Plazhet që lejojnë qentë në Cantabria

Qentë duan të kërcejnë në valët e oqeanit dhe të spërkasin në ujë po aq sa njerëzit. Sidoqoftë, megjithëse kafsha jonë shtëpiake ka një frymë aventureske, ka rregulla që kufizojnë praninë e tij në plazhe për arsye të shëndetit publik dhe sigurisë për pjesën tjetër të banjës.

Kohët e fundit, lëvizja miqësore ka qenë duke punuar për të bërë që organet publike të kufizojnë zona të caktuara në plazhe në mënyrë që qentë të mund të enden lirshëm.s, në kohë kur publiku është më pak i mbushur me njerëz. Shumë prej këtyre agjencive tashmë kanë dhënë leje në disa plazhe në bregdet. Në Cantabria disa nga plazhet që lejojnë qentë janë si më poshtë.

Plazhi La Maza

I vendosur në San Vicente de la Barquera, ky plazh u mundësua për hyrjen e qenve në 2016 dhe ka rezultuar të jetë një nga plazhet më të mira në Cantabria për qen. Terreni është me rërë të hollë të artë dhe ka një burim për qen. Ujërat e këtij plazhi janë të qetë dhe frekuentimi i banjës është i ulët, gjë që e bën atë një hapësirë ​​ideale për të shijuar një ditë në natyrë me qenin tuaj.

Plazhi La Riberuca

Ky është një plazh i qetë dhe i izoluar në Suances, i vendosur në një nga enklavat bregdetare me interes të madh turistik në Cantabria. Ka një hapësirë ​​për qen, por jo të gjithë e pëlqejnë për shkak të dyshemesë së saj me baltë, e cila mund të jetë disi e pakëndshme.

Sidoqoftë, qentë kanë hapësirë ​​të mjaftueshme për të drejtuar dhe ujërat e këtij plazhi janë të qetë në mënyrë që ata të mund të ushtrojnë shumë, gjë që është e këshillueshme për kafshët.

Plazhi El Puntal

E vendosur në komunën e Ribamontán al Mar, në Cantabria, ishte autorizuar në vitin 2016 të shkonte me një qen. Nga Somo mund të ecni në këtë plazh dhe ia vlen të ecni përgjatë tij për të shijuar pamje të mrekullueshme të gjirit të Santander.

Plazhi El Puntal është një plazh i madh me rërë të artë me valë të forta ku mund të praktikoni edhe turizëm.

Cala Soto de la Marina

Isshtë një liman i vogël shkëmbor i vendosur ngjitur me plazhin e San Juan de la Canal. Qentë mund të hyjnë në këtë liman gjatë gjithë vitit duke përjashtuar të gjithë të tjerët në komunën e Santa Cruz de Bezana.

Rregullat e bashkëjetesës në plazhet për qentë

  • Pronarët do të jenë të detyruar të mbledhin menjëherë jashtëqitjet.
  • Hyrja e qenve mund të kufizohet në një numër të caktuar qenësh për person.
  • Të ashtuquajturat racat e rrezikshme gjithmonë duhet të mbajnë surrat dhe zinxhir.
  • Pronari i qenit duhet të mbajë pasaportën e kafshës, regjistrin e vaksinimit, identifikimin dhe të gjitha ato dokumente të detyrueshme që janë treguar në urdhëresat komunale.
  • Qentë me sëmundje infektive, femrat në nxehtësi dhe këlyshët janë të ndaluar të hyjnë në plazh derisa të bëjnë vaksinimet e tyre.

Udhëtimi me qenin

Këshilla para se të shkoni në plazh me qenin tuaj

  • Para se të niseni për në plazh, duhet të siguroheni që të keni të gjitha veglat e qenit: lodër, burim të pijshëm, ujë, ushqim, letrat në rregull (në rast se ndodh diçka), çanta për të mbledhur "nevojat" e tij dhe mbrojtës për pads nëse ai është i vogël dhe ka këmbë delikate.
  • Në plazh, është normale që ai të ecë dhe të vrapojë nëpër vende të caktuara (me pak njerëz, në mënyrë që të mos shqetësojë), por në orët e rrezatimit më të madh diellor, mbajeni atë nën ombrellën në hije dhe me burimin e tij të pijshëm gjithmonë plot ujë.
  • Nëse doni që qeni juaj të lahet në det, gjeni një vend të cekët pa dallgë. Në këtë mënyrë do të ndiheni më të sigurt dhe komod.
  • Sapo të kthehemi në shtëpi me të, i jepni një banjë të mirë me ujë të ngrohtë dhe xhel të veçantë për qentë, dhe sigurohuni që ta pastroni mirë nga kripra dhe rëra. Kontrolloni veshët e tyre mirë para se të largoheni nga banjo për t'u siguruar që nuk ka mbetur asnjë rërë në asnjë cep.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*