Plazhet e Santiago de Kubë

Siç kemi thënë shumë herë, vera është sinonim i plazheve, detit dhe diellit dhe në Deti i Karaibeve, destinacioni im i preferuar kur bëhet fjalë për verën, një nga vendet më të mira është Kuba. Ne kemi biseduar me ju për Kubën dhe plazhet e saj më parë, por sot duhet të specifikojmë më mirë se cilat janë më të mirat plazhet e Santiago de Kubës. Ky qytet ndodhet në lindje të ishullit dhe u themelua në 1515, duke qenë një nga qytetet e para që u themelua. Me kaq shumë shekuj jetë pas tij, është një qytet shumë tërheqës, me shumë stile arkitektonike, rrugë, parqe, shtëpi koloniale me shumë ballkone, një katedrale të bukur dhe një minierë bakri të hapur, e cila ishte e para e këtij lloji në të gjitha Amerika

Por është në Karaibe, kështu që plazhet e saj janë ato që tërheqin shumë turistë. Po, ato nuk janë aq të bukura sa plazhet e bregdetit të veriut, por kanë ujëra të kristalta dhe një temperaturë të këndshme, pak valë, ato kufizohen nga pemë kokosi dhe pemë të tjera që thuajse lagen në det dhe ata gjithmonë kanë shumë e diellit. Plazhet fillojnë në periferi të qytetit dhe i pari prej tyre ndodhet vetëm 14 kilometra larg. Eshte Plazhi Siboney. Për shkak të afërsisë së tij është më e frekuentuara, por ato ndjekin Daiquirí, Juraguá, Bucanero, Costa Morena, Berraco, Cazonal dhe Sigua. Disa prej tyre kanë hotele për turizëm ndërkombëtar kështu që ka edhe qendra zhytjesh, një park parahistorik, një akuarium dhe atraksione të tjera.

Duke shkuar në perëndim nga Santiago de Kuba kemi një tjetër set plazhesh të bukur që këtë herë kanë male. 18 kilometra larg u ndeshëm Mar Verde, Caleton Blanco, Ox Cabón dhe El Francés, për shembull, plazhe që kanë gjithashtu objekte turistike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*