Plazhet e Tajvanit, parajsa në Azi

ishujt-penghu

Një nga destinacionet e mundshme në Azi është i vogli ishulli i Tajvanit. Megjithëse Kina thotë se u përket atyre, Tajvanezët kanë qëndruar të pavarur për një kohë të gjatë dhe megjithëse nuk është në radarin e turizmit ndërkombëtar, ai ka plazhe të shkëlqyera.

Koha më e mirë e vitit për të njohur dhe shijuar plazhet e Taivanit Shtë midis muajve maj, qershor, korrik, gusht, shtator dhe tetor. Gjatë këtyre muajve klima është e nxehtë dhe e lagësht, pasi klima e ishullit bie në kategorinë subtropikale. Nëse nuk ju pëlqen, duhet të shmangni qershorin dhe gushtin sepse ato janë jashtëzakonisht të nxehta, megjithëse nëse ideja juaj nuk është të qëndroni në Taipei, kryeqytet, nëse jo të dilni në kërkim të plazheve, e gjithë vera ia vlen ajo

plazhet e Taivanit ju mund të bëni shumë aktivitete: zhytje, surfing, rafting, snorkeling, lundrim, surfing në ajër, peshkim, kayaking. Ka shumë lloje të plazheve, nga plazhet klasike të rërës së artë në plazhet me rërë të bardhë dhe koralesh. Në ishullin kryesor plazhet kanë shumë vizitorë midis majit dhe shtatorit, duhet ta dini këtë, kështu që mund të konsideroni të shkoni në ishuj të tjerë përreth jush pasi ka më pak turizëm dhe bukuri të ngjashme.

Duke konsideruar klimën subtropikale kohën më të mirë për të njohur plazhet e Taivanit Lateshtë fundi i verës dhe fillimi i vjeshtës. Ka plazhe në veri dhe plazhe në perëndim, lindje dhe jug. Ka shumë plazhe, por për të zgjedhur një grup tani mund të emërtojmë plazhet e arkipelag penghu. Arkipelagu përbëhet nga 90 ishuj që ndryshojnë në lartësi pasi ka 64 mbi nivelin e detit dhe 20 nën nivelin e detit dhe për këtë arsye të pabanuar.

Disa nga më të mirët plazhet e Azisë Ata janë në këto ishuj dhe kjo është arsyeja pse Penghu njihet si Hawaii i Vogël. Me atë emër ne tashmë mund të imagjinojmë bukurinë madhështore të këtyre plazhet e Taivanit. Siç thashë, ata nuk janë të vetmit, por qielli i tyre i pastër, ujërat e tyre blu dhe era që fryn i kanë bërë ata gjithmonë një destinacion i shkëlqyeshëm.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*