Plazhet më të mira në Kosta Rika

Manzanillo

Kosta Rika ka më shumë se një mijë kilometra vijë bregdetare me pamje nga Paqësori. Plazhet me palma dhe pemë kokosi, gjiret, gadishuj të vegjël dhe limane të paharrueshme janë disa nga atraksionet më të mira që ai përmban në të gjithë këtë pemishte të parajsës. Një imazh tropikal i vështirë për tu ndeshur në çdo cep tjetër të botës.

Në anën e Karaibeve, ky vend ka më shumë se 200 kilometra vijë bregdetare, të përmbytura me bimësi të bollshme. Plazhe të virgjëra ku mund të shijoni si ujërat e tij të kristalta, ashtu edhe klimën, gastronominë dhe perëndimet e diellit të thella. A do t’i hedhim një vështrim disa prej plazheve më të mira në këtë vend?

Në radhë të parë Plazhi Tamarindo (Vendasit e njohin atë gjerësisht si Plazhi Tamagringo) një nga destinacionet kryesore turistike në Kostarikë. Duke marrë parasysh etiketën popullore që ata i japin asaj, është e qartë se nuk është këndi më autentik i vendit, por është ai me më shumë zhurmë. Më tradicionale është Plazh i zi, afër Cahuita, një plazh që siç sugjeron emri i tij është rërë e zezë e errët. Kontrasti me ujërat bruz e bëjnë këtë mjedis një nga më spektakolarët në vend.

Duke përqafuar majën e gadishullit Nicoya kemi dy qytetet e Vend i keq y Santa Tereza. Ato nuk janë destinacione shumë turistike, aq më tepër që rrugët që të çojnë atje nuk janë më të mirat. Sidoqoftë, ia vlen të humbasësh në këtë aventurë për të njohur një nga qoshet më të egra dhe autoktone të Kosta Rikës. Pranë Mal País është Montezuma, parajsa e një çantë shpine në Nicoya. Nëse jeni duke kërkuar turizëm të relaksuar dhe intim në plazh, ky është padyshim vendi më i mirë. Kilometra dhe kilometra plazhe që, në shumë raste, janë praktikisht të zbrazëta.

Lër dy plazhet e mia të preferuara në Kosta Rika për fund. E para është Plazhi Conchal, emëruar për predhat e vogla që mbulojnë rërën. Tjetri është Manzanillo, një plazh Karaibe vetëm njëzet kilometra nga Montezuma. Në krah të tij ju mund të përjetoni atmosferën tradicionale dhe popullore të Puerto de Talamanca të vjetër. Ulja këtu dhe dëgjimi i përplasjes së valëve është një kënaqësi e madhe.

Më shumë informacion - Kostarikë

Imazhi - vagablonding


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*