Plazhe portugeze të vlerësuara me çmime

plazhi i Portugalisë i vlerësuar me çmime

Plazhet Portugeze në zonën e Rajonit Atlantik të Maderë, gjithashtu janë vlerësuar me flamujt e shoqatës së flamuri blu i evropës këtë vit.

I ashtuquajturi programi i Flamurit Blu për marinat dhe plazhet është zhvilluar nga Fondacioni për Edukimi mjedisor, FEE, një organizatë që nuk bën përdorimin e fitimit në asnjë mënyrë. Ajo i ka fillimet në Francë por është zhvilluar në të gjithë Evropën që nga viti 1987.

Qytetet që aktualisht kanë më shumë flamuj janë Santa Cruz dhe Funchal, me katër flamuj secili, i ndjekur nga afër nga Porto Santo me dy, për të përfunduar me Punta Sol, Santana ose Porto Moniz që kanë vetëm një flamur.

Përveç plazheve, janë dhënë edhe dy marina që spikasin në mesin e të gjitha rajoneve, siç është Quinta do Lorde, në Caniçal ose Funchal.

Ky program synon të promovojë bashkëjetesën në plazhet e zhvillimit të turizmit dhe respektimin e mjedisit rajonal, lokal dhe kombëtar në të gjitha zonat bregdetare, liqenore ose kufitare përmes arsimit, qytetarisë publike dhe pastërtisë. Kjo është ajo që mburren secila prej plazheve të vlerësuara me çmime çdo vit, me ujërat e tyre të kristalta dhe rërat e patëmetë sikur të ishte një qilim i kuq.

Ne tashmë kemi një stimul më shumë për të shijuar plazhet e mrekullueshme të Portugalisë, ku do të kemi mundësinë të zbulojmë qoshet e saj unike dhe magjike edhe nëse nuk janë aq të famshëm sa të tjerët.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*