të shkurtra, sepse brenda një kohe të shkurtër mund të shijojmë vendin. Përveç kësaj, kjo ishull mesdhetar Mund të vizitohet edhe në sezon të ulët, sepse gjithmonë mund të shijojmë vende për të parë dhe peisazhe të bukura. Nëse përfitojmë nga sezoni i ulët do të kemi gjithashtu çmime të shkëlqyera dhe avantazhin që nuk do të ketë turma.

En Maltë Dielli shkëlqen pothuajse gjatë gjithë vitit, kështu që ne mund të shijojmë shëtitje të këndshme, ditë në plazh dhe rrugë të shkëlqyera për të parë të gjitha cepat e tij pa u shqetësuar për motin, një tjetër arsye për të marrë disa bileta për në Maltë. Përgatitni udhëtimin tuaj dhe gjeni gjithçka që ju nevojitet për të parë këtë ishull të madh Mesdhetar.

Ku të qëndroni në Maltë

Në Maltë mund të kërkojmë strehim në të gjithë ishullin, por e vërteta është se ka tre vende ku zakonisht kërkohet sepse ka shumë më shumë oferta. Zona e Sliema është shumë e popullarizuar, duke qenë afër Valletta, duke u shërbyer mirë nga transporti dhe duke qenë një vend i qetë ku mund të pushoni natën. Saint Julians është vendi ku të rinjtë dëshirojnë të qëndrojnë, pasi është zona e natës. Një tjetër mundësi është të qëndrosh në qendrën historike të Valletta, por e vërteta është se gjetja e një vendi të lirë do të jetë e vështirë, përveç nëse shkojmë në një sezon të ulët. Kur zgjedhim akomodimin, ne duhet të mendojmë nëse ia vlen të jemi afër për të shmangur transportin publik ose të jemi në një zonë më të lirë, por të lidhur mirë.

Shkimi rreth Maltës

Ne kemi disa opsione për t'u marrë parasysh kur lëvizim rreth Maltës. Në zonat më qendrore është e mundur të përdoret autobusi, edhe pse në përgjithësi nuk është aq efikas sa në vendet e tjera. Taksitë zakonisht janë mjaft të shtrenjta, prandaj nuk mendojmë se janë opsioni më i mirë. Një nga gjërat që njerëzit bëjnë është merr nje makine me qera për të lëvizur lirshëm nëpër ishull, pasi ai nuk është aq i shtrenjtë dhe ne gjithashtu harrojmë pritjen në ndalesa. Sigurisht, duhet të kujtojmë se këtu vozisim si në Angli, kështu që nëse do të na mungojë në praktikë, do të na kushtojë në fillim. Duke qenë një ishull i vogël, ne gjithashtu mund të gjejmë udhëtime me tragete ose anije të vogla për të shkuar nga njëra anë e ishullit në tjetrën.

Detaje të tjera të udhëtimit

Të udhëtosh në Maltë do të thotë të udhëtosh në një nga vendet e Bashkimit Evropian, kështu që nëse i përkasim asaj nuk do të na duhet asgjë më shumë se DNI për të udhëtuar. Sa për monedhën, përdor euron. Kujdesi mjekësor është i mbuluar me kartën evropiane të shëndetit, të cilën duhet ta kërkojmë para udhëtimit.

Çfarë të shohësh në Maltë

Malta nuk është një ishull shumë i madh, të cilin mund ta shohim brenda pak ditësh nëse kufizohemi në vendet më turistike, duke vizituar edhe ishujt e vegjël më të afërt. Veçanërisht duhet t'i kushtojmë kohë kryeqytetit të Valletës, një qendër me të vërtetë e rëndësishme ku të shijojmë zonat historike dhe rrugë të bukura.

Valletta

Valletta

La Valletta është kryeqyteti i Maltës, një vend që nuk është shumë i gjerë, por ka disa vende që duhen parë. Fortifikimi i Shën Elmos, Bashk-Katedralja e Shën Gjonit në stilin barok dhe disa muze, siç është muzeu i arkeologjisë.

Ishulli Comino

Ishulli Comino

La Ishulli Comino Shtë një vend që nuk është i banuar, por pret vizita turistike me tragete që largohen nga Malta. Ju mund të bëni një vizitë të mrekullueshme një ditore, veçanërisht gjatë verës, për t'u larë në Lagunën e famshme Blu me ujëra tepër të pastër dhe të pastër.

Ishulli Gozo

Ne gjithashtu mund të marrim një varkë për të shkuar në ishulli tjetër i Gozos, ku ka një kryeqytet, Rabat i vjetër, sot quhet Victoria. Në këtë vend mund të shihni Katedralen e Santa María ose Pallatin e Peshkopit. Ky ishull është vendi ku ishte dritarja e famshme Blu, për të cilën do të flasim më poshtë.

Dritare blu

Dritare blu

Për të gjithë ata që mezi prisnin të shihnin dritare e famshme Azure ku u xhiruan edhe skena nga Game of Thrones, ka një lajm të keq. Dhe është se kjo urë natyrore shkëmbore u shemb vitin e kaluar në një stuhi të fortë me valë të dendura, duke e lënë Maltën pa një nga emblemat e saj karakteristike. Tani kjo Dritare e Kaltër mund të shihet vetëm në foto, por ne gjithmonë mund ta vizitojmë vendin për të parë se si ka qenë, sepse është ende një zonë me bukuri të jashtëzakonshme natyrore.

Qytetet e Maltës

Rabat

Në Maltë mund të vizitoni disa qytete, përveç Valletës, të tilla si Senglea, e cila ka një fortifikim të vjetër me pamje të mrekullueshme. Cospicua është një qytet tjetër antik me bastione, kisha dhe shumë vende për të vizituar për të mësuar në lidhje me historinë e ishullit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*