Plazhet që lejojnë qentë në Asturias

Qentë duan të kërcejnë në valët e oqeanit dhe të spërkasin në ujë po aq sa njerëzit. Sidoqoftë, megjithëse kafsha jonë shtëpiake ka një frymë aventureske, ka rregulla që kufizojnë praninë e tij në plazhe për arsye të shëndetit publik dhe sigurisë për pjesën tjetër të banjës.

Në kohët e fundit, lëvizja miqësore ka qenë duke punuar për të bërë që organet publike të kufizojnë zona të caktuara në plazhe në mënyrë që qentë të mund të enden lirshëm, në kohë kur publiku është më pak i mbushur me njerëz. Shumë prej këtyre agjencive tashmë kanë dhënë leje në disa plazhe në bregdet. Në Cantabria disa nga plazhet që lejojnë qentë janë si më poshtë.

Pavarësisht nëse jeni në Asturias për pushime ose nëse jetoni në këtë zonë dhe po kërkoni plazhe për qen në Asturias, këtë vit jeni me fat sepse janë inauguruar disa plazhe qensh në komunitet për t'iu përgjigjur kërkesës në rritje për këtë lloj hapësire në natyrë.

Plazhi Cervigón

Gijón ishte qyteti i parë Asturian që hapi një plazh për qentë të quajtur Playa El Cervigón në El Rinconín. Shtë një liman i vogël ngjitur me Parkun Rinconín, gjithashtu i përsosur për të bërë një shëtitje me qentë.

Rregulloret u miratuan nga Këshilli i Qytetit në 2015 dhe me siguri shumë njerëz do të vijnë këtë vit për të shijuar me qenin e tyre. Këtu mund të jeni me kafshët gjatë gjithë vitit dhe jo vetëm jashtë sezonit siç ndodh në zonën e qenve San Lorenzo.

Cala Saliencia

Këshilli i Qytetit Cudillero ndryshoi rregulloret e tij për të mundësuar në 2016 një plazh për qen të arritshëm gjatë gjithë vitit: Cala Saliencia, e vendosur pranë grykës së një përroi të quajtur Yendebarcas, pranë Islote de Fariñón.

Shtë një plazh i vendosur pranë plazhit Lairín që është i vështirë për tu arritur dhe nuk ka asnjë shërbim, kështu që duhet të jeni të kujdesshëm kur e vizitoni. Pamjet nga ky vend janë shumë të bukura pasi është një liman në të egra, por duhet të jeni të vetëdijshëm për rreziqet që mund të sjellë si për qentë ashtu edhe për njerëzit.

Plazhi Bayas

Castrillón ishte një nga qytetet e para në Asturias për të ngritur një plazh që mund të arrihet me qen. Konkretisht, ai i Bayas, në të cilin një zonë është përcaktuar për këtë qëllim për sa kohë që ato janë të lidhura siç duhet.

Plazhi Sabugo

Në korrik të vitit të kaluar, këshilli i qytetit Valdés miratoi hyrjen e qenve në plazhin Sabugo, një plazh afër qytetit të Luarca, me rërë të errët dhe guralecë dhe i vendosur midis rërës Barayo dhe Otur.

Me qasje të vështirë dhe fluks të vogël banjash, është ideal për adhuruesit e natyrës. Për të hyrë në të duhet të parkoni automjetin tuaj në pjesën e sipërme të plazhit dhe të ecni nëpër një shteg poshtë. Ka ujëra të pastra dhe valë të moderuara dhe zë rreth 250 metra linearë. Shtë një plazh natyral pa shërbime.

Rregullat e bashkëjetesës në plazhe

  • Pronarët do të jenë të detyruar të mbledhin menjëherë jashtëqitjet.
  • Hyrja e qenve mund të kufizohet në një numër të caktuar qenësh për person.
  • Të ashtuquajturat racat e rrezikshme gjithmonë duhet të mbajnë surrat dhe zinxhir.
  • Pronari i qenit duhet të mbajë pasaportën e kafshës, regjistrin e vaksinimit, identifikimin dhe të gjitha ato dokumente të detyrueshme që janë treguar në urdhëresat komunale.
  • Qentë me sëmundje infektive, femrat në nxehtësi dhe këlyshët janë të ndaluar të hyjnë në plazh derisa të bëjnë vaksinimet e tyre.

Këshilla para se të shkoni në plazh me qenin tuaj

  • Para se të niseni për në plazh, duhet të siguroheni që të keni të gjitha veglat e qenit: lodër, burim të pijshëm, ujë, ushqim, letrat në rregull (në rast se ndodh diçka), çanta për të mbledhur "nevojat" e tij dhe mbrojtës për pads nëse ai është i vogël dhe ka këmbë delikate.
  • Në plazh, është normale që ai të ecë dhe të vrapojë nëpër vende të caktuara (me pak njerëz, në mënyrë që të mos shqetësojë), por në orët e rrezatimit më të madh diellor, mbajeni atë nën ombrellën në hije dhe me burimin e tij të pijshëm gjithmonë plot ujë.
  • Nëse doni që qeni juaj të lahet në det, gjeni një vend të cekët pa dallgë. Në këtë mënyrë do të ndiheni më të sigurt dhe komod.
  • Sapo të kthehemi në shtëpi me të, i jepni një banjë të mirë me ujë të ngrohtë dhe xhel të veçantë për qentë, dhe sigurohuni që ta pastroni mirë nga kripra dhe rëra. Kontrolloni veshët e tyre mirë para se të largoheni nga banjo për t'u siguruar që nuk ka mbetur asnjë rërë në asnjë cep.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*