Plazhet më të mira në Asturias

Plazhet asturiane

Po ne e dimë atë Asturias Ka peisazhe të pabesueshme malore të gjelbërta, dhe gjithashtu një gastronomi të lakmueshme, dhe që në shumë raste moti nuk e shoqëron, por ka plazhe në Asturias që janë spektakolare dhe unike, kështu që është një tjetër shtesë për të vendosur të vizitoni këtë komunitet dhe të gjithë qoshet.

Duke lënë mënjanë ato atraksione të tjera, në Asturias gjejmë të gjitha llojet e plazheve, ato kanë aq shumë sa ka edhe ca plazhe në brendësi sa nuk ka vend tjetër në botë. Pra, le të bëjmë një turne më të mirë Plazhet e Asturias, dhe me siguri disa do të na shpëtojnë.

Plazhi Silencio, Cudillero

heshtje

Ky plazh ende ka një vështrim i egër dhe është një nga ato enklava që duhet të vizitoni. Por duhet të keni parasysh se ajo arrihet vetëm në këmbë ose me anije. Ju duhet të ecni nga qyteti i Castañeras dhe të zbrisni një shkallë. Kjo është diçka që e ka bërë atë të duket ende kaq e bukur dhe e egër edhe sot, vetëm për ata që duan të zbulojnë vende të veçanta.

Plazhi Poo, Llanes

Poo

Ky është plazhi ideal për të marrë fëmijë dhe mos u shqetësoni. Në shumicën dërrmuese të plazheve të hapura në det në Asturias, valët mund të jenë një problem për të notuar me fëmijë, por plazhi Poo është i mbrojtur nga disa shkëmbinjtë me bimësi që krijon një mjedis unik dhe shumë të bukur, si dhe të sigurt, pa rryma ose valë, përveçse ka ujëra të cekëta.

Plazhi Cadavedo, Valdés

Plazhi Cadavedo

Ky plazh nuk është shumë i gjatë, por me baticë të ulët ka një sipërfaqe të madhe. Shtë një plazh ku mund të gjejmë të gjitha llojet e shërbimeve, i rrethuar nga shkëmbinj të bukur dhe zona të gjelbërta, si shumica dërrmuese e plazheve Asturian. Perfectshtë e përkryer të shkosh me familjen dhe të praktikosh zhytjen, edhe pse në verë zakonisht është mjaft e mbushur me njerëz.

Plazhi Cuevas del Mar, Llanes

Shpellat e Detit

Ky është një nga plazhet më të popullarizuara në Asturias, dhe në verë është mjaft e mbushur me njerëz. Ka të gjitha llojet e shërbimeve dhe është gjithashtu i famshëm për formacionet e tij të bukura shkëmbore, të cilat na kujtojnë Playa de las Catedrales de Lugo, Galicia. Duhet të keni parasysh se parkingu mbushet shpejt në sezonin e verës, kështu që do të duhet të nxitoni ose të ngriheni herët për të zënë një vend.

Plazhi i Ballotës, Llanes

Plazhi i Ballotës

Isshtë një plazh që karakterizohet nga të paturit e një ishulli para tij, Ishulli Castro. Një zonë me rërë spektakolare që mund të shihet me gjithë shkëlqimin e saj nga pikëpamja e La Boriza. Duhet thënë që një pjesë e plazhit është me guralecë dhe një pjesë tjetër ka rërë, sidomos kur batica shuhet.

Plazhi Peñarronda, Castropol

Penarronda

Ky plazh që është mes Castropol dhe Tapia de Casariego ka një sistem dune që është shpallur Monument Natyror në 2002. isshtë një plazh i njohur që vizitohet në verë, me shërbime dhe ujë të përsosur për surfim.

Plazhi Gulpiyuri, Llanes

Gulpiyuri

Ky është një plazh i veçantë, i cili duket më shumë si një liqen në mes të një formacioni shkëmbor. Por ajo ka rërë dhe ujë deti, kështu që është një plazh. Uji i detit ju arrin nga a kanal nëntokësor e cila është e lidhur me bregdetin, dhe plazhi vlerësohet më mirë kur batica është e lartë. Shtë një vend i vogël, por është aq i veçantë sa që është bërë shumë i famshëm.

Plazhi El Aguilar, Muros de Nalón

Aguilar

Ky plazh i bukur ka Flamuri blu dhe ndodhet ngjitur me plazhin e Campofrío, nga i cili ndahet nga përroi i Aguilar. Në këtë plazh kemi një hapësirë ​​mjaft të hapur që ofron dallgë, kështu që është mirë për surfim dhe këtë lloj sporti.

Plazhi Rodiles, Villaviciosa

Rodilët

Ky plazh shquhet sepse në të zbrazet grykëderdhja e Villaviciosa. Ka të gjitha llojet e shërbimeve, një flamur blu në verë dhe një pyll të bukur përpara tij që e bën atë një hapësirë ​​natyrore me bukuri të madhe ku mund të pushosh.

Plazhi Xagó, Gozón

Xagó

Ky plazh midis Avilés dhe Cabo de Peñas është vendi ideal për t’u praktikuar Sportet e ujit si surfing, surfing në erë ose surfing kites, sepse në të zakonisht ka valë dhe era fryn. Alsoshtë gjithashtu një plazh i mirë për të kaluar një ditë të qetë, pasi është një zonë e madhe me rërë.

Plazhi i Torimbias, Llanes

Torimbia

Ky plazh i bukur është gjithashtu ndër të preferuarit e turistëve dhe është një tjetër nga ato vendet natyrore me bukuri të madhe që mund të jenë vetëm mbërrijnë në këmbë. Në të ka shumë njerëz që praktikojnë nudizëm, megjithëse nuk është i detyrueshëm. Përveç kësaj, ekziston një zonë e këndvështrimit për të përjetësuar vizitën tonë në këtë plazh të bukur.

Plazhi Vega, Ribadesella

La Vega

Një tjetër plazh i shkëlqyeshëm ndodhet në një mjedis natyror, në qytetin e njohur të Ribadesella. Ju duhet të ndiqni rrugën që shkon në qytetin e Barredo derisa të mbarojë për ta arritur atë. Një plazh i qetë prej disa kilometrash për t’u shijuar.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*