Plazhet e Cabo de Gata

Plazhet e Cabo de Gata

Cabo de Gata është një qytet bregdetar i vendosur në Almería, i cili i përket Parkut Natyror të njohur të Cabo de Gata-Níjar. Ky qytet është një nga më turistikët për plazhet e tij të mrekullueshme me rërë dhe limanet e tij. Veryshtë shumë e zakonshme që gjatë muajve të verës, nga qershori deri në shtator, të shohim qindra njerëz që bëjnë turizëm në këtë zonë. Por mos u shqetësoni, sepse Cabo de Gata ka një numër të madh të plazheve dhe limane për të shijuar motin e saj të mirë.

Atje shumë plazhe në këtë zonë bregdetare megjithëse disa shquhen më shumë se të tjerët. Peisazhi i shkretëtirës është disi karakteristikë, kështu që një nga gjërat më të preferuara të atyre që vijnë në këtë pjesë të Andaluzisë është të vizitojnë plazhe të ndryshme çdo ditë. Kjo është arsyeja pse ne do të vizitojmë disa nga këto vende interesante.

Plazhi i Genoveses

Plazhi Genovese

Ky është një nga plazhet më të bukura, i cili gjithashtu zë një gji të tërë. Ky plazh është një hapësirë ​​e virgjër natyrore që përfaqëson pikërisht atë që duam të gjejmë kur shkojmë në Cabo de Gata. Ky është një nga ato plazhet me rërë të artë që pushton për peizazhin e tij natyror dhe për qetësinë e tij. Alsoshtë gjithashtu një plazh që zakonisht u rekomandohet familjeve sepse uji nuk mbulon shumë dhe për këtë arsye nuk është i rrezikshëm për të vegjlit. Sigurisht, si në secilën nga këto plazhe është e nevojshme të keni kujdes me ajrin, i cili mund të shkaktojë një hangover në ujë.

El Morrón de los Genoveses ndodhet në zonën jugore të plazhit, një kodër që ka pamje të mrekullueshme të plazhit nga lartësia. Shtë një plazh ku nuk ka bare plazhi, për shkak të gjendjes së tij si një plazh i virgjër, kështu që nëse duam diçka do të duhet ta marrim vetë dhe natyrisht të marrim gjithçka që kemi me vete. Gjatë verës duhet të merret parasysh se ata lejojnë hyrjen në disa makina dhe pjesa tjetër duhet të arrijë me transport publik ose në këmbë. Shtë afër qendrës së San José, kështu që mund të arrihet lehtë në këmbë. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh që është një plazh ku ka mjaft njerëz që bëjnë nudizëm, megjithëse nuk është zyrtarisht një plazh i këtij lloji.

Plazhi i Monsulit

monsul

Ne po përballemi me plazhin më të famshëm në të gjithë Cabo de Gata dhe me siguri do të tingëllojë i njohur për ju sepse u paraqit në filmin Indiana Jones: Kryqëzata e Fundit. Isshtë një plazh prej vetëm 400 metrash por është bërë një nga më emblematikët. Kjo të rrethuar nga shkëmbinj me origjinë vullkanike dhe në shpinë të tij gjen duna me rërë të imët. Ata shkëmbinj kaq karakteristikë të plazhit janë gjuhët e lavës që arritën në det. Me kalimin e viteve dhe efekti i ujit dhe erës, ato gërryen deri sa krijuan këto formacione që ne shohim sot. Ky shkëmb i madh që është kaq karakteristikë e plazhit njihet si Peineta de Monsul. Për të arritur në plazh, duhet të ndiqni një rrugë të poshtër për disa kilometra dhe do të arrini në parkun e makinave që është rreth 200 metra nga plazhi. Në verë, qasja është gjithashtu e kufizuar dhe parkimi paguhet.

Plazhi i të Vdekurve

Plazhi i të Vdekurve

Ky plazh shquhet për disa gjëra dhe njëra prej tyre është uji i pastër dhe i kaltër. Por edhe sepse është një plazhi totalisht i drejte e cila formohet nga një rërë që nuk është aq e hollë sa në zonat e tjera me rërë. Shtë një plazh mjaft i madh, por duhet thënë se nuk rekomandohet për fëmijët, pasi uji mbulohet shpejt pasi ka një zbritje më të thellë sesa në zonat e tjera me rërë të zonës. Përveç kësaj, gjatë ditëve me erë është e zakonshme që ne të gjejmë valë, kështu që banjo nuk është gjithmonë e përshtatshme. Kjo duhet të shtojmë se hyrja nuk është e përshtatshme për të gjithë, pasi që nga parku i makinave ka disa shtigje, disa me pabarazi për të arritur në plazh. Por pikërisht për shkak të kësaj në verë nuk është aq e mbushur me njerëz si të tjerët.

Plazhi Agua Amarga

Plazhi Aguas Amargas

Për ato raste kur nuk na pëlqen të ecim për të shijuar natyrën e paprishur, ne kemi një plazh urban si ky. Në këtë rast gjejmë një plazh me rërë të imët artë që ka të gjitha shërbimet e mundshme, nga aksesi për njerëzit me lëvizshmëri të reduktuar në bare plazhi dhe banjo. Ky është avantazhi i tij i madh, megjithëse është sigurisht një nga më të mbushurit me njerëz në sezonin e lartë. Në njërën anë të plazhit ka një shkëmb në të cilin ka shpella që mendohet se kanë qenë të banuara. Nëse guxojmë, mund të marrim një rrugë kajaku përmes kësaj zone dhe të arrijmë një liman të vogël afër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*