Plazhet më të mira në Azore

Plazhi i Azores El arkipelagu i Azoreve, që i përkasin PortugalisëShtë një vend i ëndërruar, një destinacion pushimesh që gjithmonë befason. Isshtë një grup prej nëntë ishujsh Portugezë të vendosur në mes të Oqeanit Atlantik, duke formuar një pjesë të asaj që njihet si Macar Indonesia. Ishujt kryesorë të Sudit janë Sâo Miguel dhe Terceira, edhe pse mund të shijoni një ikje të mirë në të tjerët. Graciosa, Pico ose Faial janë disa nga ishujt e saj.

Azoret do të gjejmë kilometra bregdet të jesh në gjendje të shijosh plazhet e saj më të mira. Turistët dynden në këto ishuj për shumë arsye, por mbi të gjitha sepse peisazhet e tyre vlerësohen si spektakolare. Ka shtigje shëtitjeje, peisazhe plot gjelbërim, qytete dhe qyteza me shumë histori dhe sigurisht plazhet e saj, në të cilat do të përqendrohemi.

Plazhi Mosteiros (Sâo Miguel)

Ky plazh ndodhet në veriperëndim të ishullit. Meqenëse origjina e ishujve është vullkanike, është normale që të gjejmë shumë plazhe me rërë të errët. Është plazhi dallohet sepse në horizont mund të shihni disa ishuj të njohur si shkëmbinjtë Mosteiros, të cilët i shtojnë një bukuri të caktuar peizazhit. Këto monolite vullkanike që dalin nga deti kanë forma kapriçioze, të formuara nga veprimi i ujit dhe erës. Ky plazh ka peisazhe të bukura dhe ujëra të pastra, si dhe ka disa shërbime si parkimi.

Plazhi i Formosa (Santa Maria)

Në ishullin Santa María mund të gjejmë disa plazhe të ndryshme nga ato që zakonisht shihen në të gjithë arkipelagun Azores, të cilat zakonisht kanë rërë të errët dhe kanë ajër dhe valë. Por në Santa María kemi plazhe si Formosa, i cili ka rërë të artë dhe zakonisht ka një erë të këndshme, gjë që e bën atë shumë tërheqëse. Nuk është një plazh shumë i gjerë, por rripi i tij i rërës është i mjaftueshëm për të qenë në gjendje të kaloni një ditë të mirë në plazh duke u larë në ujërat e tij të pastër dhe kristalë. Nëse duam të jemi në gjendje të shohim plazhin në tërësinë e saj, ne mund të ngjitemi në Miradouro da Macela. Ekskursionet në shëtitje janë të zakonshme në ishull për të admiruar peisazhet mahnitëse.

Plazhi Santa Bárbara (Sâo Miguel)

Ky plazh ndodhet në zonën veri-qendrore të ishullit vullkanik. Kjo është posaçërisht në Qyteti Ribeira Seca dhe është një zonë me rërë një kilometër. Nuk ka plazhe shumë të gjata në këtë ishull, kështu që ky është një nga më të mëdhenjtë. Në të, si në shumë ishuj të tjerë, ekzistojnë kushte perfekte për praktikimin e sporteve të tilla si surfing, surfing me ajër ose surfing në ajër, prandaj shumë atletë që e zgjedhin atë për të shijuar sportet e tyre të preferuara. Isshtë një plazh i njohur në ishull, kështu që gjithashtu ka shumë shërbime të tilla si një shesh lojrash, bare ose banjo. Kështu që e gjithë familja mund të shijojë një ditë ideale plazhi në të cilën të gjithë mund të kalojnë mirë.

Plazhi Porto Pim (Faial)

Ky plazh është një plazh me rërë të bardhë, diçka e pazakontë në ishujt. Ndodhet pranë fshatit të peshkimit dhe megjithëse nuk është shumë i madh ambienti e bën atë një vend komod dhe shumë të bukur. Një vend perfekt për snorkel, pasi mund të shohim shumë peshq.

Plazhi Caloura (Sâo Miguel)

Caloura është emri i një fshati të vogël peshkimi në ishull. Ky ishull i Azoreve dhe shumë të tjerë kanë pishina natyrore të shkëlqyera të formuara në shkëmb vullkanik që krijon plazhe të mahnitshme dhe unike. Kjo është një nga ato atraksionet e veçanta që sjell njerëz në ishull çdo vit. Ne kemi një plazh të vogël me ujëra blu për larje dhe pranë bregut ka një pishinë të mrekullueshme natyrore që është ideale për larje. Një nga ato plazhet që shquhen për veçorinë e tyre.

Plazhi Silveira (Terceira)

Ky është një nga ishujt kryesorë, kështu që nuk ka mungesë të vendeve për tu larë. Ky plazh ndodhet pranë Angra do Heroismo. Nuk është siç duhet një plazh natyral, por një gjuhë betoni që del në ujë dhe ofron një vend për banjot. Meqenëse zonat përreth janë shkëmbore, ky është vendi më i popullarizuar për larje.

Plazhi Fajâ da Caldeira de Santo Cristo (Sâo Jorge)

Për të kuptuar se si është ky plazh, duhet të dimë se çfarë nënkuptojnë me fjalën fajâ. Kjo fjalë vjen për të përshkruar ato fusha që formohen në bregdet përgjatë shekujve nga zhvendosja e lavës, duke dhënë liqene të vogla vullkanike që janë të rrethuara me bimësi dhe këneta. Nga një pikë e lartë mund të shihni se është një zgjatim i shpateve të vullkaneve. Ky ishull ka shumë shirita dhe kjo është një nga më të bukurat. Për të arritur tek ajo, duhet të kaloni nëpër Rezervatin Natyror në një rrugë shëtitjeje për të arritur zonën e plazhit, ku do të shohim disa shtëpi surfimi për të filluar ose praktikuar këtë sport. Ekziston edhe një plazh me gurë dhe gurë të errët dhe oqeani i bukur.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*