Plazhet më të gjata në Evropë

Kopertina më të gjata në botë dhe Evropë

Nëse jeni një adhurues plazhi, nuk është e nevojshme që duhet të kaloni "pellgun" për të qenë në gjendje të shijoni plazhet më të mira në botë, pasi në Evropë kemi plazhe të bukura që janë gjithashtu shumë të gjata.

Nëse përveç plazheve ju pëlqen të shihni se nuk kanë fund, atëherë nuk mund të humbisni plazhet më të gjata në Evropë sepse mbase kur ta dini se çfarë janë dhe ku janë ... do të filloni të përgatitni një udhëtim në këto vende.

Midis dy vendeve: Franca dhe Portugalia

Janë dy vende që garojnë për nderin e të pasurit plazhin më të gjatë në Evropë: Franca dhe Portugalia. Ne nuk do të hyjmë në polemikë dhe do të kufizohemi në prezantimin e dy kandidatëve, plazhe të mëdha dhe shumë të rekomanduara: Costa da Caparica, afër Lisbonës, do të ishte i pari dhe i dyti do të ishte Las Landes, në Akuitaninë Franceze.

Kosta Caparica

Plazhi Costa Caparica

Costa da Caparica është një zonë e gjerë dhe me rërë e më shumë se 230 kilometra në gjatësi në jug të grykës së lumit Tagus (ose Tejo siç e quajnë Portugezët). Shtë një vend shumë i popullarizuar ku vendasit dynden gjatë verës për të bërë banja dielli dhe ku është zakon të mbahet një festival i famshëm i muzikës. Po, shumë njerëz shkojnë në këtë plazh por falë madhësisë së tij është e pamundur ta shohësh atë edhe gjysmë të mbushur.

Në skajin jugor të Costa da Caparica është vendi i Lagoa de Albufeira, një vend i shenjtë natyror në formën e një lagune ku jetojnë shumë specie bimore dhe shtazore. Incredshtë tepër e bukur! Përveç shijimit të plazheve spektakolare, ju gjithashtu mund të mendoni për natyrën me gjithë shkëlqimin e saj. Pa dyshim, është një vend idilik për të kaluar një pushim të shkëlqyeshëm, dhe gjithashtu e kemi shumë afër Spanjës! Nuk është e nevojshme të merrni aeroplanë dhe të fluturoni me orë dhe orë ... Portugalia është fqinji ynë më i afërt dhe ky është një justifikim i përsosur për ta vizituar atë.

Landes

Plazhi i Landes

Ne bëjmë një hap gjeografik dhe shkojmë në bregdetin Atlantik të Francës që shkon nga kufiri Spanjoll në veri dhe shtrihet për 100 kilometra. Isshtë bregu me rërë i Landes dhe përbëhet nga një seri plazhesh të afërta të ndërprera nga fshatra të vegjël peshkimi dhe zona shkëmbore. Këtu qëndron ndryshimi dhe polemikat me Costa da Caparica, i cili është një plazh i vazhdueshëm dhe jo një grup plazhesh të lidhura.

Kjo vijë bregdetare e quajtur Côte d'Argent (Bregu i Argjendtë) Isshtë ideale për ata që kërkojnë një vend relaksues pa turma ose që dëshirojnë të shijojnë natyrën, por edhe për ata që duan sporte ujore të tilla si surfing, surfing në ajër ose kitesurf. Një zonë (ose plazhe) që nuk do të jeni në gjendje ta përfundoni ose shkoni plotësisht.

Plazhet më të gjata në botë

Possibleshtë e mundur që pasi të zbuloni këto dy plazhe të mrekullueshme dhe të zbuloni se ato janë më të gjatat në Evropë, tani dëshironi të bëni një hap më shumë dhe të zbuloni se cilat do të ishin plazhet më të gjata në botë. A) Po, Kur t'i takoni, mund të preferoni të organizoni një udhëtim tjetër për t'i vizituar ata dhe të dashuroheni me më shumë plazhe përveç më të gjata në Evropë.

Praia do Cassino, Rio Grande në Brazil

Plazhi Cassino

Me asgjë më pak që 254 kilometra të gjatë, ky plazh është në Librin e Rekordeve Guinness si plazhi më i gjatë në botë. Ajo shtrihet nga qyteti i Río Grande në atë të Chuy në kufirin me Uruguajin. Shtë një plazh i pabesueshëm që përshkon disa qytete dhe është një mrekulli për turistët që duan gjithmonë të animohen për të njohur plazhin më të gjatë në botë. Dhe bëj një zhytje!

Plazhi Cox Bazar në Bangladesh

Plazhi Cox Bazar në Bangladesh
Nëse planifikoni të shkoni në Bangladesh me pushime nuk do të jeni në gjendje të humbni një plazh tjetër që konsiderohet si një nga më të gjatë në botë me asgjë më pak se 240 kilometra rërë e pandërprerë. Ndodhet në jug të Chittagong dhe në rrugën e tij ka tempuj budistë.

Nëntëdhjetë milje në Zelandën e Re

Plazhi nëntëdhjetë milje

Nëse dëshironi të udhëtoni në Zelandën e Re nuk mund të humbni një plazh që me emrin e tij ju jep një ide se sa është e gjatë. Quhet nëntëdhjetë milje sepse kjo është gjatësia që kalon nëpër plazhet e saj, e cila do të ishte ekuivalente me asgjë më pak se 140 kilometra plazh, por vetëm 82 kilometra janë të pandërprerë. Ajo ka rërë të hollë dhe gjithashtu zhvillohen gara të peshkimit. Përveç kësaj, dhe nëse kjo nuk do të mjaftonte, ju mund të shihni delfinë, balena dhe kafshë të tjera midis ujërave të saj të bukur.

Ishulli Fraser, Queens, Australi

Plazhi Ishujt Fraser  Ky është ishulli më i madh me rërë në botë prandaj pritet që të ketë plazhe të gjata. Ajo ka përmasa jo më pak se 1630 km2 dhe ka plazhe prej 120 kilometrash. Isshtë një ishull që është rritur shumë në nivelin turistik falë ujit të tij të kristaltë dhe gastronomisë së vendit.


Playa del Novillero, Nayarit, Meksikë

Plazhi i Meksikës

Ky plazh është shumë turistik edhe për shkak të tij 82 kilometra plazh. Ka ujëra të cekëta të ngrohta dhe është i njohur për peisazhet e tij të bukur. Ky plazh është gjithashtu një vend ideal për të vizituar ndonjë gjë interesante dhe për të shijuar një plazh të bukur të rrethuar nga njerëz të shkëlqyeshëm.

Siç mund ta shihni, ka shumë plazhe që ekzistojnë në botë që janë me të vërtetë të gjata dhe që mund t'i vizitoni lirisht dhe t'i shijoni sa herë që dëshironi të bëni një udhëtim në një vend parajsor. Asshtë aq e lehtë sa të kërkosh plazhet në hartë, të gjesh atë që të pëlqen më shumë nga të gjithë dhe filloni të përgatitni udhëtimin e përsosur. Ju do të duhet të rezervoni fluturimin ose biletat e nevojshme, të gjeni një hotel apo strehim afër në mënyrë që të jetë më e lehtë për të hyrë në plazhe dhe të jeni në gjendje të shijoni gjithçka që zona e zgjedhur ka për ju.

Cila nga të gjitha këto plazhe ju pëlqen më shumë? A dini ndonjë Nëse doni të shtoni një plazh në këtë listë ose të komentoni mbi tiparet që mendoni se janë të rëndësishme për t'u marrë parasysh për udhëtarët e ardhshëm, mos ngurroni ta bëni këtë! Me siguri me kontributet tuaja të gjithë do të pasurohemi dhe do të jemi në gjendje të njohim më shumë vende me plazhe të bukura në botë. Mos prisni shumë më gjatë për të organizuar pushimet tuaja!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*