Plazhet më të mira në Amerikën Qendrore

Vajzë në plazhet e Amerikës Qendrore

Ju mund të mendoni të rezervoni një biletë avioni tani dhe të rezervoni një hotel në mënyrë që pushimet tuaja verore të jenë të organizuara mirë. Një nga destinacionet më turistike që mund të tërheqë vëmendjen tuaj është Amerika Qendrore. Realiteti është se është normale që ju doni të shijoni pushimet tuaja verore ose nga pushimet e tjera që keni në Amerikën Qendrore dhe është e bukur dhe duket se nuk ka fund për të gjithë bukurinë e saj.

Megjithëse nuk ka fund për atraksionet në këtë rajon, shumica e udhëtarëve dhe turistëve e dinë se nëse shkojnë në Amerikën Qendrore duhet të bëjnë një ndalesë të detyrueshme në plazhet e saj. Ujërat e këtij rajoni janë të ngrohtë dhe gjithashtu kanë jetë të madhe detare, rëra është e butë dhe e pastër dhe gjithashtu ujërat e kristalta.. Shtë një parajsë për ata që i duan brigjet dhe plazhet. Nga njëra anë ju mund të gjeni plazhet e Paqësorit dhe nga ana tjetër ju mund të shijoni Detin Karaibe, plazhet e Amerikës Qendrore.

Tjetra do t'ju tregoj se cilat janë plazhet më të mira në Amerikën Qendrore, në mënyrë që të gjeni strehimin tuaj pranë atij që ju pëlqen më shumë dhe ta shijoni atë në të gjitha pushimet tuaja.

Plazhi Placencia në Belize

Djalë që lan me snorkeling në plazhin e Amerikës Qendrore

Placencia ndodhet në Belize dhe plazhi më i mirë që mund të gjesh për t'u çlodhur. Ndodhet në fund të një gadishulli të vogël në jug të vendit të Belizës. Placencia ka plazhet më të mira në kontinent dhe në këtë zonë ata kanë një mënyrë jetese të relaksuar kështu që stresi nuk do të jetë pranë jush. Ju mund të praktikoni aktivitete të shkëlqyera si zhytje, kayaking, snorkeling, bëni udhëtime, mund të ngjitni palmat për të kapur kokosat tuaja ose të flini nën hijen e tyre ...

Plazhi Tamarindo në Kosta Rika

Në Kosta Rika mund të gjeni Plazhin Tamarindo, i cili ndodhet në gadishullin Nicoya dhe është një nga plazhet më të mira në Amerikën Qendrore. Përveç plazheve, ju mund të shijoni jetën e vendit në jetën e tij të natës dhe në rrugët turistike që do t'ju japin një atmosferë të ngrohtë dhe mikpritëse. Ju gjithashtu mund të gjeni restorante të shkëlqyera dhe hotele me cilësi të shkëlqyeshme. Ajo është e vendosur shumë mirë dhe ka qasje të lehtë në plazhet e tjera më larg gadishullit të tilla si Playa Hermosa ose Playa del Manzanillo.

Plazhi San Juan del Sur në Nikaragua

Plazhi i Amerikës Qendrore

Megjithëse Nikaragua ka një vijë të gjatë bregdetare, shumica e gjuetarëve nga plazhi migrojnë në San Juan del Sur, afër kufirit jugor të vendit me Kosta Rikën. Megjithëse është një plazh i vogël në krahasim me plazhet e tjera që mund të jeni mësuar të frekuentoni, San Juan del Sur ofron vende me interes dhe peisazhe idilike për t'u shijuar me familjen, miqtë dhe vetëm. Ju gjithashtu mund të praktikoni aktivitete të tilla si surfing, lundrim, peshkim sportiv, ju mund të bëj banja dielli ... Pemë të larta, laguna dhe fauna janë të shumta, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të shihni breshka deti që folezohen në rërat e San Juan del Sur.

Parku Manuel Antonio në Kosta Rika

Ky park ka një popullaritet që nuk është zvogëluar në dekadat e fundit për shkak të objekteve të tij turistike që janë me cilësi të shkëlqyera dhe gjithashtu falë plazheve të tij të bardha qiellorë të Amerikës Qendrore. Bregdeti mbështetet nga një pyll i pabesueshëm tropikal ku jetojnë jo më pak se 109 lloje gjitarësh dhe 184 specie zogjsh ... pa dyshim që ato janë pamje dhe një vend që nuk ka mbeturina.

Plazhi Tulum në Gadishullin Jukatan, Meksikë

Plazhi i Tulumit

Megjithëse nuk është saktësisht në Amerikën Qendrore, Gadishulli Jukatan në Meksikë është afër rajonit, shumë udhëtarë e përfshijnë atë në itineraret e tyre për të shijuar të gjithë bukurinë dhe shkëlqimin e saj. Tulum është destinacioni më i afërt dhe ndoshta më i miri i plazhit. Isshtë një peizazh piktoresk nga shkëmbinjtë e rrënojave të Majave deri në të gjitha plazhet e tij. Turizmi është i rëndësishëm për të gjithë rajonin, megjithëse mund të gjesh edhe vende që janë disi më larg. Quiteshtë mjaft një parajsë.

Bocas del Toro në Panama

Bocas del Toro në Panama po bëhet shpejt një nga kryeqytetet e surf-it të Amerikës Qendrore. Përveç kësaj, zona është gjithashtu e popullarizuar nga udhëtarët të cilët gjithashtu pëlqejnë të surfojnë disi më të rrezikshëm. Isshtë gjithashtu ideale për ata që duan të shijojnë zhytjen në ujë. për të gjithë peshqit e tij tropikalë dhe të gjitha shkëmbinjtë e pabesueshëm me ngjyra.

Plazhi Roatan në Ishujt Gji, Honduras

Plazhi Roatan

Ishujt Bay në Honduras janë destinacioni kryesor i plazhit në Amerikën Qendrore për ata që duan të shijojnë bukurinë e Karaibeve pa shumë para. Ndërsa ka ishuj të tjerë përreth si Utila që është më i përshtatshëm për një udhëtar me më pak buxhet, ishujt e tjerë janë gjithashtu idealë për tu vizituar. Ju mund të gjeni plazhe me rërë të bardhë që kufizohen me valët e Karaibeve meksikane të ishullit, shtëpi për qindra kafshë të gjalla detare, përfshirë peshkaqenin e balenave të pakapshme. Çmimet nuk janë shumë të larta, ka një jetë nate shumë të gjallë, ushqime deti të freskëta të shijshme.

Liqeni Atitlan Guatemala

Edhe pse nuk është plazh, vlen të përmendet sepse konsiderohet si një nga liqenet më të bukur në botë. Bukuria e tij është mbresëlënëse dhe kur të arrini në këtë liqen nuk do të dëshironi kurrë të jeni diku tjetër në botë.

Kështu, ju mund të shijoni një përvojë që nuk është vetëm të shkosh në plazh, në liqene mund të shijoni edhe diellin, ujin dhe bukurinë e pabesueshme të peizazhit. Përveç kësaj, ju mund të gjeni vende të shkëlqyera për të qëndruar në mes të gjithë asaj natyre të mrekullueshme.

Këto janë disa plazhe të Amerikës Qendrore (dhe liqeni që përmend në pikën e fundit) në mënyrë që të mund të mendoni për një pushim të pabesueshëm që do t'ju bëjë të shijoni mrekullitë e Amerikës Qendrore, duke zbuluar të gjithë bukurinë e deteve, ujërave të saj dhe të zbuloni simpatinë e njerëzve të saj. A e dini tashmë se ku doni të shkoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Monica dijo

    Përshëndetje! Unë jam nga Ekuadori, 3 muaj më parë isha në Amerikën Qendrore, vizitova Guatemalën, Hondurasin dhe Kosta Rikën… I kam dashur 3 vendet, por nëse flasim për plazhet dhe bukurinë e tyre, unë zgjedh pa dyshim Ishujt e Gjirit në Honduras… është parajsa! Përshëndetje, Monika!

  2.   i dobët dijo

    Ejani në El Salvador nëse doni të shihni plazhe të mira për të bërë surf dhe nuk do të pendoheni.