Plazhi piktoresk i Miramar, në Portugali

miramar-plazh

Vera po i afrohet shumë ngadalë fundit të saj, por është më mirë të mos e mendosh akoma dhe të vazhdosh të flasësh dhe të shijosh plazhet dhe llixhat. Në bregdetin e Portugalisë, për shembull, ka disa plazhe shumë të bukura dhe tani mijëra turistë po i shijojnë ato.

Një prej tyre është Plazhi Miramar, një qytet që ndodhet në periferi të qytetit të Porto, në jug të lumit Douro. Çdo kartolinë e plazhet e Portugalisë Ai e përfshin atë pasi ka një kishëz piktoreske në të njëjtën rërë, protagonist i një festivali vjetor që tërheq shumë njerëz. Për më tepër, ky ish-fshat peshkimi është i njohur për komunitetin e tij të intelektualëve dhe artistëve, jo vetëm portugezë por edhe nga pjesa tjetër e botës.

E vërteta është se në bregdetin e Plazhi Miramar ka kafene, taverna, restorante, të gjitha vendet e shkëlqyera për të shijuar detin, diellin dhe rërën. Disa nga këta artistë kanë ndërtuar shtëpitë e tyre verore, shumë janë pallate të vërteta, kështu që është një vend me shumë stil. Nëse po vizitoni Portugalinë këtë verë dhe jeni në Porto Miramar, ajo është vetëm 10 kilometra larg.

Kapella, e pamundur për të mos e parë atë, për të marrë fotografi të tij dhe për ta njohur atë, është Capela do Senhora Pedra. Isshtë një kishëz e vogël e ndërtuar në shekullin XVII, mbi një shkëmb të goditur gjatë gjithë kohës nga dallgët, pak larg plazhit. Në verë, për këto ditë, gjejmë Portugezë dhe Evropianë në përgjithësi, por nëse shkoni në dimër, atëherë Plazhi Miramar bëhet destinacioni i surfers.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*