Shell Beach, plazhi në Guajana ku breshkat lëshojnë vezët

plazh-sehll

Kur shikoni në hartën e Amerikës së Jugut profili i madh i Brasil tërheq vëmendjen tuaj. Shumë më tepër tani që është në të gjitha lajmet me rastin e Kupës Botërore të Futbollit 2014. Por nëse shikoni lart gjeni Venezuelën dhe kur mbaron ky vend ka Republika Bashkëpunuese e Guajanës, i vetmi vend në Amerikën e Jugut ku anglishtja është gjuha zyrtare.

Hollandezët mbërritën këtu së pari, por për dy shekuj ky komb i vogël ishte një koloni angleze. Pavarësia e saj erdhi në 1966, në mes të procesit të dekolonizimit pas Luftës së Dytë Botërore. Duke qenë një vend amerikan, bukuritë e tij natyrore janë pothuajse të pafund, megjithëse duhet thënë se është i njohur për një plazh, Shell Beach.

La plazhi i guaskës Ndodhet në bregdetin e Atlantikut, në rajonin Barima-Waini, afër kufirit me Venezuelën. Ky plazh është i njohur dhe popullor, sepse është ai i zgjedhur nga breshkat e detit për të hedhur vezët e tyre. Dhe jo vetëm ndonjë breshkë, ka tetë specie dhe ka katër që zgjedhin këtë plazh që shtrihet pak a shumë për 145 kilometra.

Sigurisht që breshka plazhi guaske Ato mbrohen nga një program i veçantë që përfshin pjesëmarrjen e popullsisë vendase të zonës dhe gjithashtu të fshatarëve të plazheve përreth tyre. Vetë plazhi është bërë me predha të vogla të shtypura nga deti dhe përtej momentit kur mbërrijnë breshkat, është një plazh që ju lejon të notoni, të fluturoni në diell dhe të pushoni.

Breshkat e detit arrijnë çdo vit midis fillimit të pranverës dhe mesit të verës. Ata ngjiten këtu lart, gërmojnë dhe ndërtojnë foletë e tyre për të hedhur vezët e tyre dhe për t'u kthyer në oqean. Disa femra mund të lëshojnë deri në 120 vezë! Ekosistemi natyror i plazhit gjithashtu ka disa zona me mangrova, kështu që shtohen majmunët, manat dhe jaguarët. Fshatrat përreth ofrojnë strehim.

Vlen të sqarohet se Shell Beach në të vërtetë përfshin nëntë plazhe që kanë emra të tjerë të përdorur më shumë nga njerëzit vendas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*