Plazhet e Portugalisë

Të flasësh për të gjitha plazhet që ka Portugalia nuk është e lehtë, kryesisht sepse po flasim më shumë 20 plazhe portugeze. Sidoqoftë, siç ndodh në shumë vende të tjera, e vërteta është se jo të gjithë dihen dhe vetëm disa janë më të goditurit (edhe pse nëse jeni një nga ata që duan një privatësi, është më mirë të bëni një hulumtim të vogël.

Brenda plazhet e Portugalisë një nga më të njohurit është ajo e Algarve, i quajtur ose i njohur si «Costa Azul». Isshtë një vend i ëndërruar për shumë njerëz sepse formacioni shkëmbor që ka dhe deti blu i Oqeanit Atlantik i jep asaj një bukuri që pak plazhe mund të kenë. Kjo është diçka që e bën plazhin një nga më të vizituarit, kështu që në verë zakonisht është shumë i mbushur me njerëz dhe ndonjëherë është e vështirë të gjesh një vend. Ka shumë shërbime për turistët dhe atje mund të praktikoni disa sporte ujore.

Plazhe të tjera mbresëlënëse mund të jenë Ilha de Tavira ose Albufeira. Dhe, pa dyshim, brenda plazheve të ishullit, ne mund të nxjerrim në pah ato që gjeni në Madeira dhe Azores, plot tërheqje natyrore dhe plazhe për të zgjedhur (madje do të ketë disa ku jeni vetëm).

Të gjitha plazhet karakterizohen nga marrin ujërat e atlantikut dhe ato janë paksa të ftohta por ideale për sporte. Në fakt, shumë njerëz shpesh shihen duke bërë surfing dhe surfing në erë, si dhe shumë sporte të tjera ujore sepse plazhet e lejojnë këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*