Plazhet dhe limanet në Mijas

Plazhi më i mirë në mijas

Nëse jeni një nga njerëzit që ju pëlqen vera të vijë për të shijuar plazhet, ky artikull do t'ju pëlqejë. Ka plazhe të panumërta në vendin tonë dhe në të gjithë botën, si dhe limane të bukura, por sot dua të flas me ju për ato që janë posaçërisht në Mijas. Reallyshtë me të vërtetë jo vetëm e rëndësishme të njihni limanet dhe plazhet në verë, dimër ose në çdo kohë tjetër të vitit, është gjithashtu një ide e mirë t'i vizitoni ato ose të bëni një shëtitje për të shijuar natyrën.

Por nëse jeni të interesuar të vizitoni Mijas dhe nga rruga e dini se cilat janë plazhet dhe limanet e saj më të mira, atëherë vazhdoni të lexoni sepse do të zbuloni disa cepa të këtij qyteti, se ata do t'ju gjejnë. Dhe nuk është e nevojshme të duhet të shkosh në pjesën tjetër të botës për të shijuar vende të mrekullueshme, Spanja gjithashtu ka shumë bukuri dhe Mujas do t'jua tregojë atë.

Mijas: një destinacion i shkëlqyer turistik

Qyteti Mijas

Nga disa vjet më parë deri më sot mund të themi se Mijas është bërë një nga destinacionet më të rëndësishme turistike në Andaluzi. Nuk ka një andaluzian që nuk e di se ku është Mijas, madje ka shumë njerëz që vijnë nga jashtë për të shijuar plazhet, limanet, gastronominë dhe trajtimin e mirë të njerëzve.

Mijas ka jo më pak se 12 kilometra vijë bregdetare dhe është plot limane dhe plazhe për të gjitha shijet, kështu që jam i sigurt që do të jeni në gjendje të gjeni këndin perfekt për ju, pavarësisht nga shijet apo preferencat tuaja personale. Pothuajse të gjitha plazhet e Mijas kanë shërbimet themelore për të qenë në gjendje të kalojnë një ditë të pabesueshme si me familjen ashtu edhe në shoqërinë e miqve.

Nëse po mendoni të shijoni një pushim të bukur në Costa del Sol, atëherë nuk duhet të humbisni rastin për tu afruar me Mijas dhe për të qenë në gjendje të shijoni gjithçka që ju pret. Mos harroni më poshtë disa nga limanet dhe plazhet e tij më të njohur në mënyrë që të mund të bëni një itinerar të mirë dhe të shijoni.

Lumi Mijas

La Cala de Mijas është më e popullarizuara nga të gjitha dhe ndodhet pikërisht në qytetin që merr të njëjtin emër. Rreth tij ka shumë bare dhe restorante sepse është një vend shumë turistik që është gjithmonë plot me njerëz, duke e bërë atë ideal për biznesin. Sikur të mos mjaftonte, plazhi në këtë zonë është vlerësuar me Flamurin e Kaltër të Komunitetit Evropian, kështu që ju mund të merrni një ide për bukurinë e vendit dhe kushtet e mira të rërës dhe ujit të tij.

Plazhi i Hënës

plazhi i henes ne Mijas

Ky plazh ndodhet në Calahonda, është një plazh ndryshe nga të gjithë të tjerët. Ka rërë të errët dhe kjo do të jetë ajo që tërheq vëmendjen tuaj më shumë. Por Shtë një plazh i shkëlqyeshëm për të kaluar ditën me familjen, miqtë apo vetëm. Ai gjithashtu ka një flamur blu falë numrit të madh të shërbimeve në dispozicion për ta bërë ditën tuaj në plazh të veçantë dhe nuk do të humbni asgjë.

Plazhi El Bombo

Në Cala de Mijas mund të gjeni edhe plazhin El Bombo, një plazh i famshëm edhe pse jo aq i njohur sa të tjerët. Ka katër restorante afër plazhit dhe nëse harroni peshqirin ose karrigen tuaj, gjithashtu mund t’i gjeni atje në mënyrë që të merrni me qira ombrellën ose karrigen në zgjedhje. Shtë një mënyrë për të mos pasur nevojë për të mbajtur shezllone dhe çadra nga shtëpia. Edhe pse në sezonin e lartë rrezikoni që kur të arrini gjithçka të merret dhe duhet të shkoni në shtëpi për ta marrë atë ose të shkoni në dyqan dhe të blini atë që ju nevojitet për plazhin.

butilaya

Shtë një plazh ku mund të gjeni shumë apartamente me qira që të mund të qëndroni. Isshtë një ide e shkëlqyeshme të kaloni verën në plazh dhe gjithashtu plazhin ta keni shumë afër çdo ditë. Po me të vërtetë, Rezervoni paraprakisht sepse apartamentet janë plot në sezonin e lartë, dhe kostoja mund të jetë disi e lartë.

Plazhi Almirante

Plazhi El Almirante ndodhet gjithashtu në Calahonda dhe është gjithashtu një plazh me rërë të errët. Shtë një plazh për të shijuar ajrin e pastër, detin dhe pamjet e mira. Padyshim që do të jetë një vend ku mund të relaksoheni dhe të pushoni. Ju gjithashtu do të keni shërbime për ta bërë ditën tuaj të përsosur.

Plazhi Doña lola

Ky plazh është shumë i ngjashëm me atë të mëparshëm për sa i përket shërbimeve dhe është shumë i popullarizuar në mesin e njerëzve që jetojnë në këtë qytet. Për këtë arsye nëse doni të arrini tek ajo nuk do të keni asnjë problem.

Më shumë plazhe që nuk mund t’i humbni

Plazhi i Mijasit

Ato që ju kam emëruar më lart janë plazhe që nuk mund t'i humbni në Mijas, por nëse dëshironi të bëni një turne të mirë në limanet kryesore dhe plazhet e Mijas, atëherë mos harroni listën e mëposhtme për ta shkruar në itinerarin tuaj dhe kështu shijoni të gjithë bregdetin. Mos humb detaje!

  • Plazhi i Rivierës. Isshtë plazhi më i gjatë në të gjithë bregdetin e Mijas.
  • Plazhi Cabo Rocoso. Ashtë paksa e ngushtë, por është ideale për ta shijuar me miqtë.
  • Plazhi Las Doradas në Cala de Mijas
  • Playa del Chaparral, e cila ndodhet midis Cala de Mijas dhe El Faro.
  • Plazhi Charcón
  • Plazhi i farit të Calaburras
  • Plazhi El Ejido
  • Peñón del Cura
  • Detare

Ndonjë nga plazhet që kam përmendur në këtë artikull janë ideale për tu shijuar me familjen, miqtë ose nëse doni të shkoni vetëm për të shijuar një ditë në plazh. Por të gjitha plazhet kanë shërbime të mira, ato janë të bollshme dhe shumë të arritshme, kështu që nuk do të keni probleme për të hyrë në shumicën e tyre me automjetin tuaj. A e dini tashmë në cilën prej tyre dëshironi të shkoni për të shijuar verën tuaj ose thjesht për t'i njohur dhe zbuluar të gjithë bukurinë e tyre? Me siguri do të dashuroheni me secilin prej tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*