Ishujt dhe plazhet e Kamboxhias: Kep, Koh Tonsay dhe Sihanoukville

Sihanoukville

Në njërin skaj të gadishullit të Indokinës ndodhet Kamboxhia, një vend i bukur i vogël në Azinë Juglindore. Shtë një vend ku jetojnë shumë njerëz, kryesisht budistë dhe me një kulturë të shkëlqyer dhe të pasur. Por përveç kulturës antike, Kamboxhia është pronar i plazheve të jashtëzakonshme.

Ka dy destinacione në Kamboxhia që janë shumë turistike dhe të njohura: Koh Tonsay dhe Sihanoukville dhe atyre ne do t'ua kushtojmë artikullin tonë sot. Nëse jeni të interesuar në Kamboxhia, po planifikoni të vizitoni Azinë Juglindore dhe ëndërroni për këto destinacione parajsore, shkruani këtë informacion.

Koh ton

Plazhi Koh Tonsay

Destinacioni i parë është Koh Tonsay, a ishull që është në bregdetin jugor të Gjirit të Tajlandës. Islandshtë ishulli Conejo sepse kjo do të thotë emri. Ju gjithashtu do të gjeni emrin Kep Tonsay, por në të vërtetë ky emër tjetër i referohet krahinës.

Ishulli është vetëm katër kilometra nga qyteti i Kep dhe është e vogël dhe e bukur. Në kohë të tjera njihej me emrin Kep-sur-mer. plazhet janë rërë e bardhë dhe e butë, sikur të ishin bërë nga mielli i bluar imët. Deti këtu është i qetë dhe fundi i detit nuk bie papritmas, por shkon butësisht në det kështu Greatshtë e shkëlqyeshme për të notuar ose për të shijuar aktivitete në ujë ose për të shkuar me fëmijë.

Bregu i detit Koh Tonsay

Nuk ishte gjithmonë ky parajsë. Për gati njëzet vjet këtu funksionoi një burg, por u mbyll në 1970 dhe ngadalë, prej atëherë, ishulli filloi të ndryshojë pamjen e tij dhe disa bujtina dhe shtëpi private filluan të ndërtoheshin përveç vendbanimeve të vogla bregdetare të peshkatarëve.

ende nuk është prekur nga bizneset e mëdha hoteliere megjithëse gjithmonë ka zëra se do të ndërtohen vendpushime të mëdha. Për momentin ka pak dhe për çantat e shpinës, për shembull, destinacioni është zakonisht kasolle shumë të thjeshta bambu. Turistët vijnë për të kaluar ditën dhe nëse qëndrojnë ata e bëjnë atë për dy ose tre ditë, më së shumti dhe duke e ekzagjeruar.

Palmat e Koh Tonsay

Como është tre orë nga Phom Penh Ka edhe ekskursione të organizuara, turne, që mbërrijnë, kalojnë ditën dhe largohen pasdite. Nëse shkoni vetë mund të mbërrini me traget nga KepUdhëtimi është vetëm gjysmë ore dhe kalon gjirin, kështu që është një shëtitje e këndshme dhe e këndshme.

Bëhet fjalë për të shijuar plazhin e pastër të bardhë, ujin e pastër kristal, gaforret, një pije të blerë në një bar plazhi, madje disa ju japin një shtrat bambu për t'u shtrirë dhe shëtitjet në të cilat fton peizazhi tokësor brenda

Xhungël e sheshtë, fshatra të specializuar në mbledhjen dhe tharjen e algave dhe plazhet krijojnë foto fantastike. Ata ju tregojnë se mundeni duke shkuar rreth ishullit është një çështje e një ore por ju duhet të vishni këpucë sepse një pjesë e saj është në plazh, po, por pastaj rruga përfundon duke u zhdukur dhe shfaqen gurë dhe xhungël, gurë, plazh dhe xhungël, plazh, gurë dhe xhungël. Duket si një përdredhës i gjuhës, por që shpejt ndryshon terrenin që ju shkelni kështu ecja bëhet më e gjatë dhe mund të zgjasë qetësisht tre orë. Kapelë, ujë mineral dhe shumë guxim është e vetmja gjë që duhet.

Peisazhet e Sihanoukville

Plazhi i Sihanoukville

Nëse Koh Tonsay është një ishull për të kaluar ditën dhe jo shumë tjetër, Shianoukville Shtë një qytet bregdetar, kryeqyteti i provincës, shumë më aktiv. Isshtë 232 kilometra nga Phnom Penh Dhe mund të arrini me aeroplan, me helikopter në fluturime çarter, jo të lira, me autobus që zgjat rreth pesë orë, me taksi që bëjnë udhëtimin në tre orë dhe ku mund të ndani një vend dhe të kurseni para. Nuk ka varka ose trena. Shtë në majë të një gadishulli në Gjirin e Tailandës dhe ajo është e rrethuar nga plazhe dhe më shumë plazhe.

Përballë këtyre plazheve ka ishuj të vegjël, të pabanuar, të cilët për ca kohë tani janë bërë të njohur si ditë udhëtime për turistët e rinj. Edhe duke qenë një qytet shumë tregtar, porti i të cilit është deti i aktivitetit, Shtë një vendpushim, një banjë e klasit të lartë dhe turizmi merr shumë vëmendje dhe kujdes.

Në shikim të parë, qyteti ka humbur shumë nga hijeshia e tij koloniale dhe është një rrjet rrugësh të gjera dhe të mëdha që kombinohen me ndërtesa moderne prej betoni, të cilat në të njëjtën kohë hapen në zona periferike. Kështu që, Nëse ju ndodh, kaloni nëpër të, është më mirë të merrni me qira një motor. Vetëm atëherë mund të arrini në vendet interesante ose të përfitoni nga disa pika panoramike si kodra Wat Leu ose shenjtërorja Yeah Mao që mbron bregdetin.

Plazhi i Pavarësisë

Gjiri i Tajlandës është një port natyral me ujë të thellë dhe klima është e butë. Plazhet janë një nga perlat e saj dhe ne mund të numërojmë disa midis tyre plazhet më të mira dhe më të njohura për turistët:

  • Plazhi Ochheuteal: është një plazh me rërë të bardhë tre kilometra me shezllone, çadra dhe kioska, hotele dhe rezidenca private.
  • Plazhi Serendepity: Isshtë rreth 600 metra dhe është shumë i pëlqyer nga të huajt perëndimorë. Ka disa hostele në plazh.
  • Plazhi Otres: është një plazh gati pesë kilometra i gjatë që ndodhet në skajin jugor të plazhit të parë që ne e quajmë. Isshtë zbukuruar me marmarinë dhe pemë mandarine dhe rërë të bardhë.
  • Plazhi i Pavarësisë: Ka një hotel të quajtur në të njëjtën mënyrë, Hotel Independence, i ndërtuar në majë të një shkëmbi me stil arkitektonik Kamboxhian.
  • Plazhi Victoria: Isshtë një plazh shumë i popullarizuar me çanta shpine, megjithëse nuk është gjithmonë shumë i pastër.
  • Plazhi Hun Sen: mund të themi se është një plazh shumë i ashpër, pa asgjë të ndërtuar.

Jashtë bregdetit e thamë këtë ka disa ishuj të vegjël dhe në disa prej tyre ata kanë shtëpi njëkatëshe dhe shtëpi pritjeje të kategorisë së ndërmjetme ose standarde. Shtatë ishuj, shtatë destinacione të mundshme me madhësi të ndryshme, edhe pse të gjitha të vogla.

Ishulli Koh Rong

mund të flasim për Ishulli Koh Rong, rreth 40 kilometra larg, nga Ishulli Koh Pors, më afër dhe i shkretë ose Koh Russei ose Bamboo Island, për shembull. E vërteta është se ky vendpushim bregdetar ofron shumë: shëtitje kulturore, peisazhe të mrekullueshme, plazhe ëndrrash, jetë nate, zhytje, snorkeling dhe mundësi për t'u takuar dhe shoqëruar me njerëz nga e gjithë bota.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Fernando dijo

    Nëse për ju plazhi më i mirë në Kamboxhia është në Rabbit Island, është më mirë të mos vazhdoni të lexoni faqen tuaj.Nëse hidhni një sy në tripadvisor do të shihni se çfarë po thonë njerëzit. Unë isha në ishullin Rabbit dhe është i bukur, por nuk garon me Kho Rong dhe plazhin e tij të gjatë ose me plazhet e tjera. Le të shkojmë mik për të udhëtuar edhe pak