Plazhe të bukura të Huelva

Plazhi Islantilla

La Provinca Huelva na ofron kilometra dhe kilometra vijë bregdetare me plazhe të bukura për të shijuar motin e saj të mirë, pasi është një provincë e vendosur në jug të Spanjës në kufi me Portugalinë. Sot turizmi është një nga aktivitetet e tij më fitimprurëse, pasi që ai bregdet i njohur ka shumë hijeshi për ata që vijnë në Huelva, kështu që ne do të rishikojmë se cilat janë plazhet e bukura të Huelva.

Ka shumë plazhet në Huelva kështu që zgjidhni më të bukurat mund të jetë paksa e ndërlikuar. Me siguri ka ide për të gjitha shijet dhe disa janë më të popullarizuara se të tjerat, por ne do të përpiqemi të japim një ide për plazhet që nuk duhen humbur nëse do të bëjmë një udhëtim përmes Huelva.

Plazhi Islantilla

Ky plazh është shumë i njohur, pasi është i vendosur ndodhet midis qyteteve të Isla Cristina dhe Lepe. Ka më shumë se një kilometër gjatësi dhe me shumë hapësira. Commonshtë e zakonshme të shohësh familje në këtë plazh pasi është një nga ato që ka të gjitha llojet e shërbimeve në dispozicion, gjë që i bën gjërat më të lehta nëse shkon me fëmijë. Por ka edhe zona më të qeta. Në këtë plazh ka edhe një pyll të bukur me pisha nëse lodhemi nga banja në diell dhe disa duna që mund të jenë një vend i mirë për të pushuar. Kur batica të shuhet, ka një shtrirje të madhe plazhi ku mund të ecni nëpër të cilat rekomandohet shumë pasi në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të shohim vendet e afërta siç është plazhi El Hoyo. Ky është një nga plazhet më të njohura që gjithashtu ka flamurin blu çdo vit për cilësinë e ujërave dhe shërbimeve të tij.

El Portil

Plazhi El Portil

Ky është një tjetër nga plazhet që ata me siguri do të rekomandojnë nëse shkoni në Huelva. Plazhi El Portil është urbanizuar edhe pse tani është në një zonë të rezervatit natyror. Ky plazh është shumë i bukur, më shumë se tre kilometra i gjatë, kështu që nuk do të kemi ndjesinë e të qenit të rrethuar nga njerëzit nëse kërkojmë qoshe më të izoluara të zonave të urbanizuara. Isshtë një tjetër plazh me flamur blu që ofron lloje të ndryshme të shërbimeve. Gjithashtu nga kjo zonë mund të shihni Flecha del Rompido.

Plazhi Matalascañas

Matalascañas

Ky plazh është me të vërtetë i famshëm sepse është e gjatë më shumë se pesë kilometra dhe përbën aksesin në këmbë për të arritur Parkun Kombëtar Doñana, rezervatin e tij më të rëndësishëm natyror. Ofron ujëra dhe shërbime kristal të pastra, por gjithashtu është mjaft i mbushur me njerëz gjatë verës, sepse është një nga më të njohurit dhe më të afërt me Seviljen, gjë që e bën atë të mos jetë zgjidhja më e mirë nëse kërkojmë privatësi. Por sigurisht që është një plazh që duhet vizituar sepse mund të kemi qasje edhe në rezervatin natyror. Në këtë zonë mund të shohim gjithashtu Torre de la Higuera, një ndërtim i shekullit të XNUMX-të që u shemb kur ndodhi tërmeti i Lisbonës. Ky është gjithashtu një plazh në të cilin vijnë adhuruesit e sporteve ujore si surfing në ajër.

Plazhi El Rompido

Plazhi El Rompido

Ky është një tjetër nga plazhet që do të doni, me rërën e tij të bukur të artë dhe të vendosur në Parku Natyror Marismas del Río Piedras. Ju mund të shkoni me traget në pështymën e rërës që mund të shihet nga plazhi, i njohur si Flecha del Rompido. Shtë një plazh shumë më i qetë që nuk ka shërbime, por ku mund të shijoni më shumë natyrë. Aty pranë është fshati i peshkimit Cartaya, një vend piktoresk me shtëpi të bardha.

Plazhi Torre del Loro

Plazhi Torre del Loro

Ky plazh është një tjetër nga ata që ne ju lejon të shijoni vende pa kaq shumë urbanizime, vetëm me natyrën. Ky plazh ka qasje dhe parkim të mirë, megjithëse duhet të ecni nga ky vend në plazh, kështu që zakonisht nuk rekomandohet për familjet ose njerëzit me lëvizshmëri të zvogëluar. Shtë një plazh i madh prej katër kilometrash me rërën tipike të artë të zonës ku do të gjejmë gjithashtu një kullë vrojtimi të vjetër nga shekulli XVI që është ajo që i jep emrin plazhit. Kjo kullë i përket Palos de la Frontera, Moguer, Almonte dhe Lucena del Puerto.

Plazhi Punta Umbría

Ky do të jetë një plazh tjetër i zënë gjatë verës pasi është një plazh urban i vendosur në Punta Umbría. Ndodhet pranë Vend natyror Marismas de Odiel kështu që ka vlerë të madhe. Shtë një plazh që ofron të gjitha shërbimet dhe kjo është arsyeja pse zakonisht është i preferuari i atyre që qëndrojnë në këtë zonë, duke pasur gjithashtu flamurin blu për gjithçka që u ofron vizitorëve. Sidoqoftë, ka plazhe të tjera më intime afër si La Canaleta. Në plazhin pranë Enebrales mund të praktikoni edhe nudizëm.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*