Plazhet më të mira në Galicia

Plazhet më të mira në Galicia

Tani që vera po mbaron, le t'i kalojmë ato plazhe të bukura që ka bregdeti galician. Nëse nuk i keni parë ende, ju rekomandojmë t'i vizitoni gjatë pushimeve, sepse ato janë vende natyrore me shumë bukuri. Disa prej tyre madje njihen në të gjithë botën, kështu që udhëtimi vërtet ia vlen.

Ndërmjet plazhet më të mira në Galicia Gjetim disa që të gjithë jemi duke pritur, të tilla si Rodas në Ishujt Cíes, por ka edhe të tjerë më pak të njohur, të cilët janë parajsa për t'u eksploruar për shumë njerëz. Disa prej tyre sigurisht që do t’i lëmë pas, por kemi dashur të vëmë në dukje shumë nga plazhet e saj të bukura.

Plazhi Rodas në Ishujt Cíes

Plazhi i Rodosit

Plazhi Rodas është i njohur tashmë në të gjithë botën, dhe ai u botua në gazetën The Guardian si plazhi më i mirë në botë, duke e krahasuar atë me Brigjet e rërës në Karaibe për ujërat e tij të pastër dhe rërat e bardha. Ky plazh është i vendosur në parajsën natyrore të Ishujve Cíes, ishuj që mund të arrihen vetëm me anije, duke marrë një nga tragetet që vijnë në ishull në sezonin e lartë. Ato mund të merren nga pika të ndryshme, të tilla si Cangas ose Vigo, dhe nëse duam të qëndrojmë në kamping do të duhet të gjejmë një vend paraprakisht, sepse në gusht vendet shpesh shiten. Pa dyshim, një plazh me të cilin ia vlen të kalosh ditën.

Plazhi i Katedraleve në Lugo

Plazhi i Katedraleve

Po shkojmë në zonën e Lugos, ku gjejmë një plazh shumë të veçantë. Këtu moti nuk është gjithmonë i mirë, por njerëzit e vizitojnë atë edhe në mes të dimrit për shkëmbinjtë e tij të bukur me gurë, të cilët e bëjnë atë një plazh tjetër. Këto shkëmbinjtë Ata janë konsumuar nga uji dhe era dhe kanë forma të veçanta, prandaj emri i Playa de las Catedrales. Sigurisht, duhet ta vizitoni atë vetëm në baticë, sepse me të lartë rëra zhduket dhe ne nuk do të jemi në gjendje të ecim nëpër zonë.

Një plazh Lanzada në O Grove

Një Plazhi i Lanzada

Ky plazh është shumë i popullarizuar nga turistët gjatë verës, veçanërisht pasi është një zonë shumë e orientuar nga turistët. Një plazh i madh i vendosur midis komunave të O Grove dhe Sanxenxo, i gjatë disa kilometra, të gjitha llojet e shërbimeve dhe një shëtitje e bukur. Një plazh thelbësor i Lumenjtë e ulët.

O plazh Vilar në Ribeira

O Plazh Vilar

Ky plazh i Santa Uxía de Ribeira është një parajsë e madhe natyrore, e vendosur në një zonë të mbrojtur. Plazhi O Vilar është zona më e ngarkuar, por e vërteta është se ajo është e ndarë në disa plazhe dhe kompleksin e dunave Corrubedo. Disa kilometra plazh ku do të gjejmë vende për të bërë lakuriqësi dhe për të qenë vetëm edhe në mes të verës.

Plazhi Pantín në Valdoviño

Plazhi Pantín

Plazhi Pantín është i njohur për të qenë një nga ata që shënon për kampionat botëror në surfim, i vetmi në Galicia, me Pantín Classic. Undshtë padyshim një vend adhurimi për adhuruesit e këtij sporti, dhe është një plazh i hapur deti, me shumë dallgë, kështu që duhet të keni kujdes kur hyni në ujë.

Plazhi Castros de Baroña në Porto do Son

Plazhi i Castros de Baroña

Ky plazh nuk është vetëm një vend i shkëlqyeshëm për të bërë banja dielli, por ne gjithashtu mund të rishikojmë pak nga historia e vendit. Në një zonë më të lartë dhe shkëmbore janë kastros, ndërtime të bimëve rrethore dhe gurëve të kohërave të kaluara që janë konservuar dhe që mund të vizitohen me qetësi. Ne mund të marrim një ide për mënyrën e jetës së këtyre paraardhësve të peshkatarëve në këtë vend të bukur.

Plazhi Rio Sieira në Porto do Son

Lumi Sieira

Gjithashtu në zonën Porto do Son, shumë afër plazhit Castros de Baroña është deti Lumi Sieira. Shtë një plazh me shumë dallgë, kështu që duhet të dini të notoni mjaft mirë. Sidoqoftë, është një plazh me rërë shumë të butë dhe vende të bukura, si dhe një zonë për të ngrënë.

Plazhi i Carnota në Muros

Plazhi i Carnota

Plazhi i Carnota është një tjetër nga ato plazhet e shkëlqyera me kilometra rërë për të shijuar verën. Në fakt, është më e gjata në të gjithë Galicia, me 7 kilometra për të bërë. Në të mund të gjejmë Zona e Boca de Río, ku zbrazet lumi Vadebois. Një vend me shumë bukuri me zona për të pushuar dhe për të kaluar gjithë ditën.

Plazhi Silgar në Sanxenxo

Plazhi Silgar

Plazhi Silgar është shumë i mbushur me njerëz gjatë verës, dhe është më i popullarizuari i Sanxenxo, një vend me të vërtetë turistik. Edhe pse nuk është një vend i pabesueshëm natyror, është një plazh i bukur urban me një shëtitore ku mund të gjejmë të gjitha llojet e argëtimeve.

Plazhi Samil në Vigo

Samili

Plazhi Samil është një tjetër plazh pothuajse urban, i vendosur në Vigo, në një zonë pak më të veçuar nga qendra e qytetit, por shumë e mbushur me njerëz, edhe pas verës, pasi ka një shëtitore të bukur dhe gjithashtu shumë shërbime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*