Plazhet më të mira në Kinë

Plazhet më të mira në Kinë

Kur njerëzit mendojnë të shkojnë me pushime në plazh, gjëja normale është të mendosh për brigjet e mëdha spanjolle apo edhe evropiane. Për ata që duan vizitoni plazhe me te largeta Ju mund të preferoni të rezervoni një fluturim dhe të kaloni të gjithë Detin Atlantik për të parë plazhet në Amerikën Latine ose Shtetet e Bashkuara. Por a keni menduar ndonjëherë të njihni plazhet e Kinës?

Ne kemi një planet të mrekullueshëm që na ofron male të shkëlqyera të bukura, peizazhe të pabesueshme dhe plazhe që na marrin frymën. Për një arsye planeti ynë njihet gjithashtu si "planeti blu". Për shkak se deti blu është karakteristikë në botën tonë dhe me të vërtetë pa ujë, nuk do të kishte jetë. Kështu që, ne duhet të respektojmë detet tona dhe secilin nga qoshet që Nënë Natyra na jep në Tokën tonë të mrekullueshme.

Por sot dua të flas me ju për disa plazhe që mbase nuk i keni aq shumë në mendje por që janë shumë të famshme për miliona njerëz. Dua të them plazhet më të mira në Kinë. Kështu, nëse një ditë vendosni të shkoni në Kinë me pushime, do ta dini se keni më shumë se 18.000 kilometra vijë bregdetare për të shijuar.

Një vend i larë nga detet

 

Një vend që laget nga Deti Bohai, Deti i Verdhë, Deti i Kinës Lindore dhe Jugore dhe Detet e Jugut. Për këtë arsye, nëse shkoni në Kinë për një udhëtim, nuk mund të humbisni mundësinë për të vizituar plazhet që tërheqin më shumë vëmendjen tuaj, sepse nëse vendosni t'i vizitoni të gjitha, me siguri do t'ju mungonte koha për të qenë në gjendje të eksploroni vijën bregdetare të saj .

Plazhi në Hainan

Plazhi Hainan në Kinë

Ky plazh ndodhet në një ishull tropikal që merr të njëjtin emër si plazhi: "Hainan" dhe është padyshim një destinacion turistik shumë i përshtatshëm për tu vizituar vetëm ose me familjen. As plazhet më të mira parajsore në Karaibe nuk mund të përputhen me të.

Ky plazh është mjaft i madh dhe është i ndarë në zona, kështu që është e nevojshme që t’i njihni në mënyrë që të pozicionoheni mirë. Për shembull, ju mund të gjeni zona Sanya në pjesë në jug të plazhit ku do të gjeni rrugë me palma për të shëtitur dhe rëra të bardha që padyshim do të tërheqin vëmendjen tuaj, veçanërisht nëse nuk jeni mësuar me rërën e pastër në plazhe!
Në lindje mund të shijoni shtatë kilometra plazh në një vend të quajtur Gjiri Yalong, por nëse ajo që po kërkoni është qetësia, atëherë do t'ju duhet të shkoni në jugperëndim të plazhit duke shkuar në gadishullin Luhuitou. Isshtë perfekte për relaksim absolut!

Por gjithashtu ju mund të shkoni në ishullin Dadongha i cili ndodhet në juglindje për të shijuar një ishull krejtësisht parajsor. E keqja është se është gjithmonë mjaft e mbushur me njerëz, sepse është shumë e vogël, por ia vlen të shkosh ta vizitosh!

Plazhi Liaoning

Plazhi Tiger në Kinë

Plazhi Liaoning ndodhet në provincën me të njëjtin emër, në Kinën veriperëndimore. Në këtë provincë mund të gjeni disa qytete dhe njëri prej tyre është shumë tërheqës për turizmin pasi ka shumë atraksione dhe plazhe te pabesueshme, Unë dua të them qytetin Dalian.

Nëse po shkoni në një udhëtim me familjen dhe doni të njihni një plazh të përshtatshëm për të gjithë, atëherë do të duhet vetëm udhëtoni 5 kilometra nga Dalian dhe shkoni në plazhin Bangcuidao Juggu. Nëse nuk dini se ku të qëndroni, mund ta bëni në Hotel Bangcuidao Binguan pasi plazhi ndodhet në kopshtet e tij. E vetmja gjë e keqe është se për të qenë në gjendje të hyni në plazh do të duhet të paguani 2 euro sepse është private.

Nëse dëshironi të shkoni në një plazh shkëmbor mund të shkoni në plazhin e Tigrit, e cila është e shkëlqyeshme për të kaluar ditën dhe për të shijuar diellin dhe detin. Por nëse doni të paguani pak më shumë për të shkuar në plazh, por jo të mbipopulluar, ende ia vlen të paguani 5 juanë për të hyrë në plazhin Fujiazhuang ose plazhin e artë, por nuk është më pak se 60 kilometra nga Dalian, kështu që do të keni të marrësh me qira një makinë ose të gjesh një transport publik që të çon atje dhe pastaj të të lejojë të kthehesh në vendin e akomodimit.

Plazhi Guangxi

Plazhi Guangxi

Nëse pushimet tuaja janë të destinuara në jugperëndim kinez, atëherë mund të shkoni në provincën e Guangxi pasi plazhet e saj nuk do t'ju lënë indiferentë. Ka plazhe të pabesueshme dhe më të bukurat në të gjithë Kinën, vetëm për këtë ia vlen të vizitosh këtë krahinë. Pothuajse 10 kilometra nga qendra e qytetit të Beihai mund të gjeni një plazh që është gati dy kilometra i gjatë. Ju do të duhet të paguani 3 euro për të hyrë në të, por ia vlen. Megjithëse mund të jetë e vështirë për ju të kuptoni pse duhet të paguani për të hyrë në plazhe, por është një mënyrë për të shmangur mbipopullimin dhe për të qenë në gjendje t'i mbani ato gjithmonë në gjendje të mirë dhe t'i ruani ato në mënyrë të përsosur.

Plazhi Shandong

Plazhi BAothing

Ju mund t'i gjeni këto plazhe në Kinën lindore dhe nëse shkoni në një agjensi udhëtimesh ata me siguri do t'ju tregojnë për Qingdao për shkak të fluksit të tij të madh turistik. Në këtë qytet, arkitektura kineze dhe evropiane përzihen. Në vitin 2008 ishte vendi i Lojërave Olimpike të Pekinit, kështu që ju mund të merrni një ide për rëndësinë e këtij qyteti. Për më tepër, dhe nëse kjo nuk do të mjaftonte, nuk ka më pak se gjashtë plazhe të famshëm për tu vizituar nëse jeni me fat që të shkoni në një udhëtim në këtë qytet të bukur.

Ndër plazhet më të famshme janë Bathing Beach Ka një akses të lehtë pasi është afër stacionit të trenit. Por nëse preferoni të shkoni pak më tej, mund të merrni një varkë dhe të shkoni në Yellow Island ose HUang Dao, vende shumë më të përshtatshme (për shkak të pastërtisë së ujërave dhe mbipopullimit të vogël) për të bërë një banjë të mirë.

Këto janë disa nga plazhet më të famshme që mund të gjeni në Kinë dhe se ia vlen të vizitohet. Por para së gjithash, unë ju këshilloj që të gjeni një strehim pranë plazheve që dëshironi të vizitoni dhe që ju të dini se si të përdorni secilën prej tyre. Kina është shumë e madhe dhe është e rëndësishme të kesh mënyrën për të arritur në vendet e kontrolluara.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*