Belém, plazhe, xhungël dhe sharm

Porti i Belemit

Belém Është një destinacion në Brasil e cila u ofron udhëtarëve plazhe, xhungël dhe shumë bukuri. Mund të jetë që jashtë Amerikës ajo që dihet më së miri për këtë gjigant të Amerikës së Jugut është Rio de Zhaneiro ose São Paulo, por e vërteta është se Brasil Ka shumë destinacione të mrekullueshme.

Dhe Belém është një prej tyre.

Belém

Belém

Belém do Pará është emri i tij i plotë dhe Është kryeqyteti i shtetit të Para, porta për në veri të vendit dhe për në Amazon ose Amazonas.

Qyteti është themeluar në vitin 1616 për të kontrolluar lundrimin nëpër rajon dhe për të mbajtur nën kontroll indianët Tupinambá, si dhe për të mbajtur jashtë eksploruesit e tjerë evropianë.

Ekonomia ishte mbijetesa, blegtoria, pak bujqësi dhe peshkim, dhe shoqëria ishte aq e lidhur me Portugalinë sa që pranoi pavarësinë e Brazilit vetëm një vit më vonë, në 1823.

Qiri i Nazaretit, në Belém

Ajo u rrit shumë krah për krah me industrinë e gomës dhe kjo tërhoqi punëtorë nga e gjithë bota, kështu që përbërja e shoqërisë Belém u bë edhe më e përzier.

Belém ka një tipike klimë ekuatoriale, shumë e nxehtë dhe e lagësht, me shumë shi.

Çfarë duhet të bëni në Belém

Biopark Amazonia, në Belem

Së pari: të qenit porta për në Amazon Ajo që duhet të bëjmë së pari është të vizitojmë Biopark Amazon, 15 kilometra nga qendra e qytetit.

Është një vend ku mund të zbuloni, në një version të shkurtuar, xhunglën e pasur të Amazonës me florën dhe faunën e saj. Ka milje e milje të Senderos y katër ekosisteme lidhur me udhëtimin. Ajo gjithashtu ka një Muzeu i Paleontologjisë dhe Malakologjisë, me molusqe dhe guaska nga e gjithë bota.

Amazon Biopark 2

Parku është privat dhe shërben si një Zoologico kështu që ndër faunën e saj më të spikatur do të mund të shihni tukanet, shqiponjat harpi, hardhucat, majmunët, lundërzat dhe shumë kafshë të tjera. Mund të arrini në park me makinë ose me një turne dhe brenda mund të punësoni një guidë që do t'ju çojë në një turne tre-orësh.

Kopshti Botanik Alves

Nëse nuk keni kohë apo dëshirë për të bërë këtë ekskursion, por ju pëlqen natyra, mund ta vizitoni gjithmonë Kopshti Botanik Rodrigues Alves, frymëzuar nga një kopsht parizian. Janë 16 hektarë pyll tropikal të Amazonës në qendër të qytetit me mijëra specie vendase të faunës dhe florës, ujëvarat dhe madje edhe një mal të vogël.

Kopshti Rodrigues Alves, në Belém

El qendra historike e Belem Është një perlë. Ajo njihet zyrtarisht si Qendra Historike dhe është dritarja më e rëndësishme për të Belém kolonial. Ajo lindi kur u ndërtua Fuerte do Presépio, sot Fuerte do Castelo, në shekullin e 16-të.

qyteti i vjetër i Belem, Brazil

Rruga e parë u shtrua këtu, Rua da Ladeira, këtu është edhe ora e vjetër dhe katrori i saj, ndërtuar në vitet '30 të shekullit të XNUMX-të, ose shumë nga ndërtesat dhe rezidencat private më të vjetra në qytet.

Kalaja Presepio, në Belem

El Presépio Fort Ajo u ndërtua nga portugezët për të shmangur inkursionet e holandezëve dhe francezëve. Sot funksionon si një muze, i vogël por shumë i mirë, në parim për të popujt vendas të Parasë, por pamjet e lumit nga muret e tij gurët janë të mëdhenj.

Presépio Fort, në Belem

Ekziston edhe Bazilika e Zojës së Nazaretit të Mërgimit, një tempull i ndërtuar në vitin 1909, i stileve të ndryshme. Procesioni fetar i njohur si Qiri i Nazaretit që zhvillohet çdo të dielë të dytë të tetorit.

Bazilika e Nazaretit, në Belém

Në vitin 1688 kolonët portugeze donin të mblidhnin taksa për materialet që hynin ose dilnin nga zona, kështu që ata krijuan Tregu Ver-o-Peso që funksionon edhe sot dhe ku mund të shihni, nuhatni dhe blini gjithçka, nga mishi dhe peshku, te erëzat e deri te barërat medicinale.

Tregu Ver-o-Peso, në Belem

Atje dy mijë pozicione dhe tregtarët vijnë nga të gjitha anët për të ofruar të tyren. Njerëzit thonë se Është panairi më i madh falas në të gjithë Amerikën Latine dhe diçka tipike për Belém.

Tregu Ver-o-Peso

Disa nga ndërtesat më të pasura të qytetit datojnë në epokën e artë të gomës, si p.sh Teatri i Paqes. Është një ndërtesë elegante stili neoklasik E ndërtuar në vitet '70 të shekullit të XNUMX-të. Ka dysheme mermeri, afreske shumëngjyrëshe, llambadarë kristali dhe shumë sharm.

Teatri i Paqes në Belem

Brendësia është e ruajtur shumë mirë dhe shihet shtegu i artë që të çon drejt e te kutia e perandorit, e ndërtuar posaçërisht për Pedro II të Brazilit, i cili, meqë ra fjala, nuk shkeli kurrë në teatër.

Brendësia e teatrit Paz, në Belem

Atje Vizita të drejtuara gjatë ditëve të javës nga 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite dhe në fundjavë deri në orën 12 pasdite, me një kosto rreth 2 euro ose pak më pak. Të mërkurën nuk ka tarifë hyrje dhe nëse dëshironi të ndiqni një shfaqje, opera apo koncert, mund të blini bileta që. Teatri është ende në funksion.

Ndërtesa lokale e bashkisë daton gjithashtu në epokën e yjeve të Belém, kur goma ishte flori. Është ndërtuar në fund të shekullit të 19-të dhe sot kati i dytë strehon Muzeu i Artit Belem.

Mangal das Garcas, në Belem

Dyshemetë e ndërtesës janë prej druri të mirë dhe për këtë arsye vizitorët duhet të heqin këpucët dhe të veshin pantofla të veçanta. Ka statuja, antike dhe shumë piktura të Arti brazilian i shekullit të 20-të, si një pikturë vaji nga Braga e vitit 1908 që i referohet momentit të themelimit të Belém.

El Mangal das Garcas Është një vend ideal për të shijuar një ditë me diell sepse është ekzotike dhe Është plot me zogj dhe iguana të mëdha që duan të bëjnë banja dielli pranë liqenit. Ky vend është hyrje falas, por duke paguar një tarifë hyrje prej rreth 4 euro ju keni akses në zogjtë flutur dhe te fari.

Muzeu Emilio Goeldi, në Belem

El Muzeu Emilio Goeldi Ai gjithashtu fokusohet në natyrë. Këtu në Belem, me Amazonën në çdo cep, është e pamundur që të jetë ndryshe.

Muzeu Emilio Goeldi, në Belem

Muzeu Emilio Goeldi Është një kopsht zoologjik dhe muze që ndodhet në lagjen dhe tregun e Nazares. Ka lundërza dhe jaguarë gjigantë dhe ajo që ka rëndësi është që të gjitha kafshët janë shpëtuar për shkak të shpyllëzimit ose trafikimit të paligjshëm dhe për to kujdesen veterinerët dhe biologët.

Belém është një e kaluar koloniale, por është gjithashtu një qytet modern. Përveç Tregut Ver-o-Peso ju mund të vizitoni Stacioni Docas, një treg i ndërtuar në trotuar me bare dhe restorante që është një simbol i shekullit të 21-të në qytet.

Tezgat e tregut Belem

Është vendi më i mirë për të shkuar për një pije në perëndim të diellit dhe për të shijuar të shijshmet gastronomia lokale. Madje shumë prej qyteteve nisen dhe mbërrijnë nga këtu. ekskursione me varkë nëpër Gjirin Guarajá kështu që mund të jetë fillimi ose mbërritja e ekskursioneve tuaja.

Belem, Brazil

Dhe ndër ekskursionet e vërteta është se ai i Ishulli Marajo. Ju lundroni në lumin Amazon, shihni qytetet lokale, eksploroni xhunglën dhe mësoni për shumëllojshmërinë e bimëve mjekësore që ka, thesaret natyrore dhe kafshët. Përveç kësaj, varkat ndalojnë në disa fshatra peshkimi ku mund të hani duke parë jetën e tyre të përditshme.

Së fundi, Informacion praktik rreth Belém:

  • se si të merrni: ka një nga aeroportet më të mëdha në Brazil, Aeroporti Ndërkombëtar Val de Cans. Ndodhet 20 minuta nga qendra. Është një ide e mirë të shkosh përreth Belem përdorni transportin publik ose merrni me qira një makinë nëse ju pëlqen ideja e eksplorimit.
  • Kur të shkoni: Belém Ka një sezon të thatë dhe një sezon me shi.. E para zgjat nga qershori deri në nëntor me temperatura mesatare 27|C. Nëntori është muaji më i ngrohtë. Sezoni i shirave është nga dhjetori deri në maj. Kur të vendosni, mendoni se sa ditë do të qëndroni në Brazil në përgjithësi. Nëse dëshironi të shihni karnavalin, vera është alternativa më e mirë dhe shirat në Belém do të jenë të pashmangshme. Nëse planifikoni të kaloni në Guajana, atëherë duhet të shkoni në sezonin e thatë, nga korriku në shtator shumë më mirë.
  • ku të qëndroni: lagjet më të mira janë Nazaré dhe Campina. Nazareja është moderne dhe më e pasur, aty janë shumica e zinxhirëve të hoteleve. Në Campina ka më shumë bujtina dhe bujtina, por të dyja lagjet janë afër qendrës dhe atraksioneve më të njohura turistike.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*