5 plazhet e Fuerteventura për pushimet tuaja të rradhës

Imazhi | Vizitoni Fuerteventura

Fuerteventura është një nga ishujt më të bukur dhe të veçantë në ishujt Kanarie për shkak të peizazhit të saj të thatë dhe vullkanik. Më shumë se 150 kilometra plazhe për të shijuar flladin e detit dhe diellin, secili me një bukuri të veçantë. Prandaj nuk është për t'u habitur që UNESCO shpalli të gjithë ishullin një Rezervat Biosfera në 2009. Këtu ju paraqesim 5 plazhe të Fuerteventura që do të dëshironi të dini gjatë pushimeve tuaja të rradhës. 

Parku Natyror Corralejo

E vendosur në veriperëndim të Fuerteventura, rripi bregdetar i Parkut Natyror Corralejo është vendi i përsosur për të shijuar bukurinë e shkretëtirës së ishullit, e cila ka dy zona që kontrastojnë në mënyrë harmonike. Sektori jugor është me karakter vullkanik dhe paraqet forma të ashpra dhe ngjyra okër dhe të kuqe ndërsa sektori verior, afër qendrës së madhe turistike të Corralejo, është fusha më e madhe e dunave në Ishujt Kanarie. Një hapësirë ​​e madhe me rërë të bardhë që laget nga ujërat e kristalta të Oqeanit Atlantik.

Parku Natyror Corralejo ka 9 km vijë bregdetare nga plazhe të pafund që duket se nuk mbarojnë kurrë në limane të vegjël ku mund të strehoheni nga dielli dhe të shijoni një notim freskues. Dy nga më interesantet për t’u vizituar janë Playa del Moro dhe Playa del Burro.

Imazhi | Shijoni Fuerteventura

Plazhi Ajuy

La de Ajuy është një nga plazhet e Fuerteventura që paraqet një bukuri të veçantë për shkak të kontrastit të rërës së saj të zezë me ujërat e kristalta të detit, të cilat krijojnë valë të forta edhe pse është e mundur të lahet. Përveç kësaj, ajo është pjesë e një Zone të Mbrojtur Natyrore në të cilën ka disa shpella të mrekullueshme vullkanike me shkëmbinj të vjetër 100 milion vjet.

Ky plazh ndodhet në qytetin që mban të njëjtin emër, i cili ndodhet në grykën e përroskës Ajuy, disa kilometra nga Pájara. Midis zhytjes dhe zhytjes, ia vlen të vizitohet qyteti Ajuy, i karakterizuar nga shtëpitë e tij të vogla të lezetshme me ngjyra, anijet e peshkatarëve dhe restorantet lokale ku mund të shijoni ushqimin tipik të Fuerteventura.

Një mënyrë për t'i dhënë fund një dite relaksuese në plazhin e Ajuy është të mendosh për një perëndim dielli buzë detit, ku qielli dhe uji bashkohen për të ngjyrosur peizazhin në një mijë ngjyra.

Imazhi | Vizitoni Ishujt Kanarie

Plazhi Cofete

Nga plazhet e Fuerteventura, më i famshmi nga të gjithë që ruan ende karakterin e tij të virgjër është plazhi Cofete, një vend që të bën përshtypje si për natyrën e tij të egër ashtu edhe për përmasat e tij pasi që ka më shumë se 12 kilometra gjatësi.

Cofete është një dhuratë për sytë e rërës së bardhë, ujit të bardhë dhe shumë qetësisë që ndodhet në jug të Fuerteventura në veri të gadishullit Jandía. Qetësia e këtij plazhi vjen nga prania e pakët e shtëpive dhe rrugëve të asfaltuara. Në fakt, arritja në Cofete nuk është e lehtë pasi shtegu është bërë me gurë dhe papastërti, por ekskursioni ia vlen.

Cofete është një vend për të eksploruar pa nxitim. Pasi të jeni atje, këshillohet të shkoni në far Punta Jandía për t'u habitur nga limanet e bukura që gjenden gjatë rrugës.

Imazhi | Përshëndetje Ishujt Kanarie

Plazhi Costa Calma

Në jug të ishullit Fuerteventura, pranë qytetit La Lajita, është plazhi Costa Calma. Isshtë një plazh turistik me ujëra bruz dhe rërë të bardhë, një aspekt parajsor që ju fton të shëtisni përgjatë bregut ndërsa soditni, nga njëra anë, horizontin dhe, nga ana tjetër, malet me ngjyrë okër të zbutura nga erozioni.

Pranë plazhit të Costa Calma ka disa hotele dhe ndërtesa apartamentesh për të qëndruar për disa ditë pushimesh. Gjithashtu për të ndjekur një nga shkollat ​​detare të nivelit të lartë në zonë dhe për të mësuar për të zotëruar një sport ujor siç është kiteboarding ose surfing në erë. Në jug të Fuerteventura, Costa Calma është një Mekë për sportet e ujit me erë.

Imazhi | Shijoni Fuerteventura

Plazhi Esquinzo

Ndër plazhet e Fuerteventura, Esquinzo është një pikë referimi për surfuesit, një strehë e egër dhe një parajsë e paqes. Ajo është e vendosur në La Oliva, në veri të ishullit dhe karakterizohet nga larg nga nxitimi, nga bluja intensive e oqeanit të saj, rëra e saj e artë dhe valët e forta. Ashtë një mundësi e mirë për të kaluar një ditë jashtë kur ka erë të fortë, prandaj frekuentohet shumë nga surfuesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*