Plazhet e Durban, Afrika e Jugut

plazhet durban

Në provincën e Afrikës së Jugut, KwaZulu-Natal, qyteti më i madh është Durban. Alsoshtë gjithashtu qyteti i dytë më i rëndësishëm industrial në vend pas Johanesburg. Për shkak të klimës subtropikale dhe vijës së gjerë bregdetare të mbushur me plazhe të bukura, është një nga destinacionet më të rëndësishme të pushimeve.

Zona bregdetare e plazheve njihet si Një mijë e artëey shkon nga zona e peshkimit të Lagunës Blu në Pier Pier. Këtu ujërat janë ato të Oqeanit Indian, të ngrohtë. Ditët janë me diell në pjesën më të madhe të vitit dhe këto janë plazhe publike me shërbime të të gjitha llojeve: rojet e shpëtimit dhe rrjetat e peshkaqenëve, për shembull.

Më e mira plazhe durbane ato janë Plazhi i Veriut, Plazhi i Jugut, Bulmet dhe Gjiri i Bollëkut. Në to mund të surfosh, ka valë të mëdha, në disa vende mund të notosh dhe praktikohet edhe bodyboard. Një nga më të mbrojturat është Adington Beach, më afër hyrjes së portit në skajin jugor të Gjirit të Durbanit. Ka valë më të buta dhe është ideale për të hedhur hapat e parë në surfim.

Pjesa më luksoze e këtyre plazhet në Afrikën e Jugut Isshtë 15 minuta nga Durban, në Umhlanga Rocks. Vija bregdetare këtu është zbukuruar me shtëpi luksoze dhe hotele. Ka restorante, një shëtitje në bord, kafene, bare dhe klube të natës. Në plazhet përreth jush mund të merrni frymë pak më shumë qetësi dhe të njëjtën bukuri. Atje jane Plazhet e Flamurit Blu në Durban? Po, ka Hibberdene, Margate, marinë, Ramsgate, Lucien, Trafalgar dhe Umzumbe, në bregdetin jugor.

Informacione praktike:

  • Durban është një fluturim dy orë nga Cape Town dhe një orë nga Johannesburg.
  • Durban gëzon një klimë të ngrohtë gjatë gjithë vitit, por muajt e verës, midis dhjetorit dhe marsit, janë më të njohurit.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*