Plazhet më të mira në Portugali

Zonjusha Ana

Portugalia ka qindra kilometra vijë bregdetare, si dhe me ishujt, ku kemi edhe plazhe të bukura, kështu që është e vështirë të vendosësh. Ky postim mund të jetë vërtet i pafund, sepse plazhet e Portugalisë janë ndër më të mirat, me valë Atlantike dhe formacione shkëmbore, si dhe gjuhë rëre që duket se nuk kanë fund.

Sidoqoftë, ne kemi zgjedhur disa plazhe për t'u renditur ndër më të mirët që mundemi. vizitë në Portugali. Pothuajse aksidentalisht, shumë prej tyre gjenden në Algarve, një zonë turistike që është e famshme pikërisht për klimën dhe plazhet e saj të bukura. Por ka shumë të tjerë që meritojnë vëmendjen tonë.

Dona Ana në Algarve

Algarve

Dona Ana konsiderohet si një nga plazhet me te bukura nga Algarve dhe nga e gjithë Portugalia. Ajo shquhet dhe njihet kryesisht për formacionet e mëdha shkëmbore, të cilat mund të shihen nga afër me anije, me ekskursione turistike në zonë. Shtë një vend me ujëra të kristalta dhe i mbrojtur nga era, ku edhe snorkeling praktikohet shumë.

Porto Santo, Madeira

Porto Santo

La Ishulli Porto Santo Ka plazhe të shkëlqyera që jo vetëm janë të bukura dhe të mëdha, por njihen gjithashtu për të qenë të shëndetshëm, pasi këto ujëra rekomandohen për probleme të tilla si reumatizma. Ka temperatura të shkëlqyera dhe plazhe me rërë të butë.

Heredad de la Comporta, Setubal

Trashëgimia Sjell

Kjo është një vijë bregdetare e mahnitshme e dymbëdhjetë kilometra dhe se nuk është shumë turistik, pasi që akoma nuk dihet shumë mirë. Nëse jeni një nga ata që kënaqen me vendet që nuk janë zbuluar ende ku të jeni të qetë, ky është padyshim plazhi juaj. Shtë një plazh i egër dhe atje mund të arrini në këmbë për të mbrojtur mjedisin.

Guincho, Cascais

Guinço

Ky plazh Cascais është i njohur mirë në Portugali. Shtë një vend i bukur i rrethuar nga hapësira natyrore, por mbi të gjitha shquhet për të qenë surf Meka. Në këtë plazh jo vetëm që stërviteni për shkak të valëve dhe rrymave të tij, por është gjithashtu një vend ku mbahen shumë gara.

Meco ose Moinho de Baixo, Setúbal

Baixo Moinho

Ky plazh është i njohur për të qenë si meka e nudizmit, megjithëse jo në të gjithë plazhin. Në të vërtetë, zona nudiste është në jug të plazhit, por kilometrat e saj të rërës shkojnë shumë dhe për këtë arsye, pasi tërhoqi vëmendjen për lejimin e kësaj praktike, sot ajo është bërë një vend ku shumë njerëz shkojnë në kërkim të një plazh i bukur me rërë të butë, përtej zonës së tij nudiste.

Ishulli i shkretëtirës, ​​Ria Formosa

Ishulli i shkretë

Ky ishull i shkretë është i vendosur në Algarve, në e njohur Ria Formosa. Ajo arrihet nga deti dhe është një zonë që nuk është aq e shfrytëzuar turistikisht si plazhet e tjera në Algarve. Nëse dëshironi të kaloni një ditë të qetë në një plazh parajsor në mes të një ambienti të egër dhe natyror, kjo është zgjidhja më e mirë.

Zambujeira do Mar, Alentejo

Ky plazh ndodhet brenda në Parku Natyror Alentejo Jugperëndimor. Shtë një vend turistik, por mjaft i qetë, me peisazhe dhe plazhe të bukura natyrore si ky, afër fshatrave tipikë të peshkimit. Ky plazh i rrethuar nga shkëmbinj të lartë është ideal për surfing në erë ose bodyboard.

San Pedro de Muel, Marinha Grande

San pedro muel

zona qendrore e Portugalisë do ta gjeni këtë plazh të qetë, me një profil shkëmbor. Pranë tij është një fshat peshkimi në të cilin duket se koha nuk ka kaluar. Në verë ka shumë njerëz, pasi është një hapësirë ​​me gjithnjë e më shumë turizëm, por si kthim kemi një atmosferë të mirë në vendet pranë plazhit.

Praia de Nazaré, Nazaré

Nazaré

Ky është një plazh në thelb urbane, një pështymë rëre që formohej natyrshëm kur ujërat tërhiqeshin. Sot është një nxitje e shkëlqyer për të vizituar qytetin, me një shëtitje të shkëlqyeshme.

Plazhi Carvoeiro, Algarve

Carvoeiro

Ky është një tjetër plazh që duhet parë vizitë në Algarve, i vogël dhe i zënë në verë, por ndodhet në Carvoeiro. Një vend pushimi nëse qëndrojmë në vilë.

Tres Irmaos, Algarve

Tre Irmaos

Kjo është një tjetër nga ato plazhet e famshme që të gjithë dëshirojnë ta vizitojnë kur të shkojnë në Algarve. Harqet e saj prej guri janë të njohura mirë dhe i japin asaj një pamje të pagabueshme. Një vend i ngjashëm me Dona Ana ku mund të snorkel dhe sidomos shumë foto.

Ponta dos Capelinhos, Azoret

PUnta dos Capelinhos

Këto plazhe kanë një pamja vullkanike, meqenëse ishujt janë formuar nga aktiviteti vullkanik. Ato janë plazhe shkëmbore në një peizazh të thatë dhe shumë të veçantë. Padyshim disa plazhe që duhen shënuar për sa ndryshojnë nga të tjerët në Portugali.

Praia das Maças, Sintra

Ata që i afrohen Sintra-s e bëjnë këtë të tërhequr nga ajo Pallati Pena, por e vërteta është se ju gjithashtu mund të përfitoni nga vizita për të shkuar në plazh. Ky plazh urban është mjaft i mbushur me njerëz gjatë verës, por vendndodhja e tij është e shkëlqyeshme.

Plazhi Benagil, Algarve

Benagil

Ky është një nga plazhet më spektakolare që mund të gjejmë në Portugali dhe në botë, mund të themi. Bëhet fjalë për Benagil, një plazh që ka shkuar duke u formuar ne nje shpelle, i cili ka një shkëmb në të cilin ka një hapje të madhe në zonën e sipërme. Problemi është se për ta parë atë nga brenda duhet të arrish me anije ose duke notuar kur batica është e ulët, gjithmonë duke pasur kujdes që të largohesh para se të ngrihet shumë lart. Nëse kemi mundësinë ta shohim, nuk duhet ta humbasim, sepse duket si një vend i marrë nga një hapësirë ​​e trillimeve shkencore.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*