Plazhet e gadishullit Troia, në Portugali

gadishull-troia

Rrotull kryeqyteti i Portugalisë, Lisbona, ka disa plazhe që janë të njohura. Plazhet e Cascaias, për shembull, janë ndër më të njohurat sepse janë thjesht të bukura, por nuk janë të vetmet.

Nëse nuk doni diçka sooo popullor (sinonim i masivit), mund të shkoni pak më tej dhe të zbarkoni në Gadishulli i Trojës. Ky gadishull është në jug, përpara Setubal dhe për të arritur atje duhet të merrni një katamaran. Kjo pështymë toke është befasuese dhe ka 18 kilometra plazhe të bukura që janë një destinacion për pushim, relaksim ose piknik me miqtë. Nuk ka aq shumë njerëz dhe madje mund të shihni delfinë në ujë.

La Gadishulli i Trojës Shtë afër grykëderdhjes së lumit Sado dhe jeton nga turizmi pikërisht për shkak të shtrirjes së plazheve të tij në Oqeanin Atlantik. Ekziston një lidhje trageti midis qytetit të Setubal dhe gadishullit, në të vërtetë dy tragete: një për njerëzit dhe tjetri për makina, motorë dhe mjete të tjera transporti.

Troja Ajo ka pak nga gjithçka, infrastruktura e saj është krijuar për turizëm: ka një kazino, disa restorante, shumë hotele, dyqane dhe madje edhe rrënoja romake pasi në kohërat e këtij civilizimi gadishulli ishte i banuar dhe quhej Acalá. Nga kjo kohë ka shtëpi të vjetra dykatëshe, një nekropol dhe banjot termale që mund të vizitohen.

Plazhet pranë Setúbal dhe trageti janë më të ngarkuarat, veçanërisht në verë ose në fundjavë, por nëse ecni pak, keni plazhe më të qeta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*